İki Denizin Birbirine Karışmadığı İddiası

İki denizin birbirine karışmadığı iddiası, son yıllarda sıkça tartışılan ve denizbilimciler tarafından keşfedilen en önemli olaylardan biridir. Yapılan araştırmalara ve incelemelere göre, iki denizin buluştuğu yerde sularının birbirine karışmadığı iddiası doğrudur.

Modern oşinografi bilimi, iki farklı denizin buluştuğu yerde, aralarında haloklin olarak tanımlanan, örtük ve geçilemeyen doğal bir bariyer bulunduğunu ortaya koymuştur. Haloklin, iki farklı su kütlesi arasında sudan yapılmış bir duvardır. Bu bölünmez sucul bölme, denizleri kendi sıcaklığı, tuzluluk derecesi, oksijen konsantrasyonu, bileşimi ve yoğunluğu bulunan iki deniz olarak ayırır. Tıpkı yağ ve sirke gibi bu iki su da tamamen karışmaz.

Bu noktada Cebelitarık Boğazı‘nda Akdeniz ve Atlas Okyanusu‘nun kesiştiği bir durum vardır. Özünde iki deniz birbirinden farklıdır. Akdeniz’de su, Atlas Okyanusu’ndaki suya kıyasla orta derecede sıcak, tuzlu ve az yoğunluktadır. Akdeniz’in suyu Cebelitarık eşiği üzerinden Atlas Okyanusu’na girdiğinde, kendi sıcaklığı, tuzluluğu ve nispeten az yoğunluk özellikleri ile yaklaşık 1000 metre derinlikle Atlas Okyanusu’na birkaç yüz kilometre ilerler ve böylece yatay bir haloklin meydana getirir. Büyük dalgalar, gelgitler ve güçlü su altı akıntılarına rağmen, Akdeniz’den gelen akarsu akışı, Atlantik Okyanusu’nun sağlam ve seyreltilmemiş yolu boyunca seyreder.

Haloklinler, haliç veya yeraltı nehir sistemlerinde de görülür. Meksika‘nın güneyindeki Yucatan Yarımadası, su altı kaşifleri ve mağara dalgıçlarının bir su kütlesinden diğerine geçtiği birçok popüler haloklin dalış alanına sahiptir.

Aşağıdaki resimler, Alaska kıyılarını ve Danimarka’da bulunan ve Çin Seddi’ne benzeyen Skagen’deki ender görülen dikey bariyer örneklerini içermektedir.

denizlerin karışması

Fransız okyanus uzmanı, deniz subayı ve sinema yönetmeni Jacques-Yves Cousteau (1910 – 1997), suların karışmadığı hadisesini tespit etmiştir. Kaptan Cousteau’nun şu açıklamaları mevcuttur:

“1962’de Alman bilim insanları, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu sularının, Aden Körfezi ile Kızıldeniz’in birleştiği Bab-ul-Mandab Boğazı’nda birbirleriyle karışmadığını söyledi. Böylece Atlas Okyanusu’nun ve Akdeniz’in sularının birbirleriyle karışık olup olmadığını incelemeye başladık. Önce, doğal tuzluluk ve yoğunluğu ile içerdiği hayatı bulmak için Akdeniz’deki suyu analiz ettik. Atlas Okyanusu’nda da aynı işlemi tekrarladık. İki su kütlesi Cebelitarık’ta binlerce yıldır birbirleriyle buluşuyordu. Buna göre, iki su kütlesi birbiriyle karışmış olmalı ve tuzluluk ve yoğunluk bakımından aynı veya en azından benzer özellikte olmalıydı. Aksine, iki denizin birbirine en yakın olan yerlerinde bile, her su kütlesi öz varlığını korudu. Başka bir deyişle, iki denizin buluştuğu noktada bir perde su, iki denize ait suların karışmasını engelledi.”

İki denizin buluştuğu ancak karışmadığı yer

https://www.youtube.com/watch?time_continue=74&v=SWRqfWo4hZ8

İki denizin birbirine karışmamasının bir başka ispatı da yüzey gerilimidir. Denizlerin farklı yoğunluklara sahip olmasından kaynaklanan yüzey gerilimi, bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. Yüzey gerilimi, fizikokimyada bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstermesinden kaynaklanan etkiye verilen addır. Bu etki bazı böceklerin su üzerinde yürümesine olanak verir. Bir gazla bir sıvının ya da birbirleriyle karışmayan iki sıvının temas yüzeyleri gerilmiş esnek bir zara benzer.

Ağırlıklı olarak;

Kimyasal ve mineral bileşimi nedeniyle iki okyanusun suları birbirine karışmaz.

Yoğunluk farkı da bunun bir sebebidir. Yoğunluk farkı farklı tuzluluk ve sıcaklıkların bir fonksiyonudur.

Akımların yönü suların birbirine karışmasının daha da zor hale gelmesine sebep olur.


Dünyanın birçok yerinde, iki su kütlesinin birbirine karışmaması olayı görülmektedir. Aşağıda yer alan bazı görsellerle bu iddia desteklenmektedir.

Rio Negro’nun ve Amazon Nehri’nin Brezilya’da yüz yüze gelmesi

Lytton’daki Thompson ve Fraser nehirlerinin birleşmesi, Kanada

Koblenz’deki Mosel ve Ren nehirlerinin birleşmesi, Almanya

Canyonlands Ulusal Parkı, ABD


Denizlerin karışmaması hadisesiyle ilgili Kuran’da Hz. Muhammed’e şu ayetler bildirilmiştir:

* O, birbirine kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. (Ama) aralarında bir engel vardır; birbirlerine karışmazlar. Artık rabbinizin nimetlerinden hangisini inkâr edebilirsiniz? (Rahman Suresi / 19,20,21)

* Birinin suyu tatlı ve kolay içimli, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da, karışmalarına engel olan bir sınır koyan Allah’tır. (Furkan Suresi / 53)

* Şu iki çeşit su kütlesi birbirine eşit olmaz; birisi tatlıdır, susuzluğu giderir ve içimi güzeldir, ötekisi ise tuzlu ve acıdır. İkisinden de taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyaları çıkarırsınız. Gemilerin denizi yararak gittiklerini görürsün ki bu da O’nun lutfuna nâil olmanız ve O’na şükretmeniz içindir. (Fatır Suresi / 12)

* Peki yeryüzünü yerleşmeye elverişli kılan, vadilerinden nehirler akıtan, yerde sarsılmaz dağlar yaratan, iki deniz arasına engel koyan kim? Allah’tan başka bir tanrı mı? Doğrusu onların çoğu gerçeği bilmiyorlar. (Neml Suresi / 61)


KAYNAKLAR: mehranbanaei  divediscover  whoi   answi  earth.nullschool   merklisite    youtube  ne-dir.org

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler