Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigaranın zararları nelerdir başlıklı yazımızda, resmi ve bilimsel kaynaklar ışığında, bu sorunun cevabını ve elektronik sigaranın, tütün sigarasına göre zararlarını ve bir sigara bıraktırma yöntemi olup olmadığını inceledik.

E-sigaralar, e-buharlaştırıcılar veya elektronik nikotin dağıtım sistemleri olarak da bilinen elektronik sigaralar, insanların nikotin ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen, aroma maddeleri ve diğer kimyasalları içeren bir aerosolü teneffüs etmek için kullandıkları pille çalışan cihazlardır. Geleneksel tütün sigaralarından farklı olarak, çoğunluğu pille çalışmakta ve yeniden doldurulabilir kartuş kullanılmaktadır.

Elektronik sigara kullananların genelde bir tütün sigarası geçmişi olmakla birlikte, son yıllarda kullanımı artmıştır. Peki elektronik sigaralar gerçekten daha mı az zararlıdır ya da sigarayı bıraktırmak için bir yöntem midir? Bu soruların cevabına bakalım:

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigaralar, kanserojen olduğu açıkça ortaya konan ve tütün sigaralarında da yer alan nitrosamin içermektedir. Ayrıca nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde 26.84.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir. Nikotin kullanımına bağlı olarak, diğer tütün sigaraları gibi bazı psikolojik sorunlara da yol açmaktadır:

  • sinirlilik
  • dikkat toplama sorunları
  • uyku problemi
  • iştah artışı
  • tütün için güçlü istek

Elektronik sigaraların sürekli kullanımını için, içindeki nikotin miktarının arttırıldığını söyleyen Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan;

“Elektronik sigaralar solunum sistemi üzerine olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalları soluyan ikinci şahıslar sigara gibi pasif içici olmaktadırlar. Ayrıca, e-sigara kullananların sigara ve diğer tütün ürünlerine geçişi daha kolay olmaktadır. İnternet ortamında sağlığı desteklediği yönünde reklamların yasaklanması, ünlülerin ürün hakkında reklam ve destek vermelerinin engellenmelidir.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

elektronik sigara zararları 2

Ulusal Bilimler Akademisi‘nin bildirileriyle ilgili bulgulara göre araştırmacılar şunları söylemektedirler:

“Elektronik sigara dumanının kanserojen olduğunu ve e-sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre akciğer ve mesane gelişimi için daha yüksek bir risk oluşturduğunu görmekteyiz.”

Elektronik sigaranın aşırı tüketimi, solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak kronik bronşit, bronşektazi, astım ve göğüste hırıltılar dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları için de elektronik sigaralar, geleneksel tütün sigaraları gibi risk oluşturmaktadır.

Elektronik Sigaranın Yasak Olduğu Ülkeler

Türkiye’de elektronik sigaranın ithal edilmesi ve satışı Sağlık Bakanlığı tarafından  ruhsatlandırılmamıştır. Bununla ilgili herhangi bir izin verilmemiştir ve satışları yasal değildir. Kullanıcılar, satın almak istedikleri elektronik sigara alışverişini daha çok İnternet siteleri üzerinden yapmaktadır. Ancak bu sitelerde tütün sigaralarının satışında olduğu gibi 18 yaş uyarısı yoktur ve satış yapan sitelerin çoğunda, geleneksel sigaradan zararsız olduğuna ve sigarayı bıraktırdığına dair sloganlar vardır.


elektronik sigara zararları yasak olan ülkeler
Elektronik sigaranın yasak olduğu ülkeler

Avrupa Birliğinde elektronik sigara satışı serbest görünse de denetimi sıkı olarak yapılmaktadır. Finlandiya ve Almanya‘da elektronik sigara satışları yasaldır. İtalya’da 16 yaşından küçüklere satılmaması konusunda bir düzenleme getirilmiş ve satışı yapılabilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinin bazı eyaletlerinde farklı uygulamalar bulunmaktadır. New Hampshire, Arizona gibi bölgelerde küçüklere karşı satışlar yasakken, New York’ta hem kamuya açık alanlarda yasaktır. 


Elektronik Sigara, Sigaradan Daha mı Zararlı?

Washington Üniversitesinin yayınladığı bir rapora göre, elektronik sigaraların normal sigaralara göre sağlığa olan etkileri değişiklik göstermektedir. Eğer elektronik sigaralar, tütün sigarasından bağımsız olarak tek başına kullanıldığında, yani tamamen ikame edildiğinde, toksik (zehirli) maddelere karşı maruziyetini azalttığına dair bulgular vardır.

Fakat kanserli hücrelerin gelişimine yönelik daha az zararlı olduğuna ve gebelik sonuçlarını etkileyip etkilemediğine karşı herhangi bir kanıt yoktur. Bu ve bunun gibi raporlar sonucunda, sağlığa olan etkileri kesinlik taşımamakla birlikte elektronik sigaranın zararlarına ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir.

elektronik sigara sigarayı bıraktırır mı zararları 1

North Carolina Chapel Hill Üniversitesinde çalışmalar yapan Doç. Dr. Mehmet Kesimer, elektronik sigaranın tütün sigarasından daha güvenli olup olmadığı konusunda kafa karışıklığının olduğunu ve buna yönelik araştırmalar yapıldığını söylemektedir. Ona göre, elektronik sigaraların, geleneksel sigarayla zararlarının karşılaştırılması, elmaları portakallarla karşılaştırmak gibidir. Araştırmalar, elektronik sigaranın akciğerlerde hem tütün sigaralarına benzer hem de daha farklı olarak hasar bıraktığını göstermektedir.


Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırır mı?

Elektronik sigara kullanımının yaygınlaşmasındaki en önemli neden, belki de sigarayı bıraktırdığına olan varsayımdır. Ancak, elektronik sigaraların, tütün sigaralarını bıraktırdığına dair kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi), sigarayı bırakmanın bir yolu olarak elektronik sigaraları onaylamamaktadır.

Aynı zamanda ASCO (Amerikan Klinik Onkoloji Derneği) ve AACR (Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği) 2015 yılında, elektronik nikotin dağıtım sistemleri hakkında ortak bir bildiri yayımlamıştır. Bildiriye göre elektronik sigaralar, tütün kullanımını bıraktırmakta güvenli ve etkili bir yol değildir. Bu kuruluşlar, elektronik sigaraların sigarayı bıraktırması hususunda, kesin bir kanıya varmak için yeterli bilimsel araştırma olmadığını kabul ederler.

elektronik sigara sigarayı bıraktırır mı zararları 3

TAPDK (Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu)’a göre ise elektronik sigara, nikotinin yerine geçen bir tedavi değildir. Böyle olabilmesi için nikotin alımının sona ermiş olması gerekir ancak elektronik sigara kullanımında nikotin alımı devam etmektedir. Elektronik sigara bu anlamda, tütün sigaralarının zararlarının daha az olduğu bir sigara çeşidi olarak kabul edilebilir.

Kullanıcılar sigarayı bırakmak yerine, hala geleneksel sigaraları kullanırken e-sigara kullanmaya devam etmektedir. CDC tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, elektronik sigara kullananların yüzde 58,8‘i geleneksel sigara içmektedir.

Sonuç olarak elektronik sigara, bir sigara bırakma yöntemi değil, bir sigara içme yöntemidir.


Kaynaklar: The ASCO Post, dragabuse.gov, ATS Journals, Mehmet Kesimer, Tonic, American Lung Association, cancer.net, Yeşilay, Ulusal Bilimler Akademisi


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?