GetContact Nedir? Nasıl Kullanılır? GetContact Hesap Silme

“GetContact Nedir? GetContact Hesap Silme Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizde son zamanlarda gündemde olan telefon rehberi uygulaması GetContact’i inceledik.

GetContact Nedir?

Getcontact, kullanıcılarının bir nevi telefon rehberi asistanlığını yapan bir uygulamadır. Getcontact uygulamasının, istenmeyen çağrı engelleme ve arayan kişi tanımlama gibi özellikleri vardır. Rahatsız edici aramaları filtreler ve sadece tercih edilen kişilerle iletişim kurulmasına olanak sağlar. Telefon rehberinde kayıtlı olmayan numaralardan alınan çağrıları, anlık olarak tanımlar ve gelen arama istenmeyen bir aramaysa uygulama anlık olarak uyarı yapar. Böylece bütün otomatik aramalar, reklamlar ve telefon dolandırıcılığı aramalarından gerçek zamanlı olarak korunmak daha kolay hale gelmektedir.

GetContact Özellikleri

– ARAMA ENGELLEME
İstenmeyen aramaları engelleyebilir. Eğer bu aramalar kullanıcı tarafından raporlanırsa, diğer Getcontact uygulamasını kullanan kişilerin de bu istenmeyen aramalardan korunmasını sağlar. Diğer kullanıcılar tarafından raporlanan istenmeyen çağrılardan, “Spam Koruma” özelliği aktif edilerek otomatik olarak korunulmaktadır.

– ÇAĞRI TANIMLAMA
Arayan kişinin kimliği, aranan telefonun rehberinde kayıtlı olmasa bile otomatik olarak tanımlanabilmektedir.

– KEŞFET
Gerçek hayatta tanıyor olabileceğiniz kişilerle, uygulamadaki ortak arkadaşlar aracılığı ile iletişim kurabilmek de mümkün.

Uygulamayla İlgili Bilinmesi Gerekenler:
– Getcontact uygulaması, internet bağlantısına ihtiyaç duyar.
– Üyeliğinizi size ait bir telefon numarası ile doğrulamanız gerekir.
– Kullanımı tamamen ücretsizdir.

Uygulamanın nasıl özellikleri olduğundan ve olumlu kısımlarından bahsettik. Peki bu uygulamanın olumsuz yönleri var mı? Varsa neler?

GetContact’ta Nasıl Kayıtlıyım?

getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 5

GetContact, genellikle uygulamanın açıklama kısmında listelenen özellikleri dolayısıyla kullanılmamaktadır. Uygulamanın çalışma sistemi kullanıcıların rehberlerine ulaşmayı gerektirdiğinden, GetContact kullanıcılarının başkalarının rehberinde kendilerinin nasıl kayıtlı olduğunu öğrenmeleri mümkün hale gelmektedir. Zaten dünyanın dört bir yanından insanlar, arkadaşlarının, sosyal çevrelerinin kendilerini telefon rehberine nasıl kaydettiğini öğrenmek için uygulamayı kullanmakta. Hatta uygulamayı indiren kişilerin çoğu GetContact’ın asıl özelliğinin spam aramaları engellemek olduğunu dahi bilmiyor. Çevreleri tarafından rehbere nasıl kaydedildiklerini merak edip, uygulamayı indirenlerin, ulaştıkları sonuçların ekran görüntüsünü alıp, sosyal medyada bunları paylaşmaya başlamasıyla, uygulama birden gündeme gelmiş ve bilinirliği artmıştır.

getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 6 getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 7Çevrenizin rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzu öğrenmek merak uyandırıcı ve eğlenceli gibi dursa da, aslında bu özelliğin kötü yanları yok değil. Örneğin, birisi sizi istemeyeceğiniz şekilde rehberine kaydetmiş olabilir. Uygulama sayesinde bunu öğrendiğinizde ve yakın çevrenizden eşiniz, arkadaşlarınız vs. bu duruma şahit olduğunda, ister istemez zor durumda kalmanız mümkün. Üstelik uygulama kimin rehberinde o şekilde kayıtlı olduğunuzu öğrenmenize de izin vermiyor. Sadece çevrenizin rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzu sıralıyor.

GetContact Gizlilik Sözleşmesi Güvenilir mi?

Uygulamanın web sitesinde bir gizlilik sözleşmesi mevcut. Buraya tıklayarak ilgili sözleşmeye ulaşabilirsiniz. Peki bu gizlilik sözleşmesi kullanıcının verilerini yeterince koruyor mu? Tabii ki hayır.

GetContact Hangi Bilgilere Ulaşabilir?

Kullanıcı GetContact’ı indirerek, diğer uygulamalar ve sosyal medyada saklanan bilgiler de dahil olmak üzere, herhangi bir kişisel ve kurumsal veriye uygulamanın erişmesine izin verdiğini ve uygulamanın bu verileri üçüncü taraflarla (yani herhangi biriyle) paylaşma hakkı olduğunu kabul etmektedir. Bu veriler arasında telefon rehberiniz dışında fotoğraflarınız, e-posta adresleriniz, IP adresleriniz ve konuşma kayıtlarınız da bulunmaktadır. Uygulamayı indirirken verilen izinler şöyle:

getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 1 getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 2 getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 3 getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 4

Uygulamanın İnternet sitesinde virüslere veya kodlama hatalarına karşı güvenliği garanti etmediği ibaresi yer almaktadır. Dolayısıyla herhangi bir şekilde uygulamanın erişimine açık bu verilerin güvenliği tehlikeye girebilir ve uygulama böyle bir durumda sorumlu olmayacağını belirtmektedir.

GetContact Hesap Silme Nasıl Yapılır?

GetContact uygulamasının geliştiricileri, kullanıcıların kendilerini veritabanından çıkarmasına olanak sağlamıştır. Bunun için GetContact uygulamasının İnternet sitesinde yer alan “Unlist” sayfasına uygulamadan silmek istediğiniz telefon numarasını yazmalı ve istek oluşturmalısınız. GetContact Unlist sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Bu işlemden sonra 24 saat içerisinde uygulama kayıtlı olduğunuz rehberlerde sizin numaranızı aramayı bırakacaktır. Ancak Unlist işleminin yani GetContact hesap silme işleminin geçerli olması için uygulamayı da telefonunuzdan silmiş olmanız gerekmektedir. Unlist işleminden sonra uygulamayı tekrar indirmeniz durumunda ise numaranız sistemde yeniden aktifleşecektir.

GetContact Yasaklanmalı mı?

GetContact, şüpheli gizlilik politikası nedeniyle bazı ülkelerde resmi olarak yasaktır. Hem kişisel ve kişisel olmayan verilere ulaşımı hem de başkalarının cihazları dolayısıyla birçok kişinin verilerine de erişimi söz konusu olduğundan, uygulama mevzuatlara uyma noktasında sıkı denetim altındadır. Ancak bu önlemlerin alınması için geç kalınmış diyebiliriz. Çünkü uygulama zaten milyonlarca telefon numarasını ve bunlara bağlı verileri kayıt altına almış durumda. Üstelik hala Türkiye’de de olduğu gibi birçok ülkede uygulama yasak değil ve ücretsiz. Ücretsiz olması, uygulamanın yayılımını kolaylaştıran unsurlardan birisi.

getcontact nedir nasıl kullanılır getcontact hesap silme 8


Kaynaklar: play.google, kaspersky, getcontact, getcontact 2

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?