Eski Liberya Başkanı Charles King’in 15 Bin Seçmenin Olduğu Seçimde 243 Bin Oy Aldığı İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu iddia; InstagramTwitterFacebookOnedio ve Ekşi Sözlük gibi pek çok platformda paylaşıldı.

Liberya Devlet Başkanı (1920–1930) Charles King’in 15 bin seçmenin olduğu seçimde 243 bin oy aldığı iddiası doğrudur. Yasal olarak yalnızca 15 bin kişinin oy kullanmasına izin verilen seçimden, True Whig Partisi adayı Charles King 243 bin oy almıştır. Bu hileli seçim, Guinness Rekorlar Kitabı’nda da “Most crooked (en hileli)” ifadesiyle yer almıştır.

Guinness Rekorlar Kitabı, 1991


 

Charles Dunbar Burgess King, 1920’den 1930’a kadar Liberya’daki Batı Afrika’nın 17. başkanıydı. True Whig Partisi’nden Charles King, Thomas J.R Faulkner ile girdiği seçim yarışında, o zamanlar sadece 15.000 kayıtlı seçmen varken 243.000 oy aldı. Bu nedenle de başkanlığı Guinness Rekorlar Kitabı tarafından tarihteki en sahte seçim olarak listelendi.

Charles Dunbar Burgess King (1875–1961)

1927’de Liberya’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde, True True Whig Partisi’nden Charles D. B. King, Halk Partisi’nden (People’s Party) Thomas J. Faulkner’i yenerek üçüncü dönem için tekrar seçildi.

Seçimler, ülkenin Ulusal Seçimler Komisyonu Başkanı Francis Johnson-Morris tarafından “şimdiye kadar yapılan en hileli seçim” olarak anıldı ve aynı zamanda tarihte bildirilen en sahte seçim olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Çünkü 15.000’den daha az kayıtlı seçmen olmasına rağmen King, Faulkner’in 9 bin oyuna karşılık 243 bin oy aldı.

Sonuçlar: Aday parti oy yüzdeleri

Charles D. B. King – True Whig Party – 243.000 oy (%96.43)
Thomas J. Faulkner – People’s Party- 
9.000 oy (%3.57)
Toplam
 252.000 oy (%100)

 

Seçimlerin ardından, muhalefet partisinden Faulkner, True Whig Partisi hükümetinin üyelerini evde köle işçiliği yapmak, Fernando Po’nun İspanyol kolonisine köle satmak ve aynı zamanda orduyu sürece dahil etmekle suçladı. Hükümetin inkarlarına ve işbirliğini reddetmesine rağmen Milletler Cemiyeti, İngiliz hukukçu Cuthbert Christy başkanlığı altında ‘Liberya Cumhuriyeti’nde Kölelik ve Zorunlu Çalışma Varlığı Konusunda Uluslararası Soruşturma Komisyonu’nu kurdu.

Dönemin Amerikan Cumhurbaşkanı Herbert Hoover, Monrovia (Liberya’nın başkenti) ile uyum sürecini askıya aldı. 1930’da komitenin raporu yayınlandı; kölelik ve zorla çalıştırma suçlamaları kanıtlanamasa da, hem Charles King hem de başkan yardımcısı Allen Yancy’nin zorla çalıştırmaktan kazanç sağlanması suçundan (köleliğe eşdeğer) bu işe bulaştığı belirtildi. Ancak herhangi bir yargılama ya da tutuklama söz konusu olmadı.

Sonuç olarak, Temsilciler Meclisi, hızla istifa eden King aleyhine dava açma işlemlerine başladı. Faulkner 1931 seçimlerine itiraz etti, ancak yine kaybetti.


 

Charles King, Berlin (1927)

Görüldüğü üzere, Liberya Devlet Başkanı (1920–1930) Charles King’in 15 bin seçmenin olduğu seçimde 243 bin oy aldığı iddiası doğrudur. Yasal olarak yalnızca 15 bin kişinin oy kullanmasına izin verilen seçimde, True Whig Partisi adayı Charles King 243 bin oy almıştır. Bu hileli seçim, Guinness Rekorlar Kitabı’nda da “Most crooked (en hileli)” ifadesiyle yer almıştır.

 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10kaynak11kaynak12kaynak13kaynak14kaynak15kaynak16

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler