İnşallah Kelimesinin Almanca Sözlüğe Yeni Girdiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir Instagram paylaşımında, “inşallah” kelimesinin Almanca sözlüğe girdiği bilgisi yer aldı. Söz konusu paylaşım yaklaşık 11 bin beğeni aldı. Aynı iddia pek çok sosyal medya hesabı tarafından da paylaşıldı.

İddia bazı basın organlarında da yer buldu.


Ancak inşallah kelimesinin Almanca sözlüğe yeni girdiği iddiası doğru değildir; sözcük zaten Almanca sözlüklerinde 1942 yılından beri yer alıyor.

Almanca sözlük Duden açıklama yaptı

Söz konusu iddianın hızla yayılması sebebiyle Twitter üzerinden bir açıklama yapan Almanca sözlük Duden, inşallah kelimesinin 1942’den beri Almanca sözlükte yer aldığını duyurdu:


Ayrıca, ‘Inschallah’ kelimesinin Duden’in 12. basımında (Fraktur 1941, Normalschrift 1942) yer aldığı bilgisi de paylaşıldı. Kelimenin sözlükteki karşılığı da “wenn Allah will — Allah isterse” şeklinde.


2001 yılına ait Almanca sözlükte ve günümüz Almanca sözlüklerinde de inşallah kelimesinin yer aldığını görmek mümkün:


Görüldüğü üzere, inşallah kelimesinin Almanca sözlüğe yeni girdiği iddiası doğru değildir; sözcük zaten Almanca sözlüklerinde 1942 yılından beri yer alıyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler