Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası

“Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası” başlıklı içeriğimizde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazına giderken kendisine eşlik eden korumaları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görseli inceledik.

Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası

https://twitter.com/NurHlc/status/989771441615720449

Sosyal medyada birçok hesap tarafından paylaşılan ve yayılan, toplamda 10 binin üzerinde etkileşim alan bir görsele göre, korumaların çevrelediği çok kalabalık bir konvoyun yer aldığı fotoğrafın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cuma namazına gittiği sırada çekildiği iddia edilmiştir. Söz konusu iddia DOĞRU DEĞİLDİR. 

Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası 7

Aslında fotoğraf, ABD başkanı olan George W. Bush ve eşine eşlik eden korumaları ve konvoyu göstermektedir. Bush’un 2005 yılında Beyaz Saray’ın yan girişine doğru gitmek üzere makam aracıyla ilerlediği sırada çekilen bu fotoğrafın, İnternet’te Google görseller ile aratıldığında 2005’den itibaren farklı başlık ve iddialarla birçok defa paylaşıldığını görmek mümkün.

Sadece görseldeki detaylar incelenerek dahi fotoğrafın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın camiye giderken çekilmiş konvoyu olmadığı sonucuna ulaşmak mümkün. Mesela görseldeki arabaların üzerindeki bayraklar Türk bayrağı değil. Ayrıca iddiaya konu olan görseldeki arabalarda iki farklı bayrak bulunurken (ABD bayrağı ve ABD Başkanlık bayrağı), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracının üzerindeki her iki bayrak da Türk bayrağıdır.

Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası 2 

Bir diğer detay ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracının markası Mercedes S600 iken, iddia görselindeki arabanın Cadillac DTS marka bir limuzin olmasıdır. Fotoğrafın 2005 yılında çekilmiş olması sebebiyle o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın makam aracı incelendiğinde, 2005 yılındaki Başbakanlık makam aracının markasının da yine Mercedes olduğu görülmektedir. 

Görselin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın Cuma Namazı Konvoyunu Gösterdiği İddiası 6

Bir diğer detay ise iddiaya konu olan görseldeki korumalar arasında 5-6 kişinin siyahi olmasıdır. Devlet başkanlarının neredeyse tamamının yakın korumaları güvenlik nedeniyle kendi ülke vatandaşları arasından seçilmektedir. Bu dünya üzerinde hemen hemen her ülkede böyledir. Siyahi bir Türk vatandaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruması olabilir. Ancak yakın korumalar arasında aynı anda siyahi Türk vatandaşlardan 5-6 kişinin denk gelmesi pek olası görünmemektedir. Dolayısıyla tüm bu sebepler bir araya geldiğinde ilgili görselin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazına giderken kendisine eşlik eden korumaları gösterdiği iddiasının doğru olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: gettyimages, gettyimages 2wikiwand, wikiwand 2, webtekno, hurriyetarsiv.sabah, memurlar, magicnetbeautifulmustang, xn--80akhohgpqo0g.xn, basik.ru, vnarod.livejournal

[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?