Google iPhone Kullanıcılarının Verilerini İzinsiz Kullandığı İçin Kullanıcılara Ceza Ödeyecek İddiası

Google iPhone kullanıcılarının verilerini izinsiz kullandığı için kullanıcılara ceza ödeyecek iddiası, geçtiğimiz aylarda açılan bir davayla gündeme gelmiştir.

Google, İngiltere’deki 4,4 milyon iPhone kullanıcısının kişisel bilgilerinin “gizli izlenmesi ve toplanması” iddiasıyla yüksek mahkemede 3,2 milyar sterlinlik bir davada yargılanmaktadır. Bu yüzden iddia kısmen doğrudur, ancak dava sonuçlanmadığı için Google’nin iPhone kullanıcılarına tazminat ödemesi kesinleşmemiştir.

Google You Owe Us” (Google Bize Borçlusun) olarak bilinen, iPhone kullanıcılarını temsil eden bir grup tarafından duruşmada mahkemeye sunulan belgelere göre, 4,4 milyon kişinin bilgileri Alfabe Inc. tarafından Apple Inc.’in iPhone varsayılan gizlilik ayarlarını atlayarak yasa dışı bir şekilde toplandı.

google tazminat

Kampanyaya liderlik eden Richard Lloyd, Google’nin Haziran 2011 ile Şubat 2012 arasında, Apple’nin iPhone’lerine yüklediği varsayılan tarayıcı olan Safari’de depolanan verileri elde etmek için özel bir teknoloji kullandığını iddia etti. Bu teknoloji, İnternet üzerinden insanları takip eden çerezleri veya küçük dosyaları planlayabiliyor ve daha sonra İnternetteki reklamları kişiselleştirmek için kullanılabilecek verileri almak için bunları kullanabiliyor.

Lloyd ayrıca, mahkemeden istediklerinin, etkilenen beş milyon insanı temsil etmelerine izin vermeleri olduğunu, veri haklarının ihlal edildiğini ve Google’nin hesap vermesi gerektiğini söyledi.

google gizlilik

Lloyd’un yasal davada hareket eden Ortağı James Oldnall ise: “Google’ın bu verileri kötüye kullanmasından kaynaklanan toplam tutarların büyük olması muhtemel olsa da, her bireyin uğradığı zarar nispeten küçüktür.” demiştir.

Oldnall ayrıca, verilerin “önemli bir yeni para birimi” haline geldiğini ve büyük şirketler için değerli olduğunu; tüketicilerin kendilerine verilen hakları etkili bir şekilde polise devredebilecek yöntemlere ihtiyaç duyduklarını söylemiştir.

google tazminat

google tazminat

google tazminat

google tazminat

Gizlilik, Apple şirketinden Samsung Electronics Co.’ya ve Google şirketine kadar dünyanın en popüler cihazlarının üreticileri için önemli bir konu olmuştur. 2015 yılında Apple, iPhone ve iPad kullanıcılarının, web sitelerinde reklamları engelleyebileceği bir yazılımın kullanıcıların verilerinin nasıl toplandığı ve kullanıldığı konusunda daha fazla kontrol sağlamanın bir yolu olarak cihazlarında kullanılmasına izin vermişti.

Olası zarar, 1 Haziran 2011 ile 15 Şubat 2012 tarihleri arasında herhangi bir zamanda İngiltere ve Galler’de bulunan, Apple ID’si ile  (App Store’da uygulama, oyun ve müzik indirmek için kullandığınız hesap ve iTunes), ve Safari’yi ana tarayıcıları olarak kullanan iPhone sahiplerini kapsıyor.

Mahkeme, aşağıdaki kriterleri karşılayan herkesin, Google You Owe Us tazminat talebinde bulunabileceğini söyledi:

  • 1 Haziran 2011 ile 12 Şubat 2012 tarihleri arasında İngiltere ve Galler’de bulunan
  • O zaman bir Apple ID’si olan
  • Bir iPhone sahibi olan ya da olmak üzere olan
  • İnternete erişmek için Safari tarayıcısını kullanan
  • Safari tarayıcısında varsayılan güvenlik ayarlarını koruyan
  • Google’nin “Reklam tercihi yöneticisi” aracılığıyla izleme ve derlemeyi devre dışı bırakmayan
  • 31 Mayıs 2017’de İngiltere ve Galler’de ikamet eden

Google davayı kaybederse, davacı grup iPhone kullanıcılarının tazminat almak için kayıt yapmasını isteyecek.

Şirket ise iddiaları reddediyor ve etkilenmiş olanları tanımlamanın imkansız olduğunu iddia ediyor.

Bir Google sözcüsü: “Bu yeni değil – daha önce de benzer davalarda kendimizi savunduk. Durumda hiçbir şekilde haklılık payı olduğuna inanmıyoruz ve buna itiraz edeceğiz.” açıklamasında bulunmuştur.

Birleşik Krallık’ta türünün ilk büyük yasal iddiası olduğu söylenen davanın gelecek yıl başlayacağı bildirildi.

Davanın Türkiye’deki iPhone kullanıcılarını kapsadığına dair herhangi bir açıklama ya da bilgi bulunmamaktadır.

yüzde 50 dogrula.org doğruluk yüzdesi %50


Kaynaklar: Googleyouoweus, googleyouoweus2, bloomberg, thesun, mishcon

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler