Ana sayfa Genel Araştırma Hitler’in Atatürk Büstü Yaptırdığı İddiası

Hitler’in Atatürk Büstü Yaptırdığı İddiası

711
0

İhbar olarak dogrula.org’a gelen görselde, Adolf Hitler’in Atatürk büstü yaptırdığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir. Büstü Hitler yaptırmamıştır.

10 Şubat 1937 yılına ait olan görsel, Avusturyalı heykeltıraş Josef Thorak’ın Münih’teki atölyesini ziyaret eden Hitler’i göstermektedir. Fotoğraf ise Adolf Hitler’in birçok fotoğraflarını yayımlayan Alman fotoğrafçı Heinrich Hoffmann tarafından çekilmiş.

Avusturyalı heykeltıraş Josef Thorak’ın yaptığı pek çok Atatürk büstü mevcuttur.

Heinrich Hoffmann; Hoffman Koleksiyonu, Staatsibliothek Munchen


Solda Thorak ve Hitler’in yakın arkadaşı Goebbels; arka planda, 1937 Paris Dünya Fuarı’ndaki Alman pavyonunun bir parçası olan “The Family (Aile)” heykeli bulunuyor.

Josef Thorak Tarafından Yapılan Atatürk Büstleri

Thorak sadece Atatürk’ün değil; Başbakan İsmet İnönü, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ve Ekonomi Bakanı Celal Bayar’ın da büstünü yapmıştır. Thorak’ın ayrıca Adolf Hitler ve Benito Mussolini gibi diktatörleri canlandırdığı büstler de mevcut.


Türk Ticaret Odası’nın Almanya’daki 10. yıldönümünü kutlayan kitapta yer alan “İki Büyük Adam” bölümünden, Thorak tarafından yapılan Atatürk ve Hitler büstü bulunuyor.


Hanrak Froembgen’in Atatürk biyografisinin (Ataturk in the Nazi Imagination) kapağında da Thorak tarafından yapılan bir Atatürk büstünün resmi mevcut.


Görüldüğü üzere iddia doğru değildir. Büstü Hitler yaptırmamıştır. Avusturyalı heykeltıraş Josef Thorak’ın yaptığı pek çok Atatürk büstü mevcuttur. İddiadaki görsel, Avusturyalı heykeltıraş Josef Thorak’ın Münih’teki atölyesini ziyaret eden Hitler’i göstermektedir. Fotoğraf ise Adolf Hitler’in birçok fotoğraflarını yayımlayan Alman fotoğrafçı Heinrich Hoffmann tarafından çekilmiş.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*