Hırvatistan Cumhurbaşkanının Ekonomik Kriz Politikalarına Dair İddialar

 

Hırvatistan Cumhurbaşkanından örnek davranış başlığıyla servis edilen bu görsel, yüzlerce yorum ve beğeni aldı, binlerce kez paylaşıldı.

Ancak Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović’in Hırvatistan’daki kriz sebebiyle maaşını %50 indirdiği, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık uçağını sattığı, 35 adet Mercedes makam aracını satarak elde edilen geliri devlet hazinesine aktardığı, konsolos maaşlarını %60 düşürdüğü ve işçilere verilen asgari ücrete zam yaptığı iddialarının hiçbiri doğru değildir.

Hırvatistan hükümetinde Kolinda Grabar-Kitarović’in cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde semboliktir, Hırvat hükümetindeki gerçek güç, başbakan Andrej Plenkoviç’e aittir. Bu da Kolinda Grabar-Kitarović’in yetkisiyle alınan kararlar doğrultusunda ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunun en temel kanıtıdır.

Yürütme yetkisinin cumhurbaşkanında olmadığı, Hırvat hükümetinin web sitesinde yazılmaktadır.

 


 

AFP’nin fact check haberinde de yer alan iddia ilk olarak Arapça olarak; daha sonra SomaliFransızİspanyol ve Portekiz’de sosyal medyada paylaşılarak viral olmuş.


Cumhurbaşkanlığı Uçağının Satıldığı İddiası Doğru Değil

Hırvat Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović’in cumhurbaşkanlığı uçağını satmak gibi bir yetkisi bulunmuyor. Hırvat hükümetinin, web sitesinde de yer alan resmi bir devlet uçağı var ve Başbakan ile parlamento üyeleri uçağı Cumhurbaşkanı kadar kullanabiliyor.

Saraybosna’da Ocak ayında çekilen bu fotoğrafta uçağı görmek mümkün:


35 adet Mercedes Makam Aracını Satarak Elde Edilen Geliri Devlet Hazinesine Aktardığı İddiası Doğru Değil

Hırvat Cumhurbaşkanının böyle bir satış yaptığı haberi hiçbir resmi kaynakta yer almıyor. Ayrıca, bu araçları satmak istese bile bunu yapmaya yetkisi yok.


Kendi Maaşını %50 Düşürdüğü İddiası Doğru Değil

Kolinda Grabar-Kitarović bu kararı verme yetkisine de sahip değil. Hırvat cumhurbaşkanlığı ofisinin AFP’ye verdiği demece göre, “Kendi de dahil olmak üzere kimsenin maaşı cumhurbaşkanının yetkisi altında değil.”

Ayrıca, 2015’te göreve başladığından beri Kolinda Grabar-Kitarović’in maaşı yükselmiş; ayda 3,069 avrodan 3,340 avroya çıkmış.


Konsolos Maaşlarını %60 Düşürdüğü ve İşçilere Verilen Asgari Ücrete Zam Yaptığı İddiaları da Doğru Değil

Hırvatistan cumhurbaşkanının bu gibi kararları alma yetkisi de bulunmuyor. Yukarıda belirtildiği gibi, Kolinda Grabar-Kitarović’in Cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde temsili. Cumhurbaşkanı dış politikayı hükümetle koordine ediyor ve silahlı kuvvetlerin başında komutan olarak yer alıyor. Ancak Hırvat ekonomisine gelince, bu işi çoğunlukla başbakan ve parlamento yürütüyor.

Ayrıca, emeklilik sistemi ve maaşlar da başkanın kontrolünde değil.

 

Görüldüğü üzere Kolinda Grabar-Kitarović’in cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde semboliktir; Hırvat hükümetindeki gerçek güç başbakan Andrej Plenkoviç’e aittir. Cumhurbaşkanının uçak ve makam aracı satma yetkisi yoktur. Ayrıca, emeklilik sistemi ve maaşlar da başkanın kontrolünde değildir. Kendisinin maaşı da 2015’te göreve geldiğinden bu yana artmıştır.

Sosyal medyada yer alan iddialar bunlarla da sınırlı değil. Kolinda Grabar-Kitarović’in Dünya Kupası için ücretsiz izin aldığı, ticari uçakla seyahat ettiği, stratejik kamu sektörlerini en yüksek teklif verenlere satmayı reddederek ülkesini koruduğu, Sırbistan’dan gelen göçmenleri engellemek için 2015’te sınırları kapatmaya karar verdiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor.

[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?