Ana sayfa Genel Araştırma FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar

1091
0
FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar 5

“FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar” başlıklı içeriğimizde geçtiğimiz günlerde gündeme gelen FOX Haber yayınında Mersin Şehir Hastanesi hakkında bahsedilen iddiaları ve devamındaki gelişmeleri inceledik.

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar

28 Mayıs 2018 tarihli FOX Ana Haber yayınında Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili bazı iddialar söz konusu olmuştur. Haberde; Mersin Şehir Hastanesi’nin şehrin dışında yer alması, hastaneye ulaşımın çok zor olması, hastanenin çok büyük olması sebebiyle hastaların hastane içinde bir yerden bir yere giderken zorlanması, habere konu videodaki hastanın ayağının kırık olması, Fatih Portakal’ın “haber yalansa istifa ederim” demesi gibi birçok farklı iddia yer almıştır. Bu iddiaların  ekrana getirildiği haber yayınının ardından birçok tartışma söz konusu olmuş ve yeni iddialar da gündeme gelmiştir. Bu iddiaları aşağıdaki sırayla inceledik.

1. Mersin Şehir Hastanesi’nin şehrin dışında yer aldığı iddiası

Mersin Şehir Hastanesi, Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Toroslar ilçesinde yer almaktadır. Hastanenin, şehir merkezinde yer almadığı doğrudur.

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar 4

2. Mersin Şehir Hastanesine ulaşımın zor olduğu iddiası

Mersin Şehir Hastanesine ulaşımın zor olduğu iddiası doğru değildir. Mersin Şehir Hastanesi’ne ulaşım için hem birçok farklı hat mevcuttur hem de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz ring seferleri ayarlanmıştır. Ring seferler dışında güzergahında Mersin Şehir Hastanesi olan otobüs hattı sayısı 8’dir. Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz konuyla ilgili açıklama yapmış ve şu anda 12, 15, 18, 28, 29, 32, 76 ve 79 hat numaralı otobüslerin, Mersin’in her bölgesinden Mersin Şehir Hastanesi’ne ulaşım sağladığını belirtmiştir. Mersin Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesinden bu yana bölgede ulaşım anlamında bir kaos yaşanmaması adına bir takım önlemler aldıklarını belirten Burhanettin Kocamaz’ın açıklamasının tamamı şöyle:

Mersin Şehir Hastanesi’ne ulaşım konusunda, sanki oraya hiç araç gitmiyormuş, insanlara zulüm yapılıyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Birkaç dolmuşçunun yorumuna göre insanları adeta birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Oluşturulan Cumhur İttifakı’ndan rahatsız olanlar, belki direkt bize saldıramıyorlar ama dolaylı yollardan böyle bir senaryo yürütmeye çalışıyorlar. Ama bilsinler ki bu senaryo da boşa çıkacaktır. Mersin Şehir Hastanesi’ne devamlı surette ulaşım sağlanıyor. Mersin Şehir Hastanesi’nin açıldığı günden bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, o bölgede bir kaos yaşanmaması için dolmuşların ve minibüslerin oraya gitmesini istemedik. Bunun yerine Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak ücretsiz ring seferleri koyduk. Akabinde Mersin Üniversitesi ile birlikte ulaşım güzergahlarıyla ilgili çalışma neticesinde, Mersin’in her bölgesinden oraya, belediye otobüslerinin hastanenin kapısına kadar varması için yeni bir güzergah düzenlemesi yapıldı. Şu anda 12, 15, 18, 28, 29, 32, 76 ve 79 hat numaralı otobüslerimiz Mersin’in her bölgesinden Mersin Şehir Hastanesi’ne ulaşım sağlıyor.

Bunun haricinde Google Haritalardan Mersin (Merkez)’den ve farklı bölgelerdeki birçok mahalleden, Mersin Şehir Hastanesi’ne özel araçla ulaşım için süre 10-20 dakika arasında gösterilmektedir. Toplu taşıma ile bu süre 25 dakika ile 50 dakika arasında değişmektedir. Ring seferlerin süresi de 20 – 30 dakika arasında değişmektedir.

