Google Cinsiyetçi Çeviri Yapıyor İddiası

Google cinsiyetçi çeviri yapıyor iddiasını dogrula.org araştırdı. İran asıllı Amerikalı yazar Alex Shams, Twitter hesabından Google Translate’in İngilizce çevirisinde, cinsiyetçi çeviri yaptığını iddia eden metin paylaştı.

Google Translate’in Türkçe’den İngilizce’ye yapılan çevirilerinde, erkek ve kadın ayrımı yaptığı, bazı mesleklere ve kavramlara göre cinsiyetçi çeviriler yaptığı iddiası doğrudur.


cinsiyetçi google
Alex Shams’ın tweeti

Shams’ın tweetine göre, İngilizce’de, “o” kelimesinin yerine erkekler için “he” kullanırken kadınlar için “she” kelimesi kullanılmaktadır. Türkçe’nin cinsiyet anlamında tarafsız bir dil olduğunu ifade eden Shams, Google Translate’in İngilizce çevirisinde durumun farklılaştığını iddia etti.


ingilizce cinsiyet ayrımı
Alex Shams’ın tweeti

Google Translate, aşçı, öğretmen ve hemşireyi kadınlara göre çevirirken, mühendis, doktor gibi meslekleri erkeklere göre çevirmektedir. Ayrıca tembel kelimesini kadınlara göre, çalışkan kelimesini ise erkeklere göre çeviren Google, tek tek kontrol ettiğimiz yukarıdaki çeviri metni örneğinde polis kelimesini hem kadın hem erkeğe göre çevirmektedir.

Google Algoritmasından Mı Kaynaklı?

Paylaşımı yapan Alex Shams’a göre Google, çevirilerini gözlemlediği ve veri tabanına kaydettiği kullanım sıklığına dayandırdığı bir algoritma kullanmaktadır. Çevirinin kadın ve erkek arasında farklı olmasının, Google’da en fazla aranan kelimelerle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, “o bir mühendis” şeklindeki çevirinin “o erkek bir mühendis” şeklinde sunulmasının nedeni, mühendis kelimesinin Google veri tabanında kadından çok erkekler için kodlanması sebebiyle olabilir.

Shams’ın yorumuna rağmen, çeviri hatasının tamamen algoritmalardan kaynaklı olduğu kesin değildir. Doğru olan, tarafsız bir şekilde Türkçe’den İngilizce’ye çevrilmeye çalışılan cümlelerin, Google Translate tarafından kadın ve erkek eşitsizliğine dayalı, cinsiyetçi ayrımın hissedildiği bir çeviri yapılmasıdır.

Irkçı ve Cinsiyetçi Teknoloji Hataları

İnsanları ön yargılarından kurtarmanın en önemli yolu, doğru yargıyı olabildiğince duyurmaya çalışmaktır. Teknoloji de aslında ön yargılı düşünceleri yok etmek ve doğru olanı duyurmak adına en büyük yardımcılardan biri olmalıdır. Ancak ne yazık ki, bazı durumlarda teknoloji, ırkçılık, ön yargılı düşünce ve cinsiyetçi söylemler için ön ayak olmaktadır.

Bazen bir fotoğraf makinesinde, bazense otomatik sabun dispenserinde teknolojinin sebep olduğu ön yargılı ve hatalı durumlara birkaç örnek verelim:


1. Google’ın fotoğrafı otomatik etiketleme uygulamasında siyahi bir erkekle yanındaki kız arkadaşı Google Photos (Fotoğraflar) tarafından, insan olarak algılanmıyor, goril olarak etiketleme yapıyor.

cinsiyetçi çeviri
Teknolojinin yaptığı ırkçılığa bir örnek

Google yetkilileri fotoğraf için, “Bu olanlar için dehşete düştük ve gerçekten üzgünüz. Gelecekte yaşanabilecek bu tür hataları önlemek üzerine çalışmalar yapıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.


2. Atlanta’da bir otelin lavabosunda siyahi bir adam, sabun almak için elini otomatik sabun dispenserinin altına tuttuğunda, makine adamı algılamıyor ve sabun vermiyor. Ancak beyaz arkadaşı aynı işlemi yaptığında kolaylıkla sabun alabiliyor.

Video mizah amaçlı çekilmiş gibi görünse de aslında, günümüz teknolojisinin siyahi tenli olmayan insanlara karşı daha rahat uygulandığını gözler önüne sermektedir.


3. Tayvanlı bir Amerikalı olan Joz Wang, 2009 yılında annesi için Nikon’un Coolpix S630 modelinde bir kamera satın aldı. Özel bir yüz algılama özelliğine sahip olan kamera, Tayvanlı Wang’ın gözlerini algılamadı ve “birisi gözlerini mi kırptı?” sorusunu sordu.

cinsiyetçi çeviri


4. Apple’ın 2015 yılında çıkardığı saat, kan oksidasyonunu ölçmek için kullanıcıların bileğinden kızılötesi ışık yayarak nabız oksimetresini ortaya çıkaran bir özelliğe sahiptir. Oksimetre, deri ve kan hücreleri yoluyla ışığın ne kadar içine aldığına bağlı olarak kullanıcının kalp atış hızını ölçen bir cihazdır. Ancak Apple’ın yaptığı teknoloji hatası, saatin koyu renkli insanlarda ve dövmeli bir ciltte çalışmamasıdır.

teknolojik ırkçılık
Apple Watch

Not: Teknoloji, hayatımızı kolaylaştıran bir unsur olmasının yanı sıra, bazen basit görünen hatalara da aracı olmaktadır. Ancak bu hatayı sadece teknolojiye yüklemek büyük yanılgıdır. Aslında teknolojinin, onu üretenlerin ön yargıları tarafından şekillendiğini de unutmamak gerekir.


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynak:

1- Twitter 2- Complex 3-Youtube

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?