Facebook’ta Yoruma 99 Yazınca Fotoğraf Değişiyor İddiası

“Facebook’ta Yoruma 99 Yazınca Fotoğraf Değişiyor İddiası” başlıklı içeriğimizde “Hüzünlü şair, Haberler.com, Sorgunlum, Komeditime, Cizre Spor, Gül Cenneti, Allah aşkı, Adıyaman Kaşköy ” gibi birçok farklı Facebook sayfasında yer alan, paylaşımlarda yorum olarak “99” yazıldığında görselin değiştiği iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

facebookta 99 yazıldığında fotoğraf değişiyor iddiası 1

 

Bu tarz paylaşımlar, merak uyandırarak takipçi çekmek için kasıtlı olarak yapılan paylaşımlardır. Söz konusu paylaşımların yorum kısmına 99 yazıldığında hiçbir şey değişmemektedir. Facebook’ta herhangi bir içeriğe yazdığınız yorum, paylaşımın görünüşünü değiştirmez. Bu duruma istisna olabilecek sadece bir uygulama vardır. O da Facebook’ta yorum kısmına yazılan bazı kelimelerin görsel efektlerle desteklenmesine ilişkin Facebook tarafından yapılan özel bir uygulamadır. Bununla alakalı olarak yazdığımız içeriği buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ancak Facebook’un bu özelliği dışında, herhangi bir sayfa ya da kişinin paylaşımına yapacağınız yorum, o içerikte hiçbir değişikliğe sebep olmayacaktır.

Benzer şekilde sayfadaki paylaşımların, sadece sayfayı beğenmeniz halinde değişeceğini söyleyen ifadelere de inanmamalısınız. Bu tarz söylemlerin ve paylaşımların genel amacı, daha fazla takipçi ve etkileşime sahip olmaktır. Dolayısıyla denemek için dahi yapacağınız her yorum ve beğeni, asılsız söylemlerle yapılan paylaşımları desteklemiş olacaktır. Çünkü paylaşımlara yapılan yorum ve beğeniler, etkileşimi artırdığı için sosyal medyada ve arama sonuçlarında görünürlüğü artacaktır.

Paylaşımlarda sadece merak uyandırmak, dikkat çekmek için “gülmekten öleceksin” gibi ifadeler kullanılmakta ya da “kalp rahatsızlığı olanlar ve çocuklar izlemesin, denemesin” tarzında uyarılar yazılmaktadır. Bu ve bunun gibi uyarılar, paylaşımlarda söylenenlerin gerçek olduğunun düşünülmesi, dikkate alınması, söylenilenlerin gerçekleştirilmesi için bilinçli olarak yazılmaktadır. Dolayısıyla böyle uyarıları dikkate almamalı, yapılan yönlendirmeler sonucu yorum veya beğeni yapılırsa içerikte bir şeylerin değişeceğine inanmamalısınız.

Bu konuya benzer şekilde yoruma “7” yazıldığında fotoğrafın değiştiği iddiasını, buraya veya aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

“Çikrik Köyü” Paylaşımına 7 Yazıldığında Fotoğrafın Değiştiği İddiası


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: (Facebook sayfaları) Hüzünlü şair, Haberler.com, Sorgunlum, Komeditime, Cizre Spor, Gül Cenneti, Allah aşkı, Adıyaman Kaşköy

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?