Hitler’in 1 Oy Farkla Almanya Başbakanı Olduğu İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu paylaşımda, Adolf Hitler’in 30 Ocak 1933’te yalnızca 1 oy farkla Almanya Başbakanı olduğu iddia edildi.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir, bir şehir efsanesidir. Hitler liderliğinde seçimlere giren Nazi Partisi, seçimlerde oyların çoğunluğunu almıştır.

 

Berlin, 1932

Berlin, 1932

Berlin, 1932

 

İnsanları oy kullanmaya teşvik etmek adına “1 Oy Neden Önemli” başlığıyla benzer iddialar ortaya atılmıştır. Ancak bu iddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.


Hitler Nazi Partisi’nin Liderliğini 1921’de Devraldı, 1933’te Başbakan Seçildi

 

Adolf Hitler, Temmuz 1921‘de, sonradan Ulusal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi) olarak yeniden adlandırılan örgütün liderliğini üstlenmiştir.

Kaynaklar, Temmuz 1932 seçimlerinde Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin Alman parlamentosundaki 608 sandalyeden 230’unu, Kasım ayında yapılan seçimlerde ise 196’sını aldığı bilgisine yer vermektedir.

Ocak 1933‘te Hitler, Almanya Başbakanı seçilmiş ve Nazi hükümeti kısa sürede Alman yaşamının her yönünü kontrol altına almıştır.


Dönemin The Guardian Gazetesinde Seçim Sonuçları

1932–1933 yılında Almanya’da yapılan seçimin sonuçları, 13 Kasım 1933 tarihli The Guardian haberinde yer alıyor.

Haberde, “Seçimlerinin sonuçları beklendiği gibi Herr Hitler’in ezici çoğunluğunu gösteriyor.” ifadesi yer alıyor.


 

Dönemin haber kaynaklarına bakıldığında, Hitler’in başbakan olduğu haberi görülüyor; diktatörlüğüne dair yakıştırmalar da haberlerde yer alıyor ancak 1 oy farkla seçimi kazandığına dair bir bilgiye rastlanmıyor.


 

Wiener Kütüphanesi’nde bulunan, Mart 1933 seçimlerinden bir poster. Posterin alt yarısında şunlar yazıyor:

 

Hitler’e ne kadar güç verirseniz, kazanması o kadar kolay olur ve insanları bugün bulundukları yere getiren partilerden daha bağımsız yaparsınız. Bu partilere 14 yıl boyunca Almanya’yı mahvetme izni verdiniz! Hitler’e ise yeniden inşa etmesi için 4 yıl verin! HİTLER’i oylayarak ona güç ve zaman verin!


Tek Oy İddialarına Dair Benzer Şehir Efsaneleri

Sürekli olarak İnternet ortamlarında gündeme gelen “1 oy tarihi nasıl değiştirdi” iddialarına ilişkin en eski yazılardan biri de 1986 yılında ABD gazetesi Chicago Tribune’de yazılmış. Listelenen şehir efsaneleri özellikle seçim dönemlerinde rutin olarak sosyal medya ortamlarında paylaşılıyor; yazılı basında yer alıyor. Amaç oy vermenin önemini vurgulamak olsa da, ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor. İlgili kaynakta bunu delilleriyle görmek mümkün.

İnsanları oy kullanmaya teşvik etmek adına “1 Oy Neden Önemli” başlığıyla ortaya atılan benzer iddialar:

· 1645’te bir oy Oliver Cromwell’e İngiltere’nin kontrolünü verdi.

· 1649’da bir oy İngiltere’de I.Charles’in idamına neden oldu.

· 1776’da bir oy Amerika’ya Almanca yerine İngilizce dilini verdi.

· 1875’te bir oy Fransa’nın monarşiden cumhuriyete geçmesini sağladı.

· 1923’te bir oy, Adolf Hitler’e Nazi Partisi’nin liderliğini verdi.


 

Görüldüğü üzere Adolf Hitler’in 30 Ocak 1933’te yalnızca 1 oy farkla Almanya Başbakanı olduğu iddiası doğru değildir, bir şehir efsanesidir. Hitler liderliğinde seçimlere giren Nazi Partisi, seçimlerde oyların çoğunluğunu almıştır. Geçmişe bakıldığında, insanları oy kullanmaya teşvik etmek adına “1 Oy Neden Önemli” başlığıyla ortaya atılan benzer iddiaları görmek mümkün.

 

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler