Hırsızlıkta Dünya 3.’sü, Yolsuzlukta Dünya 2.’si, Rüşvette Dünya 1.’si Olduğumuz İddiası

Cesur Yürek Fatih Portakal adlı Facebook sayfasında yapılan bu paylaşım, binlerce yorum aldı ve yaklaşık 900 kez paylaşıldı. Söz konusu görselde yer alan, hırsızlıkta dünya 3.’sü, yolsuzlukta dünya 2.’si, rüşvette dünya 1,’si olduğumuz iddiası doğru değildir.

Dünya çapındaki araştırma şirketleri tarafından yapılan istatistikler incelendiğinde, Türkiye’nin hırsızlıkta dünya 3.’sü, yolsuzlukta dünya 2.’si, rüşvette dünya 1,’si olduğu bilgisine rastlanmamaktadır.


DÜNYA HIRSIZLIK, YOLSUZLUK ve RÜŞVET İSTATİSTİKLERİ

Ülkeler Bazında Hırsızlık ve Soygun Oranları

Aşağıda yer alan görseldeki The Global Economy ülkeler bazında hırsızlık istatistiğinde, en fazla hırsızlık olaylarının yaşandığı 33 ülke listelenmiştirfakat Türkiye bu listede yer almamıştır.

 

 

Aynı kaynakta Türkiye’nin yer aldığı bölgeyi spesifik olarak arattığınızda da karşınıza Türkiye çıkmayacaktır.


 

Knoemanın web sitesinde yer alan World Data Atlas hırsızlık oranları istatistiğinde de detaylı tarama yapıldığında ilk 62 ülke arasında yer almayanTürkiye’ye, listenin alt sıralarında rastlamak mümkün. Türkiye bu listede 93.sırada.

Yalnızca ilgili bölümlerin ekran görüntüsünü aldığımız listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hırsızlık vakasının her 100. 000 kişi içinden 13.8 olduğu Türkiye’nin grafiği aşağıdaki gibidir.


 

110 ülkenin listelendiği aynı istatistik sitesinde yer alan dünya soygun oranlarında Türkiye 75. sırada yer alıyor.

Yalnızca ilgili bölümlerin ekran görüntüsünü aldığımız listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Aşağıda yer alan görseldeki World Bank ülkeler bazında suç ve hırsızlık istatistiğinde, Türkiye’nin 144 ülke arasında 109. olduğunu görmek mümkün.

 


 

Actualitix istatistik sitesindeki Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (UNODC) güncel verilerine göre, Türkiye soygunda ilk 10’da yer almıyor.

 

 

108 ülkenin bulunduğu listede Türkiye 59. sırada yer alıyor.

 

 

Listede Türkiye’den bildirilen soygun vakası her 100. 000 kişi içinden 161,5iken, ilk sırada yer alan Hollanda’da bu rakam her 100.000 kişi içinden 1.720.

 


Ülkeler Bazında Yolsuzluk ve Rüşvet Oranları

Transparency International’ın web sitesinde yer alan, 180 ülke ve bölgeyi kapsayan endeks, 0 ile 100 arasında bir ölçek kullanıyor. Buna göre, ülkeye verilen puan ne kadar yüksekse, yolsuzluk oranı o kadar az.

Listede 1. sırada yer alan Yeni Zelanda’nın puanı 100 üzerinden 89 iken, Türkiye’nin puanı 100 üzerinden 40.

Ayrıca rapor, ülkelerin çoğunluğunun yolsuzluğun sona ermesi konusunda çok az ilerleme kaydettiğini ya da hiç ilerleme kaydetmediğini vurguluyor.

Transparency Internationalın web sitesindeki, Yolsuzluk Endexi 2017‘de yer alan ülkeler bazında yolsuzluk istatistiğinde Türkiye 180 ülke arasında 81. sırada yer alıyor.

 


 

Listede yolsuzluğun en az yapıldığı ülkeden en çok yapıldığı ülkeye doğru bir sıralama yapılmış.


 

Statista’nın istatistiğine baktığımızda da, yolsuzluk endeksinde Türkiye’nin ilk 10 arasında dahi olmadığını görmek mümkün.


 

Aynı şekilde dünyada yolsuzluğun en fazla yapıldığı ülkeleri listeleyen Ranker istatistik sayfasında da Türkiye’nin sıralaması mevcut.

 

Sayfada Türkiye 97. sırada yer alıyor.


 

U.S. News en fazla rüşvet ve yolsuzluk yapılan ülkeler istatistiğinde de Türkiye ilk sıralarda yer almıyor.


Dünyanın en önde gelen iş dergilerinden olan Forbes’in haberinde de Türkiye’nin yolsuzluk istatistiğindeki sıralamasını görmek mümkün.


 

Trading Economics web sitesinde yer alan, G20 ülkelerinin sıralamasının verildiği ayrıntılı listede, Türkiye’nin bir önceki yıla göre hanesine 6 puan eklediğini görüyoruz. Bu durum az da olsa bir ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.


 

Pek çok araştırma şirketinin dünya çapında geçerliliği olan verileri incelendiğinde, hırsızlıkta dünya 3.’sü, yolsuzlukta dünya 2.’si, rüşvette dünya 1,’si olduğumuz iddiasının doğru olmadığını görebiliriz.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10kaynak11kaynak12kaynak13kaynak14, kaynak15

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?