Erzurum’daki Hasan Basri Türbesinin Bugünkü Halini Gösterdiği İddia Edilen Fotoğraf

 

Twitter, Instagram ve Facebook platformlarında paylaşılan bu görselin, Erzurum’daki Hasan Basri türbesinin bugünkü halini gösterdiği iddia edildi.

Çok katlı binaların arasında bulunan ve toprak kütle üzerinde kaldığı görülen fotoğraf gerçektir, söz konusu iddia doğrudur. Türbe, Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesindeki Hasan-ı Basri mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesine dahil edilmiştir.

Kentsel Dönüşüm ve Cazibe Merkezi Projesi

 

Yakutiye Belediyesi’nin “Kentsel Dönüşüm ve Cazibe Merkezi Projesi” adı altında yaptığı çalışmada, çevre sakinleri türbenin yıkılmasına izin vermediği için bu fotoğraf ortaya çıkmış.

 

 

Çevre sakinleri türbenin yıkılmasına razı olmadığı için de projede değişiklik yapılmış.

Proje kapsamında binalar arasında yer alacak olan türbenin görüntüsü

 


Proje çalışması kapsamında inşaat alanı görüntüsü

 


Belediye Başkanı Ali Korkut’un Açıklaması

Yakupiye Belediye Başkanı Ali Korkut, türbeye ilişkin iddialar üzerine Twitter hesabından yazılı açıklama yapmış.

 

Açıklamada türbenin gerçek olmadığı ifadeleri de yer alıyor. Türbeye ilişkin bazı ifadeler şöyle:

“Otopark inşası için türbenin etrafı boşaltılmıştır. Otoparkın istinat duvarları yapıldıktan sonra üstü toprakla kapatılacak, türbeyle aynı seviyeye getirilecektir. Böylece türbe rekreasyon alanı içerisinde kalacak.”

“Erzurum tarihiyle ilgili bilimsel eserlerde Hasan-i Basri’nin Erzurum ile en küçük bir bağıntısı olmadığı gerçeğini yineliyorum. Rivayetler üzerine 1993 yılında Erzurum Belediyesi tarafından ucube bir yapı ihdas edilmiş. Adı Hasan-i Basri türbesi olmuş. Bütün mesele budur. Hasan-i Basri’nin makamı Irak Basra’dadır ancak bilindik çevreler bu yalanı pompalamaya devam ediyor.”

Erzurum’da yerel bir gazetede bu türbe hakkındaki ifade şu şekilde:

 

Yazıda ayrıca “Erzurum’da Hasan-i Basri hazretleri adına açılmış bir zaviye (tekke) mevcut. Günümüzde işaret edilen yer makamdır. Burası Necati Güllülü Bey’in belediye başkanlığı döneminde çevre düzenlemesi yapılarak türbe haline getirilmiştir.” ifadesi mevcut.


 

İnşaat halindeki binaların arasında bir toprak yığınının üzerinde bulunan türbe görüntüsü sosyal medyada photoshop ürünü olarak da paylaşılmış, ancak görüntü gerçek.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?