Hürriyet’in İnternet Sitesi Engellendi İddiası

“Hürriyet’in İnternet Sitesi Engellendi” başlıklı içeriğimizde Hürriyet gazetesinin internet sitesinin erişime kapatıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Hürriyet’in İnternet Sitesi Engellendi mi?

Saat 16.40’tan itibaren bazı servis sağlayıcılarının kullanıcıları, hurriyet.com.tr alan adresine erişim sağlayamamıştır. Bunun üzerine, Hürriyet gazetesinin internet sitesinin erişime kapatıldığı iddiası sosyal medyada gündeme gelmiştir. Sosyal medyada sitenin Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından erişime kapatıldığı iddia edilmiştir.

hürriyet internet sitesi engellendi 1

Erişim Engeli Bulunmuyor

Konuya dair BTK başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan açıklama yapmış ve siteye herhangi bir erişim engelinin bulunmadığını, sorunun teknik bir arızadan kaynaklandığının raporlandığını belirtmiştir.

hürriyet internet sitesi engellendi

Turkcell Görevlisinin Yaptığı Yazım Hatası

Hürriyet gazetesi söz konusu erişim sıkıntısına dair internet sitesinden bir açıklama yayınlamıştır. Açıklamaya göre, bir Turkcell görevlisinin Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin bir habere yönelik verdiği erişim engeli kararını uygularken yaptığı hata sebebiyle, hurriyet.com.tr adresine erişim sıkıntısı yaşanmıştır. Turkcell görevlisi, mahkeme kararında engellenecek haberin adresini (URL) paylaşılırken “/” işareti yerine yanlışlıkla “//” yazmıştır. Yani tek yazılması gereken sembol, çift yazıldığı için Hürriyet’in internet sitesine bir süre erişim sağlanamamıştır. Söz konusu hata Hürriyet gazetesi tarafından Turkcell’e bildirilmiş ve sorun giderilmiştir. Siteye erişim, saat 18:00 itibariyle tekrar sağlanmaya başlanmıştır.

Hürriyet’in konuya dair açıklama yazısı şöyle:

“Hürriyet’in edindiği bilgiye göre bu teknik sorun, Turkcell’den bir görevlinin, Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin bir habere yönelik verdiği erişim engeli kararını uygularken yaptığı hatadan kaynaklanmıştır.

Mahkeme kararında engellenecek tek haberin adresi (URL) paylaşılırken “/” işareti sehven tek yerine çift yazılmıştır. 

Diğer operatörler kararı olması gerektiği gibi uygularken, Turkcell görevlisi sehven yapılan bu hatayı fark etmeyip adresi olduğu gibi kopyalayınca, engelleme bu operatörde ana sayfaya yönelmiş ve söz konusu sorun oluşmuştur. 

Turkcell hatanın bildirilmesi üzerine 18.00 sularında kullanıcıların hürriyet.com.tr’ye erişimini tekrar sağlamaya başlamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: hurriyet, twitter, twitter 2

[Toplam: 6   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?