Fotoğraftaki Çocuğun 11 Yaşında Bolu’da İmam Nikahıyla Evlendirildiği ve 8 Aylık Hamile Olduğu İddiası

 

Naciye Üstün adlı Facebook kullanıcısı tarafından paylaşılan bu görsel, yaklaşık bin 200 kez paylaşıldı, fotoğrafa yüzlerce yorum yapıldı.

Daha önce pek çok platformda farklı başlıklarla paylaşılan fotoğraf, bu kez de görseldeki kızın Bolu’da yaşayan ve 11 yaşında imam nikahıyla evlendirilen, 8 aylık hamile bir çocuk olduğu iddiasıyla servis edildi.

Ancak söz konusu iddia doğru değildir. Fotoğraf, karaciğer ve dalağında büyüme olan, talasemi hastası Afganistanlı bir kız çocuğunu göstermektedir.

 

Anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen, önlenebilir bir kan hastalığıolan talasemi hastalığının belirtileri arasında karaciğer ve/veya dalak büyümesi sonucu karın şişliği olduğu bilgisi yer alır.


Afganistanlı Roya İçin Yardım Kampanyası Düzenlenmiş

Laghman’lı (Afganistan) 8 yaşında bir kız olan Roya’ya bölgedeki birçok çocuk gibi, vücutta normalden daha az kırmızı kan hücresi bulunan bir kan hastalığı olan Talasemi teşhisi konmuş. Roya’nın, hastalığın şiddetli bir evresinde olduğu ve tedavi edilmezse ölümcül dalak genişlemesiyle sonuçlanacağı belirtilmiş.

Yardım kampanyası düzenleyen Çocuk Vakfı ve ortak kuruluşlar, Roya ve ailesini tedavi amacıyla 27 Ocak’ta İran’a göndermiş. Roya’nın tedavisine Afganistan’da devam edilmiş ve çocuğun hastalığı tedavi edilmiş.

 

Talasemi Tedavi Fonu, Roya’nın tedavisi için yardım kampanyası düzenlemiş. Kampanyayı childfoundation.org web sitesinden görmek mümkün.


Talasemi Hastalığı ve Karın Şişliği

Talaseminin belirtilerinden birinin karın şişliği olduğunu belirtmilmiştir. Talasemi hastalığına yakalanan çocukların karınları da bahsedildiği şekilde şişmektedir. Talasemi sendromları ve anormal hemoglobinler özellikle içlerinde Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinin bulunduğu bölgelerde, Orta Doğu ülkelerinde ve Uzakdoğu ülkelerinde ciddi sağlık problemler yaratmaktadır.


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir. Fotoğraf, Bolu’da yaşayan ve 11 yaşında imam nikahıyla evlendirilen, 8 aylık hamile bir çocuğu değil; karaciğer ve dalağında büyüme olan, talasemi hastası Afganistanlı bir kız çocuğunu göstermektedir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?