Efsane Gerçek Oldu: WhatsApp’ta Mesaj Silme Özelliği

WhatsApp‘ta karşı taraf görmeden gönderilen mesajı silme özelliğinin gelmesi, uzun zamandır gündemdeydi. Öyle ki, bu özellik artık bir efsaneye dönüşmüştü. Son yıllarda konuşulan mesaj silme özelliğini Whatsapp, geçmtiğimiz günlerde Türkiye’de kullanıma sundu.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde WhatsApp hakkında sıkça yapılan haberlere göre, mesaj silme özelliğinin 2014 yılından beri uygulamasına başlandığı iddiaları dolaşmaktaydı. İşte daha önce mesaj silme özelliğinin geldiğine dair doğru olmayan haberlerden bazıları:


whatsapp mesaj silme
Teknofiber, 5.10.2014

whatsapp mesaj silme
Yenişafak, 06.01.2015

whatsapp mesaj silme
Webtekno, 15.12.2016

whatsapp mesaj silme
Medya Akademi, 16.12.2016

Zaman zaman sunduğu özelliklerle uygulamayı genişletmeye çalışan WhatsApp’ın mesaj silme özelliği birçok ülkede kullanıma açılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de bu özelliği devreye sokan WhatsApp, artık yanlışlıkla mesaj gönderme ya da emin olmadan mesaj atma gibi durumlardan kullanıcıların imkanına sundu.

Peki Mesajlar Nasıl Siliniyor?

En son yayınlanan güncellemeyle birlikte WhatsApp’tan gönderilen mesajlar iptal edilebiliyor. Bu özellik, metin mesajlarının yanı sıra, fotoğraf, video, sesli mesajları ve GIF’leri de kapsıyor.

Android ve İOS kullanıcılarının yanlışlıkla attıkları mesajları silmek istemeleri halinde, gönderilen mesaja tıklayarak “Herkesten sil” kısmını seçtikleri anda mesaj silinebiliyor.

İOS’ta Mesaj Silme:

mesaj silme özelliği


mesaj silme özelliği


Android’de Mesaj Silme:

whatsapp mesaj silme whatsapp mesaj silme

7 Dakika Sınırı

Özelliğin kullanılabilmesi için, kullanıcıların gönderdikleri mesajları 7 dakika içinde silmeleri gerekmektedir. Aksi halde mesajı silmek isteseler de 7. dakikadan sonra bu mümkün olmayacaktır. Ancak mesaj silme özelliğinin çalışabilmesi için, WhatsApp’ın son sürümünün kullanması gerekiyor.

“Bu Mesaj Silindi”

Mesajı sildikten sonra mesaj gönderen ve mesajı alan kişilerde “Bu mesaj silindi.” ifadesinin bulunması, bu özelliğin eleştirildiği noktalardan biridir. Mesaj silinse dahi, silindiğinden karşı tarafın haberinin olması, tepki çekti. Ancak bunu önlemek mümkün değil.


Kaynaklar:

1-Milliyet 2-TeknoFiber 3-WebTekno 4-Medya Akademi

[Toplam: 3   Ortalama: 4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?