İslami Terbiye Adına Kız Çocuklarının Yüzlerine Kezzap Atıldığı İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bir haberde, yüzleri yanmış bir grup kız çocuğunun yer aldığı bir görsel, İslami terbiye adına yüzlerine kezzap atıldığı iddiasıyla paylaşılıyor.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir; görseldeki kız çocuklarının yüzlerine İslami terbiye adı altında kezzap atıldığı iddiası asılsızdır. İlk olarak Bayram Turan adlı Facebook kullanıcısının bu yorumla yaydığı haber, pek çok platformda aynı gerçek dışı yorumla paylaşılmıştır.


 

2005 yılına ait bu fotoğraf, İran’ın bir köyündeki ilkokulda çıkan yangında yüzleri bu şekilde yanmış olan çocukları gösteriyor.


 

Uydurma haberde yer alan, “Pakistan’da ve çoğu İslam ülkelerinde kadınların cezalandırılmaları arasında yüze kezzap atmak tamamen yasal” ifadesi de kesinlikle doğru değil.

Görseldeki Çocukların Yangında Yüzleri Yanmış

 

2005 yılına ait olan görseldeki çocuklar, İran’ın Doroodzan köyündeki Shahid Rahimi ilkokulunda çıkan bir yangında bu şekilde yanmış.

 

Sınıfa giren öğrencilerden birinin yağ ısıtıcısına çarpması sonucu ısıtıcı düşmüş ve yangın çıkmış.

 

Çocuklara onlarca kez tedavi uygulanmış ancak tam bir cerrahi operasyon için 18 yaşına girmeleri gerektiği söylenmiş.

 

Şimdi çoktan 18 yaşına giren öğrenciler hala ameliyat olamıyor çünkü aileleri zaten yeterince operasyon parası vermiş; ayrıca videoda devletten de bu konuda destek görmedikleri söyleniyor.


 

Söz konusu iddiayı ortaya atan Facebook hesabını incelediğinizde, bu tür nefret diliyle yazılan pek çok paylaşım olduğu görülüyor. Ayrıca iddia sahibi Bayram Turan, İslami terbiye adına yüzlerine kezzap atıldığı iddiasıyla paylaştığı çocuk görselini de sayfasından kaldırmış.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3
[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?