Ana sayfa Genel IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası

IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası

420
0
IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası

“IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada ve bazı İnternet gazetelerinde gündeme gelen IMF Türkiye için teyakkuzda iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Almanya’nın önemli medya kuruluşlarından biri olan Deutsche Welle (DW) tarafından yapılan bir habere göre, Washington’da Uluslararası Para Fonu (IMF) bünyesinde bir ekip oluşturularak Türkiye’nin IMF’nin kapısını çalması ihtimali nedeniyle tedbir amaçlı bir senaryo üzerinde çalışılmaya başlandığı iddia edildi. DW, bu iddiaya dair bilgilerin ismini vermek istemeyen fakat IMF yetkilileri ile temas halinde olan biri tarafından öğrenildiğini belirterek bu haberi yayınlamıştır.

Bu iddiaların ardından IMF yetkilisi açıklama yaparak, DW’nin haberinde belirtilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmiştir. “Türkiye’nin IMF’nin kapısını çalma ihtimaline karşı hazırlık yaptığı ve acil durum grubu oluşturduğu” iddialarını yalanlayan IMF yetkilisi, medyada son günlerde çıkan spekülasyonların aksine, IMF’nin Türkiye’ye finansal destek sağlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer vermiştir: “Ayrıca, Türkiye için hiçbir özel grup oluşturulmadı. Otoritelerle görüşmelerimiz genel çalışmalarımız çerçevesinde devam ediyor.”

DW’nin konuya dair kaynakları belirli olmamasına rağmen, birkaç İnternet gazetesi daha iddiaları destekleyen hiçbir kaynak sunmadan aynı şekilde haber yayınlamıştır.

IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası 1 IMF Türkiye İçin Teyakkuzda İddiası 2

Dolayısıyla İnternet gazetelerini takip ederken, her okunulan iddiaya itibar edilmemeli ve kaynakları belirli olan haber siteleri tercih edilmelidir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: dwaabloomberghtyurt gazetesiodatv

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*