Fesleğenin Sigarayı Bıraktırdığı İddiası

Fesleğenin sigarayı bıraktırdığı iddiası üzerine yaptığımız araştırmaya göre, fesleğen çiğneyerek sigaranın bırakılabileceği iddiası doğru.

Sigaraya başladıktan sonra, nikotinin bağımlılık yapan etkileri yüzünden kişinin sigarayı bırakması neredeyse imkansız hale gelebilir. Nikotin, en ağır bağımlılık yapan maddelerden biridir ve sigara hastalık, sakatlık ve ölümün önde gelen önlenebilir nedenidir.

Nikotin solunum yoluyla akciğerler tarafından emilir; hem beyinde hem de kan dolaşımında en yüksek seviyelere ulaşabilir. Bir sigara içildiğinde nikotin 10 saniye içinde beyine ulaşır.

fesleğen sigara

Her sabah ve akşam yaklaşık 2-3 fesleğen yaprağı alıp çiğnemek ve yutmak tütün kullanımına olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda daha önceki tütün kullanımından kaynaklanan sorunları iyileştirir. Ünlü Onkolog (kanserbilimci) Prof. Dr. Erkan Topuz da fesleğen çiğnemenin sigarayı bırakmak için son derece etkili bir yöntem olduğunu açıklamıştır.

Fesleğen yaprakları, yıllarca sigara içilmesine bağlı olarak hücrelerinizde oluşan hasarların onarılmasına yardım eden antioksidan bakımından zengindir. Nikotin isteğini azaltmaya yol açarak insanların sigara içmeyi bırakmalarına yardımcı olur. Sigara içmek yerine taze fesleğen yaprakları çiğnemek sigaranın vücuda verdiği zararları ciddiye alan kişilere yardımcı olacaktır.

Fesleğen çok güçlü anti-stres bileşikleri olan bir bitkidir ve kişilerin sigarayı bırakmaya çalışırken karşılaşabilecekleri zorlukları azaltmada önemli rol oynar. Sigara içme isteği baş gösterdiğinde çiğnenen birkaç adet fesleğen yaprağının, mentol damlaları gibi boğazda soğutma etkisi vardır ve bu sayede kişinin sigara içme isteği kontrol altına alınabilir.

fesleğen yaprağı

Yaklaşık 30 gram kuru fesleğen yaprağı günlük A ve K vitamini gereksinimini karşılamak için yeterlidir. Kuru fesleğen yaprakları ayrıca C vitamini, B6 vitamini, folat, niasin, E vitamini, manganez, kalsiyum, demir, bakır, potasyum, çinko ve magnezyum kaynağıdır. Kuru fesleğen yaprakları %25 oranında diyet lifleri bakımından da zengindir. Fesleğen tohumları çimlenme için gereken karbonhidrat, vitamin, mineral ve yağlarla doludur. Fesleğen yağı, sağlığa yararları olan çeşitli uçucu yağların kaynağıdır.

Fesleğen Yaprağı ve Fesleğen Koklamanın Faydaları Nelerdir?

 • Ağız yaralarına karşı şifalı bir bitkidir.
 • Sivrisinekleri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Özellikle yaz aylarında her evde bulunması gereken bir bitkidir.
 • Kanser hastalarına iyi gelir. Kanser düşmanı bir bitkidir.
 • Akciğer fonksiyonlarını artırıcı özelliği vardır.
 • İçerisinde önemli miktarda A, C ve E vitamini barındırır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ateş, soğuk algınlığı ve gribe karşı yarar sağlar.
 • İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kalp ve beyin sağlığı için önemlidir.
 • İçerdiği B6 vitamini beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığını korur.
 • Astım, bronşit, tüberküloz ve akciğer kanserine karşı oldukça faydalı bir bitkidir.
 • Böbrekteki taşların büyümesine engel olur.
 • Önemli ölçüde stres önleyicidir. Stresi önlemek için gün içinde 3 fincana kadar fesleğen çayı içebilirsiniz. Çayın ardından alacağınız duş sizi sakinleştirecek, stresi önleyecektir.
 • İçerisindeki folik asit sayesinde gebelikte şifa sağlar. Kolon kanserine karşı faydalıdır.
 • Demir barındırması sebebiyle kansızlığı engeller.
 • İçerisindeki fosfor, kemik ve diş yapısının sağlığı için önemlidir.
 • Böcek ısırmalarında ağrıyı kesici özelliği vardır. Isırmanın olduğu bölgeye sürülerek uygulanır.

Doğruluk Yüzdesi 90
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

davidwolfe    boldsky     wellnessdose     youtube    organikgunler

[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?