Ana sayfa Genel Fatma Betül Sayan’ın Torpil Yaptırdığı İddiası

Fatma Betül Sayan’ın Torpil Yaptırdığı İddiası

1987
0

Fatma Betül Sayan‘ın kardeşlerine torpil yaptırdığı iddiasını inceledik.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaz dönemi büyükelçiler kararnamesini yayımlanmasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak Türkiye’nin Kuveyt büyükelçisi olarak atandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Ayşe Hilal Sayan’ın Kuveyt’e büyükelçi olarak atanmasına “yandaş atama” olduğu iddiasıyla tepki gösterirken, bazı sosyal medya kullanıcıları da Fatma Betül Sayan’ı “Aile Bakanlığı’nı yanlış anladı” şeklinde eleştirdiler.
 
Odatv “Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşlerinin görevleri şaşırttı”, Bağımsız Web ise “Aile şirketinden yeni haberler” başlığıyla Sayan’ın Kuveyt’e büyükelçi olarak atanmasını haberleştirdi.

Sosyal medya ve diğer gazetelerde ise Ayşe Hilal Sayan Koytak’ın büyükelçi olarak atanması ve diğer kardeşlerinin önemli görevlerde yer alması Fatma Betül Sayan’la ilişkilendiriliyor.

Kamuoyu Ayşe Hilal Sayan Koytak’la ilgili yanlış bilgilendiriliyor

Odatv’nin “Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşlerinin görevleri şaşırttı” başlığıyla yayınladığı haberde Ayşe Hilal Sayan Koytak’ın Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda (BTK) müsteşar yardımcılığı görevini yürüttüğü ve 25 Mayıs 2016 tarihinde görevinden istifa ettiği yazılıyorken; Milliyet’te Sayan’ın, kardeşinin bakan olmasının ardından aynı bakanlıktaki (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiği belirtilmektedir.

Kardeşlerin bulunduğu görevlerde Fatma Betül Sayan’ın bir etkisi var mı

Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye hükümetinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak yer alan Fatma Betül Sayan’ın sosyal medyada yer alan kardeşlerine iş sağladığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Nazmiye Sümeyye Sayan 30 Mart 2014’te yapılan seçimlerde Fatih Belediyesi’ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde temsil edecek Ak Partili Meclis üyesi olarak siyaset ve iş hayatına başlamıştır.Hakkında Odatv’de “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda müsteşar yardımcılığı görevini yürütüyordu” denilen Ayşe Hilal Sayan Koytak, BTK’da değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak çalışmıştı. Fatma Betül Sayan’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde aynı kuruma bakan olarak atanmasıyla da görevinden istifa etmişti.Ömer Fatih Sayan, sosyal medyada iddia edildiği gibi Fatma Betül Sayan’ın Bakan olmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun başkanı olmamıştır.  Sayan, 2007-2014 tarihleri arasında Başbakanlık Müşavirliği ve Başbakanlık Başmüşavirliği görevinde bulunduktan sonra Ocak 2014’te Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu üyeliğine atandı. 25 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Atama Kararıyla da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanlığına getirildi.25 Ağustos 2015’te yayımlanan Resmi Gazetenin eki:Sonuç olarak, “Aile şirketinden yeni haberler: Aile Bakanı Kaya’nın ablası büyükelçi oldu” gibi haberler,  sadece Ayşe Hilal Sayan Koytak’ın Türkiye’nin Kuveyt büyükelçisi olarak atanması içeriğiyle doğruyu yansıtmışlardır. Sayan kardeşlerin önemli görevlerde olmasında ise Fatma Betül Sayan’ın etkisi olmamıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*