İngiltere’de Hakimlerin Cebinde Kraliçe İmzalı Boş Çek Vardır İddiası

 

Gennosuke Sama adlı Twitter kullanıcısının yaptığı bir paylaşımda, İngiltere’de hakimlerin ceplerinde Kraliçe imzalı boş bir çek bulunduğu; hakimin isterse 100 milyon sterlin yazıp bankadan tahsil edebileceği, bu durumun Kraliçenin yargıçlarına İngiltere hazinesini emanet edecek kadar güvendiği anlamına geldiği iddia edildi.

Şehir efsanesi haline gelen bu iddiaya Can Ataklı da bir yazısında yer vermiştir ancak iddia doğru değildir. Kraliçe asla belge imzalamaz; kraliyet ailesinin üyelerine de potansiyel bir imza taklit ihtimali yüzünden imza atma izni verilmez.

Can Ataklı yazısında ne demiş:

Birleşik Krallık’ta Hakimler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı verilerine göre, hakimlerin maaş tablosu şu şekilde:

 

 

Yukarıdaki tablo, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren adli maaşlara genel bir bakış sunuyor.

 

Burada da Kraliçe tarafından verilen ekstra boş bir çek veya benzeri bir ödenekten bahsedilmiyor.

Kraliçe Elizabeth Asla Çek Yazmıyor

 

Kraliçe II. Elizabeth çek yazmıyor çünkü insanlar kendilerinde imzası olan ve Kraliçe’den gelen bir çeki bozdurmak yerine hatıra olarak saklamayı tercih ederdi.

Ayrıca The Sun gazetesinde yer alan habere göre, kraliyet ailesindeki hiç kimsenin çek gibi imzalı bir belge vermesine müsaade edilmiyor. Sebebi ise potansiyel bir hırsızın imzayı taklit etme ihtimali.

Bir istisna olarak 1599 yılında Kraliçe I. Elizabeth’in imzaladığı bir belge bulunuyor ve hatıra amacıyla saklanan bu belge satışa sunulmuş.

Dokuz Yıl Savaşları esnasında daha fazla birlik gerektiğinde ilişkin bu belgede, Elizebeth R imzası görülüyor.

 

Yani, kraliyet ailesinin hiçbir üyesinin, hatıra amacıyla kitaplar veya vücutlar üzerine dahi imza atmasına izin verilmiyor.

Hatta Prens Charles’in imzası istendiğinde her zaman şu şekilde cevap verdiği bildiriliyor: “Üzgünüm, bunu yapmama izin vermiyorlar.”

Birleşik Krallık Resmi Kaynaklarında Yer Alan Yargı Giderleri

Birleşik Krallık resmi kaynaklarında yer alan ekstra yargı giderleri incelendiğinde, Kraliçe tarafından verildiği iddia edilen söz konusu boş çek bilgisine rastlanmıyor.

Detaylara bakıldığında hakimler, Adalet Bakanlığındaki memurlara uygulananlarla aynı şekilde, sınırlı koşullarda masraf talep edebiliyor. Yani adli görevlerinde yaptıkları seyahat ve geçim masraflarını talep edebiliyor.

Boş Çek Efsanesi Nereden Geliyor?

Açık çek olarak da çevirebileceğimiz boş çek (blank cheque) efsanesi 2014 yılına ait. Birleşik Krallık’ta o dönemin İngiltere Yüksek Mahkeme Başkanı yargıç Lord Neuberger, İnsan Hakları Yasası’nın mahkemelerce yasa yapabilmek için bir açık çek olduğunu ifade etmiş.

Yargıç Avustralya’da avukatlara verdiği bir demeçte parlamentonun bu bağlamda hakimlere açık çek verdiğini söylemiş.

İnsan Hakları Yasası’nın hakimlere parlamento üyelerini (milletvekili) geçersiz kılma olanağı ve hukuki görüşlere de parlamentoya göre öncelik verdiğini belirtmiş. Bu ekstra gücün de hükümetleri kontrol altında tutmaya olanak sağladığını dile getirmiş.

Daily Mail haberinde “boş çek/açık çek (blank cheque)” ifadesini sıkça görmek mümkün:

 


 

Görüldüğü üzere, İngiltere’de hakimlerin cebinde Kraliçe imzalı boş bir çek bulunduğu iddiası doğru değildir, bir şehir efsanesidir. Ayrıca Kraliçe asla belge imzalamaz; kraliyet ailesinin üyelerine de potansiyel bir imza taklit ihtimali yüzünden imza atma izni verilmez.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?