Ana sayfa Genel “EVET Yaz 5523’e Gönder Hediye Çeki Kazan” İddiası

“EVET Yaz 5523’e Gönder Hediye Çeki Kazan” İddiası

3293
0
evet yaz 5523 e gönder hediye çeki kazan 4

“EVET Yaz 5523’e Gönder Hediye Çeki Kazan İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada karşılaşılan bir dolandırıcılık tuzağını inceledik.

5523 Dolandırıcılığı

Çoğunlukla Facebook üzerinden yapılması sebebiyle, hemen hemen herkesin başına gelebilme olasılığı olan hediye çeki dolandırıcılığı nasıl karşımıza çıkıyor? Öncelikle Facebook’taki herhangi bir arkadaşınızdan “selam, iyi günler, merhaba” vb. yazan bir selamlama mesajı geliyor. Siz bu mesajın gerçekten o arkadaşınızdan geldiğini sanarak cevap verdiğinizde, “Yeni bir işe girdim, hediye çeki verdiler. Bazı tanıdıklarıma dağıtıyorum. Sana da göndereyim mi?” şeklinde ya da  “türk telekom hediye çeki dağıtıyor, sen de aklıma geldin, ben sana söyleyince evet yazıp 5523‘e gönderveya “MediaMarkt’ın 39.yılına özel hediye çeki dağıtıyorum. Seni de düşündüm. Senin cep numaran faturalı mıydı?” gibi mesajlar geliyor. Hattınızın faturalı olmaması durumunda, etrafınızdaki kişiler arasında faturalı hattı olan birisinin olup olmadığını soran dolandırıcılar, konuşmanın devamında farklı sorular yöneltip, sizi şüphelendirmemeye de çalışıyorlar. Daha sonra 200 TL’den 2000 TL’ye kadar hediye çeki kazanma şansınızın olduğunu ve telefonunuzun mesaj bölümüne EVET yazıp 5523‘e, 2020‘ye veya 7979‘a (farklı numaralara da olabilir) göndermeniz ya da telefonunuza gelen mesaja ONAY vermeniz durumunda, kampanyaya giriş kodunun geleceğini söyleyen dolandırıcılar, bu yöntemle birçok kişiyi kandırıyorlar.

evet yaz 5523 e gönder hediye çeki kazan 1

Eğer bu talimatları takip eder, uygularsanız ve hattınız mobil ödemelere açıksa, telefonunuzdan bir oyuna en az 60 ile 200 TL arasında olmak üzere para ödemiş oluyorsunuz. Oasis games, Nfinitity Games gibi oyun platformlarının sistemi dolayısıyla, dolandırıcıların bu yöntemi uygulayarak, oyunlarda kendilerine daha geniş seçenekler sağlaması mümkün oluyor. Birçok kişi atacağı bir mesaj yüzünden böyle bir şeyle karşılaşacağını tahmin etmediği ve konuştuğu kişinin de arkadaşı olduğunu sandığı için bu durumdan ilk aşamada şüphelenmiyor. Ancak mobil ödeme yöntemiyle faturaya yansıyan bir bedel ödemeyi kabul etmiş oluyorlar ve bunun farkına varıldığında da artık çok geç olmuş oluyor.

Birçok kişiden gelen şikayetler sonucu Oasis, bu duruma karşı uyarı mesajları göndermek gibi bir tedbir almıştır. Ancak bu tedbirin yeterli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü dolandırıcılık mağduru kişiler, bilmeyerek oyun kredisi satın alma talebinde bulunduğunda “Oasis’den 60 TL değerinde oyun parası satın almak için bu mesajı EVET yazarak, cevaplayınız. Bu işlemi siz başlatmadıysanız lütfen bu mesaja cevap vermeyiniz.” şeklinde bir uyarı mesajı geliyor. Ancak bu mesaj her zaman ulaşmayabiliyor.

Böyle durumlarda eğer sık kullanmıyorsanız mobil ödemeyi kapatmanızın birçok dolandırıcılık tuzağının önüne geçmek için yararlı olduğunu söylemek mümkün. Aksi takdirde böyle dolandırıcılık yöntemleri karşısında operatörlerin yapabileceği pek bir şey olduğunu söyleyemeyiz.

evet yaz 5523 e gönder hediye çeki kazan 2

Birçok farklı versiyonuna rastlamanın mümkün olduğu söz konusu dolandırıcılık yöntemiyle ilgili, İnternet’te yer alan bazı şikayetler şöyle:

  • Bir akrabamın Facebook hesabını çalarak Teknosa’dan hediye çeki kazandınız mesajı atmak için EVET yaz 5523’e gönder muhabbetinden 180 tl faturadan habersizce çekildi! Birçok insan bu şekilde mağdur edilmiş buna bir çözüm yok mu? İnternet siteleri neden kontrol altına alınamıyor?
  • Nfinity Games arkadaşımın Facebook hesabını ele geçirmiş. Türk Telekom çekilişi diye onaylanması gereken mesaj gönderdiler anneme. 3-4 kez evet yazılması istenmiş. Haksız yere 84’ er liradan 251 lira yansıtmışlar faturaya. Aradık Türk Telekom bununla ilgili bir şey yapamayacağını söyledi. Ama hiçbir önlem alınmıyor anlaşılan. Böyle bir kandırmaya Türk Telekom’un izin vermemesi lazım. Şikayetlerde gördüğüm kadarıyla Nfinity Games hiçbir şikayeti dikkate almıyor. 2 şirkette memnun sanırım. Bunun için Türk Telekom’a da Nfinity Games’e de gerekli işlemi başlatacağım.
  • Bugün çok sevdiğim bir kardeşimden Facebook üzerinden bir mesaj aldım. “Migros’tan hediye çeki dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalımıydı”. Ben de evet diye cevapladıktan sonra “sana gelen mesajı hemen EVET yazıp cevapla ne kazandığına bakayım mesajda 60 TL yazıyor o reklam amaçlıdır tamamen ücretsizdir dedi. Eminsin değil mi ücretsiz olduğuna diye sorduğumda ise “bir şey olmaz canım” diye yanıt aldım. Yardım olsun diye yaptım. Biz mesajı attıktan sonra emniyetten dolandırıcıların tuzağına düşmeyin diye mesaj geldi. Ancak iş işten geçmişti. Biz bu tuzağa düştük.
  • Facebook’ta polis olan bir abimin hesabına girerek bize de Teknosa’dan hediye çeki göndereceğim diye bir mesaj attı. Gelen mesajları evet yazıp gönder dedi. Bizde polis olduğu güvenerek gönderdik ve 60 TL kesildi . Biz de şikayetçiyiz ve şikayet için siber suçlara şikayet ettik.

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar:

sikayetvar, sikayetvar 2hürriyet, webtekno, dolandiricilik.org, haberekspres, blog.milliyet, sikayetim, cumhuriyet, tgrthaber, blog.milliyet 2


[Toplam: 7   Ortalama: 4.3/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*