Ana sayfa Genel Çevre Hasankeyf’te Tarihi Dokunun Yok Edildiği İddiası

Hasankeyf’te Tarihi Dokunun Yok Edildiği İddiası

1199
0
hasankeyf dinamit patlatma iddiası

Hasankeyf’te tarihi dokunun yok edildiği iddiasını dogrula.org olarak inceledik. Sosyal medyada ve birtakım yayın organlarında Hasankeyf’te bulunan 12 bin yıllık kayaların dinamitle patlatılarak bölgeye ciddi derecede zararlar verildiği ve bununla birlikte Hasankeyf’in yok edileceği iddia edilmiştir. Ancak bu iddia tam olarak doğru değildir.

İddialarla ilgili sosyal medyada oluşan tepkiler şu şekildedir:


 


hasankeyf dinamit patlatma iddiası


hasankeyf dinamit patlatma iddiası 2


Hasankeyf’te Kayalar Düşürüldü

Hasankeyf’teki kayaların patlatılması iddiasıyla ilgili, Batman Valiliği yazılı açıklamada bulundu. Valiliğe göre, bölge halkı ve turistler için tehlike arz eden kayalar uzman dağcılar tarafından kontrollü bir şekilde düşürülmektedir. Düşürülme sırasında dinamit dahil herhangi bir patlayıcı madde kullanılmamıştır.

hasankeyf dinamit patlatma iddiası 3

“Bazı internet haber sitelerinde, Gazetelerde ve Sosyal Medyada; “Hasankeyf’te 12 Bin Yıllık Kayalar Dinamitle Patlatılıyor” şeklinde haberler ve paylaşımların yapıldığı görülmüştür.
 
Bahsi geçen haberlerin gerçeği yansıtmadığına ilişkin açıklama gereği duyulmuştur. 
 
Hasankeyf Antik Kentinin Jeolojik ve Jeoteknik Bakımdan Güçlendirilme çalışmalarda herhangi bir patlayıcı madde kullanılmamaktadır. Bilim Heyeti nezdinde uzman dağcı ekipler tarafından tehlike arz eden kayalar ekolojik kaya kırıcı teknolojisi ve hidrolik kriko yöntemleriyle kontrollü bir şekilde kayaların düşürülme çalışmaları yapılmaktadır.
Kamuoyuna duyurulur.”

Çevreye Zarar Veriliyor mu?

Batman Valisi Ahmet Deniz‘in Twitter’da yaptığı paylaşımında, kayaların düşürülme anı açıklanarak anlatılmıştır.

Paylaşımdaki açıklamaya göre, kayanın düşmesi sonucu oluşan toz bulutları herhangi bir patlayıcı madde kullanılması ile değil, kayacın çok zayıf ve yumuşak bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.
Büyük kaya parçalarının ekolojik kaya kırıcı teknolojisi ve hidrolik kriko yöntemiyle 500 ton ağırlıktaki bir kayanın insan gücüyle düşürülebilmesi mümkündür. Ekolojik kaya kırıcı yöntemi dünya çapında patlayıcı madde kullanımına bir alternatif olarak kabul edilir. EYT denilen bu yöntem;
 Özellikle azot, karbondioksit ve buhardan oluşan zararsız bir gaz hacminin açığa çıkarak yüksek basınç üretmek için kartuş içinde infilaklı olmayan kimyasal bileşiğin ateşlendiğinde çok hızlı bir şekilde reaksiyona girmesi esasına dayanır.
Sıkılama yapılmış delikte bulunan kartuşun ateşleme  sonucu oluşturduğu gaz mikro kırıkların, doğal kırık ve çatlakların içine girerek ardalanmalı parçalanma oluşturur.
hasankeyf dinamit kayalar düşürülüyor
EYT yöntemi, minimum gürültü, asgari hava şoku ve düşük titreşimler sağlaması nedeniyle bu tarz çalışmalarda sıkça tercih edilen ve kullanıldığı bölgeyi dinamit gibi tahrip etmeyen bir uygulamadır. Hasankeyf’te de bu sistem tercih edilmiş olup çevreye olabildiğince az zararın verilmesi düşünülmektedir.
Dinamitle patlatma, ekolojik kaya kırma yönetimine göre çok daha ağır tahribatlar oluşturmaktadır. Aşağıda verilen videoda örnek bir dinamit patlamasının Hasankeyf’te kullanılan yöntemden daha farklı olduğu görülmektedir.


Hasankeyf’te Tarihi Yıkım başlığıyla Youtube’da paylaşılan videoda, dinamitin kullanılmadığı, yukarıda bahsedilen EYT yöntemiyle kayanın parçalandığı görülmektedir.

Benzer Çalışmalar Daha Önce de Vardı

Bir dağcılık grubu tarafından 9 Aralık 2016 tarihinde Youtube’da paylaşılan videoda, Hasankeyf’teki dünya mirasını kurtarmak için bölgedeki kaya parçalarının düşürüldüğü kısa bir şekilde gösterilmektedir.


Ekleme: Hasankeyf Antik kentinde bulanan tarihi doku, binlerce yıldır korunmuş ve ayakta kalmıştır. Ancak doğal koşullarla birlikte yüzeye tutunmakta zorlanan büyük kayalar, her an düşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Turistler ve bölge halkı için can güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturan bu kayalar, usulüne uygun yöntemlerle ve bölgeye en az zararı verecek uygulamalarla düşürülmeye çalışılmaktadır. Çevreye verdiği zarar ise iddialarda belirtildiği gibi tarihi dokunun kaybıyla ilgili, geri dönüşü olmayan kayıplar değildir. Çevreye yayılan toz bulutu, bölgeye geçici nitelikte asgari bir zarar vermektedir ve bu durum, zarara yol açsa da can kaybı boyutunda önlenemez bir zarar değildir.


10
Doğruluk Yüzdesi


[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*