Ana sayfa Genel Erdoğan’ın “Medeniyet Esasta Bir İnşaat Faaliyetidir” Dediği İddiası

Erdoğan’ın “Medeniyet Esasta Bir İnşaat Faaliyetidir” Dediği İddiası

238
0

 

BirGün Gazetesi 19 Aralık tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında, Erdoğan’ın “Medeniyet esasta bir inşaat faaliyetidir” dediğini iddia eden bir habere yer verdi.

Ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın “Medeniyet esasta bir inşaat faaliyetidir” dediği iddiası doğru değildir. Erdoğan, konuşmasının ilgili bölümünde“Medeniyet esasta bir inşa faaliyetidir” demiştir.

Gelen tepkiler üzerine BirGün Gazetesi bu paylaşımı sayfasından kaldırdı.

Gazetenin web sayfasında da Erdoğan’ın “Medeniyet esasta bir inşaat faaliyetidir” dediği yönünde haber yapıldı ancak daha sonra web sayfasından da kaldırıldı:

 

BirGün Gazetesi gerçek olmayan haber başlığının tepki çekmesi üzerine söz konusu haberi web sayfasında “Türkiye, eğitim ve kültür-sanat politikalarında arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemedi” başlığıyla tekrar yayımladı.

BirGün web sitesinin attığı gerçek olmayan başlığı Google aramalarında da görmek mümkün:


Erdoğan “Medeniyet Esasta bir İnşa Faaliyetidir” Diyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, konuşmasının ilgili bölümünde Medeniyet esasta bir inşa faaliyetidir” demiştir.

Konuşmadan ilgili bölümler şöyle:

  • Medeniyet, esasta bir inşa faaliyetidir, temelinde ilim ve hikmet vardır. Bizim tarihimizde ilim ve sanat insanlarının müstesna bir yeri vardır. Aklımızı kullanmamız ve geçmişten ders çıkarmamız lazımdır. Biz bu alanda zenginiz. Bize düşen görev, medeniyetimizin 3 tasavvurunu; kalbiselimi, zevkiselimi, aklıselimi kendi tarihimizde, kendi geçmişimizde aramak, bulmak, yeniden yorumlamak ve geleceğe taşımaktır.
  • Son 16 yılda demokrasi ve ekonomide büyük devrimlere imza atan Türkiye eğitim ve kültür-sanat politikalarında arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemedi. Bunun sadece devlet projeleri ve kamu imkanlarıyla sağlanması mümkün değildir. Kültür sanat alanında yeni ve büyük adımları hep beraber atacağız.Bugün medeniyet coğrafyamızın yaşadığı sorunlar ilme, tevekküle, azme yeteri kadar sarılmıyor olmamızdan kaynaklanıyor.

 

Yanlış haber başlığı, bazı haber siteleri ve Twitter kullanıcıları tarafından da paylaşılmış. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da yanlış haber başlığından yola çıkarak paylaşımda bulunmuş:


 

Görüldüğü üzere, Erdoğan’ın “Medeniyet esasta bir inşaat faaliyetidir” dediği iddiası doğru değildir. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, konuşmasının ilgili bölümünde Medeniyet esasta bir inşa faaliyetidir” demiştir. BirGün Gazetesi Erdoğan’ın ifadesini değiştirerek Twitter ve web sayfalarında paylaşmıştır; ancak gelen tepkiler üzerine bu paylaşımları kaldırmıştır.

 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*