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar 3

3. FOX Haber yayını sırasında ayağı kırık denilen hastanın ayağının kırık olmadığı iddiası

FOX Haber Mersin Şehir hastanesi ile ilgili yayını sırasında ayağı kırık olduğu iddia edilen bir hasta ile röportaj yapmıştır. Ancak söz konusu hastanın ayağının kırık olduğu iddiası doğru değildir. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, görüntülerde yer alan hasta (K. A. Köker), 7 Mayıs 2018 tarihinde trafik kazası geçirmiştir. Bunun üzerine Mersin Şehir Hastanesi’nin ortopedi polikliniğine müracaat etmiş ve kendisine yumuşak doku zedelenmesi teşhisi konulmuştur. Eklemlerinin istirahat etmesini sağlamak amacıyla alçı uygulanan hasta bir sorun olmaksızın taburcu edilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamanın devamında, hasta Kemal Alp Köker’in röportajın yapıldığı gün hastanede yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman geçirdiği, bu süre zarfında hiçbir sağlık personeli veya destek personeli ile temasının olmadığı, kimseden yardım istemediği, bloklar ve katlar arasında dolaşıp, herhangi bir muayene veya tetkik yapılmadan hastaneden ayrıldığı belirtilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“28 Mayıs 2018 tarihinde ulusal bazda yayın yapan FOX Ana Haber Bülteninde “Adı Şehir Yeri Şehir Dışı” başlıklı bir haber yayınlanmıştır. Haberin içeriğinde Mersin Şehir Hastanesinden hizmet almak isteyen vatandaşların hastanenin şehrin dışında olması sebebiyle ulaşımda sıkıntılar yaşadıkları, ulaşım için birden fazla araç değiştirdikleri, minibüslerin direkt hastaneye gidemedikleri ve Mersin Tabip Odası Başkanının bazı uzmanlık alanlarının merkezde yer alan Toros Devlet Hastanesinde olmadığı yönünde beyanları yer almaktadır.

Değerli basın mensubu arkadaşlarım. Şeffaf ve denetlenebilir bir yönetim anlayışı ile hizmet veren Müdürlüğümüz yapılan yayınlar üzerine, bu olay özelinde eksikliklerimizi tespit etmek, vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla ivedilikle arkadaşlarımı inceleme yapmak üzere görevlendirdim. Arkadaşlarımın yapmış olduğu incelemenin sonuçlarını siz değerli basın mensupları ile paylaşmak isterim.

Bildiğiniz üzere Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanemiz 3 Şubat 2017 tarihinde hizmete girdi. Hastanemiz Toroslar İlçesinde 232.000 metrekare alan üzerinde 374.000 metrekare kapalı alana sahip ve 1039 güvenlik kamerası ile takibi yapılan bir sağlık tesisimizdir. Haberde hastanede yaşadığı sıkıntıları dile getiren Kemal Alp Köker’in, 7 Mayıs 2018 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucunda hastanemiz ortopedi polikliniğine müracaat ettiği, kendisine yumuşak doku zedelenmesi teşhisi konması üzerine eklemlerinin istirahat etmesini sağlamak amacıyla alçı uygulandığı ve salimen taburcu edildiği tespit edilmiştir. Aynı kişinin, çekimin yapıldığı gün saat 09.55’te poliklinikten hastaneye giriş yaptığı, hiçbir sağlık personeli veya destek personeli ile temas etmeden 17 dakika katları dolaştığı ve sonrasında hastaneden çıkarak beraber geldiği şahsın arabasına binerek yetişkin acilin önüne geldiği ve buradan tekrar hastaneye giriş yaptığı belirlenmiştir.

Acilden giriş yaptıktan sonra ayaktan hasta kabul bankosuna gelerek kayıt yaptırmış ve daha sonra polikliniklerin olduğu bölüme geçerek katlar arasında dolaşmaya başlamıştır. Sonrasında zemin katta hasta bekleme salonuna geçerek bir koltukta beklemeye başlamıştır. Bu esnada şahsı hastaneye aracı ile getiren kişi de sürekli olarak Kemal Alp Köker’in yanındadır. Fakat bu kişi bekleme salonunda iken Kemal Alp Köker’in yanındaki koltuk boş olmasına rağmen başka bir koltukta oturmaktadır. Bu esnada muhabir Emre İzkübarlas ve kameraman Çağlar Güner hastaneye giriş yaparak Kemal Alp Köker’in yanına gelmiş, kameraman ayakta iken muhabir Kemal Alp Köker’in yanındaki boş koltuğa oturmuştur. Bir süre sohbet ettikten sonra bekleme salonundan beraberce ayrılmışlar ve başka bir kuleye geçmişlerdir. Hastane içerisindeki nadir kör noktalardan biri olan 3-4 metrekarelik bir alanda röportaj yapılmış ve daha sonra bu alandan ayrılmışlardır.

Kemal Alp Köker röportajın yapıldığı gün hastanemizde yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman geçirmiş, bu süre zarfında hiçbir sağlık personeli veya destek personeli ile teması olmamış, kimseden yardım istememiş, bloklar ve katlar arasında dolaşmış ve herhangi bir muayene veya tetkik yapılmadan hastaneden ayrılmıştır.

İncelenen kamera kayıtları ve kişinin davranışları göz önüne alındığında yaşananların bir mizansen olduğu, hastanemize ve hastanemizde özveri ile görev yapan çalışanlarımızı zan altında bırakmayı amaçlayan bir yaklaşım sergilendiği tespit edilmiştir.

Tüm bu yaşananlar ile ilgili takdir kamuoyunundur.”

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar

Ayrıca ayağının kırık olduğu iddiasıyla röportaj yapılan hastanın, aynı gün içinde hastane kameralarına yansıyan görüntülerinde koltuk değnekleri olmadan yürüdüğü görülmektedir.

