İngiltere Kralının Atatürk’ün Elini Öptüğü İddiası

 

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında sıkça paylaşılan ve ihbar olarak dogrula.org’a gelen bu görseldeki kişinin İngiltere kralı olduğu iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir; bir şehir efsanesidir. Bahsi geçen 8. Edward taç giymemiş bir hükümdardır. Ayrıca İngilizlerde ve İngiltere Kraliyet Ailesi’nde bir saygı göstergesi olarak erkeklerin elini öpme geleneği yoktur. 24 Temmuz 1927’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraftaki dönemde İngiltere’de Kral 5. George tahttadır ve kayıtlarda 5. George’nin Türkiye’yi ziyaret ettiğine dair bir bilgi yoktur.


İngilizlerde ve Kraliyet Ailesi’nde Erkeklerin Elini Öpme Geleneği Yok

Büyük Britanya Kraliyet Ailesi, 1933. Soldan sağa: Edward VIII, Prenses Mary, Gloucester Dükü, Kral George V, George (Sonraki Kral George VI), Kraliçe Mary, Kent Dükü.

İngilizlerde ve İngiltere Kraliyet Ailesi’nde bir saygı göstergesi olarak erkeklerin elini öpme adeti bulunmuyor. Ayrıca bunun politik olarak aristokrat Kraliyet Ailesi kurallarına da aykırı olduğunu anlamak mümkün. Bu konuda yapılan aramalarda da böyle bir fotoğrafa ya da bilgiye rastlanmıyor.


Edward VIII İngiltere Kralı mıydı?

 

Öncelikle, İngiltere Kralı olarak ifade edilmesi doğru değil; çünkü 8. Edward yalnızca 325 gün hükümdarlık yapmıştır ve yaşamı boyunca taç giymemiştir.

Görsele gelecek olursak, fotoğrafta Atatürk’ün elini öpen kişinin Edward VIII olduğu iddia edilmişti. Fotoğraftaki kişinin görüntüsü, gerek giyim tarzı, gerekse de aristokrat geleneklerini benimsemiş bir kralın tavırları ele alındığında Atatürk’ün Dolmabahçe’de karşıladığı kralın görüntüsüyle uyuşmuyor. Bu ziyarete ilişkin videoda Atatürk ve 8. Edward’ı görmek mümkün:

 

Bazı iddialarda fotoğrafın 1927 yılında çekildiği de söylenmiş, ancak 8. Edward Ocak 1936 yılında hükümdar olmuş ve Eylül 1936’da Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirmiştir. Yani iddia edilen 1927 yılında 8. Edward henüz prensti.

Ayrıca Cumhuriyet Gazetesinin 19 Ocak 1994 yılında yayımlanan, 8. Edward’ın ziyareti ve Atatürk ile çekildiği fotoğraflara yer verdiği sayısında 8. Edward’ın Atatürk’ün elini öptüğünü gösteren bir fotoğrafa ya da bilgiye rastlanmıyor.

 


Söz Konusu Fotoğrafın Temmuz 1927’de Çekildiği Bilgisi de Muamma

 

İddia sahiplerine göre bu fotoğraf 24 Temmuz 1927 tarihinde Atatürk Dolmabahçe Sarayı merdivenlerinden inerken çekilmiş. Fotoğrafta Atatürk’ün palto giydiği görülüyor. Ancak İstanbul’un Temmuz ayındaki hava sıcaklığı düşünüldüğünde, fotoğrafın aslında Temmuz 1927’ye ait olduğu iddiasına inanmak güç.

Eylül ayında gerçekleşen Edward ve Atatürk buluşmasının karelerinde, fotoğraftakilerin giyimlerini de incelemek mümkün. Giysilerin mevsim şartlarıyla uyuştuğu görülüyor.

 

 

Ayrıca, fotoğrafın çekildiği yıl 1927 olsa dahi, o dönemde İngiltere’de Kral 5. George tahtta olmuş oluyor ve kayıtlarda 5. George’nin Türkiye’yi ziyaret ettiğine dair bir bilgi bulunmuyor.


Fotoğraftaki Adamın Halktan Herhangi Birisi Olduğunu Söylenmiş

Söz konusu fotoğraf Ateş Akkor tarafından bilgisayar ortamında renklendirilmiş ve ‘Yaşamın İçinden Cumhuriyet ve Atatürk Fotoğraf Sergisi’nde yer almış. Akkor, konu üzerine yaptığı açıklamada adamın halktan herhangi birisi olduğunu söylemiş.

Ayrıca fotoğrafın satışı da yapılmış. Söz konusu şehir efsanesinin bu sayede popülerlik kazandığını düşünmek de mümkün.


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir; bir şehir efsanesidir. Bahsi geçen 8. Edward taç giymemiş bir hükümdardır. Ayrıca İngilizlerde ve İngiltere Kraliyet Ailesi’nde bir saygı göstergesi olarak erkeklerin elini öpme geleneği bulunmuyor. 24 Temmuz 1927’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraftaki dönemde İngiltere’de Kral 5. George tahttadır ve kayıtlarda 5. George’nin Türkiye’yi ziyaret ettiğine dair bir bilgi yoktur.

Kaynaklarkaynak1kaynak2, kaynak3, kaynak4, kaynak5, kaynak6, kaynak7, kaynak8

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?