Ana sayfa Genel Emekli İkramiyeleri Eksik Yatırıldı İddiası

[GÜNCELLENDİ] Emekli İkramiyeleri Eksik Yatırıldı İddiası

992
0

Emeklilere Aynı Miktarda İkramiye Verilmeyeceği İddiası başlıklı içeriğimize, en son ortaya atılan iddia ve resmi açıklamalarla birlikte güncelleme yaptık. Son yapılan güncellemeyi, yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

İyi Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray‘ın yaptığı Twitter paylaşımında, emeklilere dini bayramlar için verileceği vadedilen 1000’er TL ikramiyenin her emekli için aynı miktarda olmadığı iddia edilmiştir. İkramiyelerin, emekli vatandaşların maaşlarına göre hesaplanacağı ve aynı miktarda verilmeyeceği iddiası doğru değildir.


her emekliye ayrı ikramiye verileceği iddiası aytun çıray


Başbakan Binali Yıldırım‘ın 30 Nisan 2018 tarihinde yaptığı açıklamadaki, bahsettiği ikramiye miktarının her emekli için aynı olmadığı iddia edilmiş ve Aytun Çıray’ın söz konusu paylaşımı, sosyal medyada 11 bin üzerinde beğeni almıştır. Başbakan Yıldırım, emekli olan vatandaşlar için yılda 2 kere olmak üzere 1000’er TL ikramiye verileceğini, 30 Nisan’da basın açıklaması yaparak şu şekilde duyurmuştu:

“Emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimiz, şehit yakınlarımız, köy korucularımız var. Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi birer ikramiye vereceğiz. Ramazan Bayramı öncesi bin lira, Kurban Bayramı öncesi bin lira. Emeklilerimiz daha fazlasına layık, bunun bilincindeyiz.” 

14 Mayıs 2018 tarihinde İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray‘ın paylaşımında ise, maaşlarına göre, her emekliye belirli tutarlarda ikramiye verileceği iddia edilmiştir. Bu iddiaya binaen, Başbakan Yıldırım, partisinin 15 Mayıs Salı günü yaptığı TBMM Grup Toplantısında bir açıklama yapmıştır. Açıklamasında, tutarın aynı olduğunu ve maaşı ne kadar olursa olsun her emekliye 1000 TL tutarında iki bayram ikramiyesi verileceğini belirtmiştir.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray’ın iddiasından bir gün önce, ilk emekli ikramiyesinin Haziran ayının ilk haftasında verileceği yönünde açıklama yapmıştır:


her emekliye ayrı ikramiye verileceği iddiası jülide sarıeroğlu


Başbakan Yıldırım‘ın yaptığı açıklamayı, daha sonra kendi Twitter hesabından paylaşan Bakan Sarıeroğlu, her emekliye eşit ödeme yapılacağını buradan da duyurmuştur.


her emekliye ayrı ikramiye verileceği iddiası jülide sarıeroğlu 2GÜNCELLEME: Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin Haziran başından itibaren emekli vatandaşların hesaplarına yatmasıyla birlikte, hesaplara yatan ikramiyelerin eksik yatırıldığı iddia edildi. Ancak bu iddia da doğru değildir.

İkramiyelerin emekli vatandaşların hesaplarına yatmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Jülide Sarıeroğlu‘ndan konuyla ilgili tekrar bir açıklama geldi.

Bakan Sarıeroğlu; “Bununla ilgili de bir sürü bilgi kirliliği ve algı operasyonları gerçekleştiriliyor. Şu anda emeklilerimizin tamamına net olarak bin lira ikramiye ödemesi gerçekleştirilmiş durumda. Dosya bazlı yaptığımız bir düzenleme bu. Bu dosya bazında her dosyanın bin lira olduğunu belirtmişiz. Burada herkese bin lira yatmış durumda.” şeklinde açıklama yaptı.

Bazı vatandaşların hesaplarına farklı miktarlarda ikramiye yatırılması iddiası hakkında, ölüm aylığı kapsamında nitelendirilen dul ve yetim aylıkları ile ilgili olduğunu belirten Sarıeroğlu, “Bayram ikramiyesi ödemesinde de ilk gündem itibaren şunu ifade ettik, hisseleri oranında dul ve yetim aylığı alanlar ki bu emekli maaşı değildir, tekrar bunun altını çizmek istiyorum. Dul ve yetim aylığı alanlara ilgili kanundaki hisseleri oranında ödemelerini gerçekleştireceğiz.” diyerek açıklık getirdi.

Ölüm aylığı bağlanırken verilen maaş üzerinde, ölen kişinin eşinin yüzde 50, anne, baba ve çocuklarının ise yüzde 25 oranında hakları söz konusudur. Ölen kişinin yakınları da, hisseleri oranında aylık almaktadır. Alınan 1000 TL’lik Ramazan Bayramı ikramiyesi ise emekli aylığı olmamakla birlikte, dul ve yetim aylığı alan kişiler için kendi hisseleri oranında verilen bayram ikramiyesidir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Youtube 1, Twitter 1, Twitter 2, TRT, Meclis Güncel, Sabah, sgk.gov.tr


[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*