Hastane kameralarına yansıyan görüntülerin ardından, başka bir röportaj için açıklama yapan hasta, kendisine değnekler olmadan yürüdüğü görüntüler sorulunca “sinir esnasında koltuk değneklerini elime alıp yürüdüğüm doğru” demiştir.

4. Mersin Şehir Hastanesi’nin çok büyük olması sebebiyle hastaların hastane içinde sorun yaşadığı iddiası

FOX Haber yayını sırasında bahsedilen bir diğer konu ise, hastanenin çok büyük olması sebebiyle hastaların hastane içinde bir yerden bir yere giderken sıkıntı yaşadığı iddiasıydı. Mersin Şehir Hastanesi’nin çok büyük olduğu doğru olmakla birlikte, hastaların bina içi ulaşımını kolaylaştırmak adına birçok imkan sağlanmıştır. Bu imkanlardan yararlanan vatandaşların, hastane içi ulaşımda sıkıntı yaşamamaları için golf arabalarıyla, tekerlekli sandalyelerle ve diğer ekipmanlarla ulaşımı sağlanmaktadır.

Ayrıca hastanenin büyüklüğü dolayısıyla hastaların gidecekleri birime daha kolay ulaşması için hastane içi yol gösterme / yönlendirme uygulaması da mevcuttur.

5. İl Sağlık Müdürlüğünün FOX Haber’i doğruladığı iddiası

FOX Haber yayınıyla alakalı iddiaların gündeme gelmesinden sonra 1 Haziran 2018 tarihli FOX Ana Haber yayınında Fatih Portakal, Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili röportaj yapılan hastaya dair iddiaların İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doğrulandığını iddia etmiştir.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir. FOX Ana Haber yayınında hastanın ayağının kırıldığı iddia edilmiştir. Ancak İl Sağlık Müdürlüğü, açıklamasında hastanın ayağında yumuşak doku zedelenmesi olduğunu belirtmiştir.

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar 1

Daha sonra Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı’nın konuyla alakalı açıklama yapması üzerine Fatih Portakal, İl Sağlık Müdürlüğünün çelişkili açıklamalar yaptığını da iddia etmiştir. Bu iddiaya göre, İl Sağlık Müdürlüğü hasta ile ilgili hem yumuşak doku zedelenmesi ve alçı uygulandığını belirtmiş, hem de “hastanede tedavisi yapılmamıştır” demiştir. Bu iddiayı desteklemek için de olaylardan sonra açıklama yapan Mersin İl Sağlık Müdürünün, FOX Haber’in röportaj yaptığı kişilerden birkaçı dışındakilerin Mersin Şehir Hastanesi’nde tedavi görmediğini söylemesi gösterilmiştir.

Ancak bu iddia da doğru değildir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hastanın, 7 Mayıs 2018 tarihinde trafik kazası geçirdiği ve bu tarihte hastanede tedavi görüp, alçı uygulandığı yazılmış, röportaj çekiminin yapıldığı tarihte tedavi uygulanmadığı belirtilmiştir. Zaten İl Sağlık Müdürü de açıklamasında direkt ayağı kırık hastaya yönelik olarak “hastanemizde röportaj öncesinde tedavi görmemiştir” dememiş, röportaj yapılan kişilerin genelini kast ederek, birkaçı dışındakilerin Mersin Şehir Hastanesi’nde tedavi görmediğini söylemiştir.

FOX Haber’in Mersin Şehir Hastanesi Yayınıyla İlgili İddialar 2

6. Fatih Portakal’ın haber yalansa istifa ederim dediği iddiası

Fatih Portakal’ın haber yalansa istifa ederim dediği iddiası doğru değildir. FOX Ana Haber spikeri Fatih Portakal, Mersin Şehir Hastanesi haberinden sonra gündemde haberin birileri tarafından yaptırıldığı iddialarının konuşulması üzerine, 30 Mayıs 2018 tarihli yayında eğer Mersin Şehir Hastanesi haberini birilerinin yaptırdığı ispat edilirse mesleğini bırakacağını ifade etmiştir, “haber yalan çıkarsa istifa edeceğim” dememiştir.

Ardından 31 Mayıs 2018 tarihli yayınında yine benzer konuya dikkat çeken Fatih Portakal, “ben eğer bana birisi bu haberi yaptırtıyorsa, Doğan Şentürk’e veya buradaki birçok arkadaşa yaptırtıyorsa, ben istifa ederim. Birçok arkadaş da istifa eder.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 


Kaynaklar: YouTube 1YouTube 2YouTube 3YouTube 4, YouTube 5, YouTube 6habertürk, mersinkent, google-maps, moovit, mersin.bel.tr, milliyetmersinsehir.saglik.gov, mersinsehir.saglik.gov 2, evrensel, yeniakit, trthaber, gaste24, mynet, milliyet 2, YouTube 7, YouTube 8, YouTube 9, YouTube 10

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*