Ana sayfa Genel Eğitim İlkokulda Evlilik İddiası

İlkokulda Evlilik İddiası

dogrula.org

2254
0
ilkokulda evlilik iddiası 1

“İlkokulda Evlilik İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada yer alan “dört kız çocuğu ile evlendirilen bir erkek çocuğu” iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

4 Kız Çocuğu ile Evlendirildi İddiası

Uşak’ta dini eğitim almaları için ailelerinin izniyle özel kreş ve gündüz bakım-evine gönderilen çocuklar hakkında, sosyal medyada ‘dört kız çocuğu ile evlendirilen bir erkek çocuğu’ şeklinde iddialar ortaya atılmıştır. Aynı konuda bazı haber siteleri, bu iddiayı destekler nitelikte ‘çocuklara düğün provası‘ başlıklı haberler yayınlamışlardır.

ilkokulda evlilik iddiası

Sosyal Medyada Fotoğrafları Paylaşıldı

Söz konusu çocuklara, dini eğitim almaları için gönderildikleri kreşin faaliyetleri yaptırılırken, İslami usule uygun kıyafetler giydirilmiştir. Bu tarz dini eğitim veren kurumlarda, Kur’an alfabesi olan Elifba’yı öğrenen ve Kur’an’ı Kerim okumaya başlayan veya ilk Kur’an hatmini bitiren çocuklara genellikle taç giyme töreni düzenlenmektedir. Bu tarz törenlerde çocuklar, güzel kıyafetler giyerler ve her çocuğun kendisine özel pastası olur. Söz konusu kurumda da, çocuklar Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendikleri için, kutlama merasimi düzenlenmiş ve bu merasimde aileleri tarafından kutlamaya uygun olarak kız çocuklarına elbise, erkek çocuklarına da takım elbise giydirilmiştir. Bu kutlama töreni, kreş tarafından fotoğraflanıp, kurumun sosyal medya hesabında yayınlanmıştır. Bu fotoğraflarda çocukların kendilerine özel pastalarının olduğu görülmektedir.

Düğün Provası İddiası

Cumhuriyet gazetesi, çocukların merasimde giyindiği elbiseleri ‘gelinlik‘ olarak yorumlayıp, kurumun çocuklara düğün provası yaptırdığını işaret eden haberler yapmıştır. Benzer şekilde Sözcü gazetesi de, merasimde giyilen elbiseleri ‘gelinlik‘ olarak yorumlamıştır.

Hürriyet, Posta, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri, çocukların dini eğitim alırken İslami kıyafetler giyinmesini, ‘tarikat kıyafetleriyle eğitim’ gibi başlıklarla yayınlamıştır. Bunun üzerine Uşak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, çocukların giyindiği kıyafetler ve bunun sosyal medyada paylaşılması gerekçesiyle, kurum aleyhine soruşturma başlatmıştır.

İddialar Asılsız

Çocuklar dini eğitimlerini alırken, İslami hassasiyetlere göre giyinmiş ve Kur-an’ı Kerim okuma müsameresi sırasında da müsamereye uygun elbiseler ve kıyafetler giyinmişlerdir. Bir müsamere yapılırken, çocukların buna uygun elbise giyinmeleri olağan bir durumdur. Söz konusu haberle ilgili paylaşılan fotoğraflarda, çocukların Kur’an-ı Kerim ile ilgili bir müsamereye katıldığı, fotoğraftaki masanın önünde yer alan yazılardan da anlaşılmaktadır. Dolayısıyla düğün provası, evlilik müsameresi tarzındaki iddialar asılsızdır.

NOT: İnsan hakları evrensel bildirgesi md. 26/3’e göre, ”Çocuklara verilecek eğitimin türünü seçmek, öncelikle ana ve babanın hakkıdır.” 


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

danistay.gov, cumhuriyet, sözcüpostahürriyethürriyet 2yeniakit

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*