Ermeni Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tarık Turfan’dan Geldiği İddia Edilen WhatsApp Mesajı

Dogrula.org’a gelen bir ihbarda, Ermeni Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tarık Turfan’dan geldiği iddia edilen bir Whatsapp mesajının dolaşımda olduğu kaydedildi.

Mesajda Tuncay Akoğlu isimli bir şahıs, kendisine Ermeni Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tarık Turfan’dan gelen bir bilgiden bahsederek şarbon hastalığına değiniyor:

Sevgili arkadaslarim

Size dostum ve kardesim gibi sevdigim guvendigim Ermeni Hastahanesi Bashekim Yardimcisi Dr Tarik Turfan dan gelen bir bilgiyi ulastiriyorum

Değerli Dostlar,

Şarbon hastalığı ve salgını ile ilgili etrafta çok yaygın ve bir sürü çeşitli bilgi ve haber dolaşmakta, yoğun yazılıp çizilmektedir. Ben, bu yoğunluğa katılıp sıradan bilgiler iletecek değilim. Ancak, değerli sınıf arkadaşımız ve hayatı boyunca çok başarılı veterinerlik yapmış bulunan Mehmet Orhan Tolon dostumuzun biraz önce bana telefonda ilettiği bazı önemli hususları sizlere de yazıp, dikkatinize sunmak istedim.

1. Türkiye’deki şarbon salgını, şu anda, bilinen ve tahmin edilen boyutların çok çok üstünde ve ciddi bir durumdadır.

2. Eve et ve et ürünleri almayı durdurmanın yanısıra, dışarıda da yemek yenmemesi, eve sipariş verilmemesi gerekmektedir.

3. Et tüketimi yanısıra, en az onun kadar önemli olarak, süt ve süt ürünlerinde de dikkatli olunması gerekmektedir.

4. Özellikle dondurma kesinlikle bu sınıftadır.

5. Ayrıca, peynir, tereyağı gibi ürünler için de özenli olmak gerekir.

6. Şarbon, hayvan dışında da bulunduğu ortamda çok uzun seneler yaşamakta imiş. Örneğin, 10 (on) senelik bir hayvan postundan, bir çocuğa bulaşma vakasının yaşandığını bile söylemekte Orhan Tolon arkadaşımız.

Dolayısıyla, Orhan ile birlikte tekrar özenli ve dikkatli olmanızı hatırlatırız. Her daim sağlıklı günlerde olunuz.

Selamlar ve sevgiler.

Tuncay Akoğlu


 

Dogrula.org’un Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ndeki yetkiliden aldığı bilgi ve açıklamaya göre, söz konusu iddia doğru değildir.

Ermeni Hastanesi’nin WhatsApp ihbar hattı olan 0549 610 11 75 numarasına mesaj bıraktığımızda, karşıdaki kişi tarafından şu açıklama gönderilmiştir:

ermeni hastanesi şarbon

ermeni hastanesi şarbon

 

WhatsApp ihbar hattından bu konuya dair bilgi talep ettiğiniz takdirde, bu açıklamayı mesaj olarak almanız mümkün.

Gerekli açıklamaya yalnızca WhatsApp ihbar hattından ulaşılabiliyor.

Konuya Dair Bilgilendirme Maili

whatsapp şarbon


Dr. Tarık Turfan Tarafından Yapılan Açıklama

 

Açıklamanın ilgili bölümleri alınmıştır, tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

“Mesaj bana WhatsApp’tan geldi. Ben de önlem olarak eşim ve çocuklarım dahil beş kişiye gönderdim. Başka hiç kimseye göndermedim. Bana gelen mesajda kendi ismim yoktu. Ertesi gün mesajın başına kendi ismim konularak gönderildiğini gördüm. Durumu anlatmaya çalıştım ama mesaj yayıldı.”

“Sağlık Müdürlüğü’nden onaylanmış bir veri yoktur. Mesajla kesinlikle benim alakam yok. Sağlık Müdürlüğü’nden yazı gelmediği sürece hiçbir söylenene yazılana inanmayın. Yanlış bilgilendirme yapılıyor. Bildiğiniz gibi yaşayın, mesajda yazılanlar kanıtlanmış bilgiler değil. İnsanlar panik olmuş durumda. Bu verilerin doğruluğu kanıtlanmamış. İnsanlar korkuya ve paniğe kapılmasın ve istedikleri gibi yaşasın”


 

Dolaşımda yer alan ve Dr.Tarık Turfan’a ait olduğu iddi edilen söz konusu mesaj gerçeği yansıtmamaktadır.

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?