İki Yüzü Olan Edward Mordrake İddiası

İnternet ve sosyal medya ortamlarında paylaşılarak haberlere konu olan, kafasının arkasında da yüzü bulunan Edward Mordrake vakası, dünyanın en ilginç tarihi konularından biridir.

Türkiye’de de pek çok haber sitesine ve Ekşi Sözlük ortamına konu olmuştur.

19. yy’da İngiltere’de yaşamış olan Edward Mordrake’nin (Mordake de deniliyor), tıpta nadir görülen bir şekilde başının arkasında fazladan bir yüzle doğduğu iddia edilir.

https://www.youtube.com/watch?v=sFLYbOBHySQ

Fakat söz konusu iddia doğru değildir. Kaynaklar detaylı ve bilimsel açıdan incelendiğinde, vakanın bir şehir efsanesi olduğunu görmek mümkün.

İnternet ortamlarında varlığının kanıtı olarak kullanılan fotoğraf da Edward Mordrake’nin efsanesinden esinlenen sanatçı Ewart Schindler’in yaptığı bir heykeldir.

EWART SCHINDLER tarafından, şehir efsanesi Edward Mordrake’ye ithafen yapılmış bir sanat eseri

Edward Mordrake Efsanesinin Hikayesi

Son yılların en ilginç tarihi olaylarından biri, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış bir İngiliz beyefendisi olan Edward Mordrake’nin , (ya da daha eski kaynaklara göre “Edward Mordake”) onu intihara sürükleyecek bir medikal durumla doğduğu iddiasıdır.

Efsaneye göre, Mordrake’nin başının arkasında yemek yemeyen ve konuşmayan ancak gülüp ağlayabilen bir yüzün daha olduğu; doktorlara bu ‘şeytan yüzü’ ondan almalarını, çünkü gece kendisine korkunç şeyler fısıldadığını söylediği iddia edilir. Buna rağmen doktorların hiçbir girişimde bulunmadığı ve Mordake’nin 23 yaşında intihar ettiği söylenir.

2000’li yıllarda popüler hale getirilen bu vaka, 1896 yılında basılan Anomalies and Curiosities of Medicine adlı kitapta anlatılır.

Edward Mordake’nin meşhur hikayesi, kaynaklardan alınmış olmasına rağmen, burada belirtilen ün ve ilgiden kaynaklanmaktadır. İlgili bölüm özetle şöyle:

“Tuhaf insani şekil bozukluğu hikayelerinin en garip ve melankolik olanlarından birinin de Edward Mordake vakası olduğu söylenir. Soylu olmasına rağmen hiçbir zaman ünvanını talep etmemiş ve 23 yaşında intihar etmiştir. Tamamen gözlerden uzak yaşamış, kendi aile üyelerini bile ziyaret etmeyi reddetmiştir. İyi meziyetleri ve derin bir bilgi sahibi olan ender yetenekli bir müzisyendi. Başının arkasında bir kadın yüzü vardı, sadece kafatasının arka kısmını kaplıyordu. Mordake hıçkırarak ağlarken, arkadaki yüz alayla gülümsüyordu. Sesi hiç duyulmuyordu; fakat Mordake’nin dediğine göre hiç uyumuyor, ama onunla sadece cehennemde konuşulan şeyleri konuşuyordu. Hiçbir hayal gücü bu korkunç olayı tasvir edemezdi. Atalarının affedilmemiş kötülüklerinden dolayı bu şeytanla yaşadığını düşünüyordu. Sonucunda ölüm olsa bile bu anlamsızlıktan kurtulmak istiyordu. Bu yüzden doktorları Manvers and Treadwell’e yalvarıyordu. Dikkatli izlenmesine rağmen, zehir almayı başardı. Öldüğü yerde “iblis yüzünün” gömülmeden önce imha edilmesini talep eden bir mektup bıraktı. Kendi isteği üzerine, mezar taşı veya mezarını gösteren bir işaret olmadan, ıssız bir yere gömüldü.”


Hikaye inandırıcı gelse de, aslında şüphelidir.

İlk olarak, Joseph Carey Merrick, nam-ı diğer ‘Fil Adam’ (Elephant Man)gibi gerçek tıbbi vakaların anlatılış biçiminin aksine kitaptaki Mordake hikayesinin ilgili bölümlerinde yazar sürekli ‘iddialara göre, anlatılanlara göre’ ifadelerini kullanmıştır.

Ayrıca hikayede, ‘geceleri şeytan ikizinin nefret dolu fısıltılarına maruz kalması’ gibi hiçbir bilimsel sözelliği olmayan ağır melankoliye yer verilmiştir.

Bununla birlikte, Victoria Dönemi tarihi kaynakları incelendiğinde, Mordake’nin kendisini kurtarmalarını istediği iddia edilen doktorların adına rastlanmamıştır.

Mordrake ve onun “şeytan ikizini” gösterdiği iddia edilen siyah-beyaz fotoğrafın kökeni (2007’den beri internet ortamlarında görülen) bilinmemektedir. “Vintage (klasik)” görünümüne rağmen, görüntü, orta-geç Victoria döneminin (örneğin, İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan Joseph Merrick’in 1889 fotoğrafı) tipik fotoğraf baskısında görüldüğünden daha fazla çözünürlük ve netlik sergilemektedir. Aslında, Almanya’nın Hamburg kentindeki Panoptikum Balmumu Müzesi’ndeki balmumu figürünün rötuşlanmış bir fotoğrafı gibi görünmektedir:


Normal şartlarda yapışık ikizler genetik olarak özdeştir, bu yüzden her zaman aynı cinsiyettendirler. Ancak Mordrake‘nin ‘şeytan ikizinin’ bir kadın yüzü olduğundan bahsedilmiştir. Bu da vakanın bilimsel olarak yalanlanmasını sağlamaktadır.

Anomalies and Curiosities of Medicine kitabının yazarları Gould ve Pyle, 1896’da aktardıkları meşhur Edward Mordake hikayesinine dair tek kaynak bulunmasına rağmen, çoğul ifadelerle pek çok kaynaktan bahsetmişlerdir.

Mordrake hikayesi, 1895 yılında “The Sunday Post” ta başlamıştır; öykü, bir balık kadın ve yarım yengeç hikayesiyle beraber gazetede yer almıştır.

“Pictures in History” sayfasının 3 milyondan fazla takipçisi vardır ve Schindler’in eserinin fotoğrafının yayınlandığı tarihte 78.000’den fazla paylaşımı vardır. Sayfada, bazı meşru tarihi fotoğraflar ve bazıları inandırıcı olan aldatmacalar paylaşılmaktadır. Ancak, Mordrake’in gerçek başının bir görüntüsünü asla paylaşılmamıştır çünkü Mordrake diye biri yoktur.

Vakanın edebi bir kreasyon olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4, kaynak5, kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler