Ana sayfa Genel Eğitim İlkokulda Gelinlik Skandalı İddiası

İlkokulda Gelinlik Skandalı İddiası

895
0

İlkokulda gelinlik skandalı şeklinde bazı medya organları tarafından, ilkokul çağındaki çocuklara gelinlik giydirildiği yönünde iddialarda bulunulmuş ve haber yapılmıştır. Bu konuya dair yaptığımız araştırmalar sonucu, iddiaların doğru olmadığını tespit ettik.


ilkokulda gelinlik skandalı

ilkokulda gelinlik iddiası


Çocuklar Aleyhine Skandal İddia

Okul yönetimi ile görüşmelerimiz sonucu, Esenler Belediyesi’nin ‘Mihmandar’ projesi kapsamında yaptığı etkinliklerden bazılarının Neyyir Turhan İlkokulu’nda gerçekleştirilmekte olduğu bilgisine ulaştık. Bu etkinlikler arasında spor faaliyetleri, bilimsel ve kültürel faaliyetler ve çeşitli başka aktiviteler de bulunmakta ve yaz okulu bünyesinde yapılmaktadır. Bu faaliyetlerden birisi olan Kur’an-ı Kerim eğitimi kapsamında, Kur’an öğrenen çocuklar için kutlama merasimi düzenlenmiştir. Dolayısıyla, eğitimini tamamlayan çocuklar da, merasime özel kıyafetler giyinmişlerdir. Ancak, Odatv ve BirGün gazetesi, bu kıyafetleri gelinlik olarak yansıtmış olup, çocuklar için düzenlenen müsamerenin yanlış algılanmasına sebebiyet verecek içerikler yayınlamışlardır.


ilkokulda gelinlik


Kıyafetler Farklı

İddialara göre çocuklara giydirilen gelinlik benzeri kıyafetler, okul yönetimi tarafından giydirilmiş ve müsamerenin de çocuklara dayatıldığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Ancak, okul yönetimi ile görüşmelerimiz doğrultusunda aldığımız bilgilere göre, kıyafetler etkinlik dolayısıyla veliler tarafından giydirilmiştir. Zaten fotoğraflara dikkatli bakıldığında, kıyafetlerin aynı olmadığı da görülmektedir.


ilkokulda gelinlik skandalı


Mihmandar Projesi

İstanbul Esenler Belediyesi, ‘Mihmandar’ projesiyle çeşitli kültürel, sosyal faaliyetler düzenlemektedir. Mihmandar Projesi, Esenler Belediyesi’nin sitesinde yayınlandığı üzere; ”…araştıran, soran, sorgulayan ve kendisine hedef belirleyen bir gençlik yetiştirmek için” hayata geçirilmiş bir projedir. Proje koordinatörü ile görüşmelerimiz sonucu edindiğimiz bilgilere göre, proje kapsamında düzenlenen faaliyetlerin hepsi yasal olup, tamamen veli iznine tabi olarak uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

esenler belediyesi
Esenler Belediyesi, Mihmandar Projesi

Not: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 26/3’e göre; “Çocuklara verilecek eğitimin türünü seçmek, öncelikle ana ve babanın hakkıdır.Kaynaklar:

1-Esenler Belediyesi 2-Odatv 3-BirGün 4-Twitter 5-Twitter 2 6-İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*