Fotoğrafta Dans Eden Kişinin Mahatma Gandhi Olduğu İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haber görselinde, Hindistan’ın ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin genç bir kadınla dans ettiği görülüyor.

Ancak fotoğraftaki kişinin Mahatma Gandhi olduğu iddiasına doğru ya da yanlış demek mümkün değil. Fotoğraf ve ilgili haberler incelendiğinde, kaynaklardaki yetersizlik sebebiyle söz konusu iddianın yarı doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Pek çok sosyal platformda dolaşımda olan bu fotoğraftaki kişinin Gandhi, onunla dans eden kadının ise İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth olduğu da iddialar arasında.


Gandhi’nin Kolları ve Sandaletleri

Fotoğraftaki kişinin kulakları, kafası, vücut yapısı ve gözlükleri Gandhi’yle benzerlik gösteriyor.

Fakat o kişinin kollarına bakıldığında kaslı olduğu görülüyor, ancak Gandhi oldukça zayıftı ve ileri yaşında kollarında görünür derecede kası bulunmuyordu. Ayrıca Gandhi’nin kendi elleriyle yaptığı ve her zaman giydiği söylenen sandaletleri de fotoğraftaki sandaletlerle uyuşmuyor.

Fotoğraftaki kişinin aşırı kemerli görünen burnu da Gandhi’nin burnuyla tam olarak benzeşmiyor.


Fotoğraftaki Adamın Avustralyalı Bir Aktör Olduğu Söyleniyor

Bu fotoğrafla alakalı yerli kaynaklara bakıldığında, hemen hepsindefotoğraftaki kişinin Sidney’de bir yardım etkinliğinde Gandhi’yi canlandıran Avustralyalı bir aktör olduğu söyleniyor, ancak o aktörün kim olduğuna dair bir bilgi mevcut değil.


 

Bazı kaynaklarda ise fotoğraftaki kişinin Mahatma Gandhi olduğu, Gandhi’nin Londra’da dans derslerine katıldığı söyleniyor. Hatta giyimini ve tarzını Londra’da değiştirdiği dahi iddia edilmiş.


 

Bollywood’un halkla ilişkiler uzmanı olduğu yazılan Dale Bhagwagar adlı kişinin fotoğraf hakkındaki şu açıklaması da İnternet ortamlarında dolaşıyor:

 

Açıklamada, Gandhi’nin kollarının sıska olduğu vurgulanıyor ve ulusal liderler ve toplumun simgeleriyle ilgili bu tür yanlış paylaşımların toplumlara uzun vadede olumsuz etkileri olacağı söyleniyor.


[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?