Fotoğraftaki Kişinin Hulusi Akar’ın Kızı Olduğu İddiası

 

Hulusi Akar adıyla açılan bir Twitter hesabında paylaşılan bu görselde, fotoğraftaki kişinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kızı olduğu iddia edildi. Söz konusu görsel yaklaşık 6 bin beğeni, 700’den fazla paylaşım ve binlerce yorum aldı.

 

https://twitter.com/Msb_HulisiAKAR/status/1069198715720744961

 

Ancak söz konusu iddia doğru değildir. Hulusi Akar’ın kızı Serra Akar, 30’lu yaşlarında olan kadın doğum uzmanı bir doktordur.

 


Hulusi Akar’ın Twitter Hesabı Yok

Öncelikle, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Twitter hesabı bulunmuyor. Bunu Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur resmi Twitter hesabından duyurmuştur.


Hulusi Akar’ın Kızının Doktor Olduğu Bilgisi Dolaşıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kızının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir doktor olduğu bilgisi Posta Gazetesinde yer almış.

 


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu Serra Akar

Hacettepe Üniversitesi’nde 2009 yılında paylaşılan yönetim kurulu gündeminde Serra Akar adına rastlamak mümkün.

Serra Akar 2009 yılında staj başvurusu yapmış görünüyor. Genelde 5. yılda interne olan başvuru sahiplerinin yurt dışına staja gitme süreleri ve yaklaşık 18 yaşında okula başladıkları göz önüne alındığında Serra Akar’ın tahmini olarak 23 yaşlarında staj başvurusu yaptığı anlaşılıyor. Söz konusu kaynak 2009 yılına ait, yani üzerinden 8 yıl geçmiş. Bu da Hulusi Akar’ın kızının ortalama 32-33 yaşlarında olduğunu gösteriyor.

İyi bir İnternet araştırması yapıldığında, Serra Akar’ın kadın doğum uzmanı bir doktor olduğu bilgisine de ulaşmak mümkün. Ayrıca söz konusu kaynaklarda babasının ismi de yer alıyor.


Yanlış Bilgi Olduğu Söylenmiş

Gazeteci Yıldıray Oğur Twitter paylaşımında bu görselle alakalı olarak, “Tweetin altını “çok şükür bugünleri de gördük” diyenler doldurmuş ama Hulusi Akar’ın kızı bu yaşta değil, doktor. Zaten bu hesap da kendisinin değil. İyice Facebook’a döndü bu site…” yazılı bir paylaşımda bulunmuş.


 

1952 doğumlu Hulusi Akar’ın iki çocuğunun olduğu bilgisi doğru, ancak sosyal medyada paylaşılan görsel yeni. Yani görselde 15 yaşlarında bulunan kızın Hulusi Akar’ın kızı olması mümkün görünmüyor. Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar’la fotoğrafları mevcut, ancak çocuklarının fotoğrafları İnternet paylaşımlarında yer almamış.


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?