Hapşırınca Kalp Durur İddiası

Hapşırınca kalp durur mu?” sorusunun cevabını yazımızdan okuyabilirsiniz. Sağlıkla ilgili birçok yanlış söylenti söz konusudur ve bunlar zamanla şehir efsanesi haline gelmiştir. Bunlar arasında en çok konuşulanlardan biri olan hapşırınca kalbin durduğu iddiası doğru değildir.

hapşırınca kalp durur mu, hapşırık kalbi durdurur mu, hapşırınca kalp ne kadar durur

Hapşırık Kalbi Durdurur Mu?

Hapşırık, sinir uçlarındaki gıdıklanma hissiyle başlar ve beyne, burnu tahriş eden bir şeyden kurtulması gerektiğine dair bir mesaj gönderir. Hapşırmanın gerçekleşmesi için beyin, derin nefes alma komutu verir ve göğüs kafesi gerilir. Daha sonra akciğerlerdeki havanın basıncı artar, gözler kapanır ve dil, üst damağa baskı uygular. Ani bir şekilde burundan hızlıca nefes salınmasıyla da hapşırma sonlanır. Tüm bunlar hapşırma anında vücutta gerçekleşmektedir. Peki hapşırınca kalbin durduğu efsanesi nereden çıkmıştır? Aslında hapşırma öncesinde, göğüsteki basınç seviyesinin artmasıyla, kan akışı ve kalp atış hızı etkilenir. Peki kalp durur mu? Hayır. Ancak göğüste yükselen basınç, hapşırma sırasında kuvvetle nefes verirken düşer ve dolayısıyla kalp kısa bir süreliğine durmuş gibi hissettirebilir. Ancak gerçekte kalp durmamaktadır.

Amerikan Kardiyoloji Kolejinin eski başkanı Dr. Richard Conti, hapşırınca kalpte ritim atlaması gibi bir hissin oluştuğunu ve hapşırma esnasında kalbin durduğuna dair efsanenin de bu sebepten dolayı ortaya çıkmış olabileceğini ifade etmiştir.

hapşırınca kalp durur mu, hapşırık kalbi durdurur mu, hapşırınca kalp ne kadar durur

Hapşırınca Neden “Çok Yaşa” Denilir?

Peki insanlar neden birisi hapşırdığı zaman (kültüre göre söylem değişse de) iyi bir temennide bulunuyorlar? Mesela “çok yaşa” ya da “God bless you (Tanrı sizi korusun)” gibi ifadeler kullanıyorlar. Bununla ilgili olarak birden fazla sebebin varlığı konuşulmaktadır. Bunlardan ilki, 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da birçok kayba yol açan Büyük Veba Salgınına (Kara Veba) ilişkindir. Buna göre, Kara Veba’nın belirtileri arasında şiddetli öksürük ve hapşırma da olduğu için, birisi hapşırdığında “Tanrı sizi korusun” temennisinde bulunuluyordu. Bunun nedeni de Büyük Gregorius olarak bilinen Papa 1. Gregorius’un bir kişi hapşırdığında, “Tanrı sizi korusun” denilmesini tavsiye ettiğini, çünkü bu duanın kesin ölümler dışında insanları koruyacağını söylediğine inanılmasıdır.

hapşırınca kalp durur mu, hapşırık kalbi durdurur mu, hapşırınca kalp ne kadar durur

Bir diğer gerekçe ise batıl inançlarla bağlantılı olarak “Tanrı sizi korusun” denildiğine ilişkindir. Buna göre, eskiden bazı insanlar ruhun, hava şeklinde olduğuna ve vücudun kafa kısmında toplandığına inanmaktaydı. Bu yüzden birisi hapşırdığında “Tanrı sizi korusun” denilmediği takdirde, ruhun vücuttan yanlışlıkla atılabileceğine inanılıyordu. Bazı eski inanışlara göre ise, hapşırmak, kötü ruhları vücudun dışına çıkartmaktaydı. Dolayısıyla birisi hapşırdığında, o kişiden ayrılan kötü ruhun başkalarına bulaşarak, onları tehlikeye atacağına inanılıyordu. Bu yüzden bu kültürü benimseyen insanlar, “Tanrı hepimizi korusun” diyerek, hem hapşıran kişiyi hem de çevresindekileri kötü ruhlardan koruduklarına inanıyorlardı.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

loc.gov, scienceabc, livescience, winchesterhospital, uamshealth 

[Toplam: 8   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?