Edgard Zapashny’nin Putin’in Danışmanı Olduğu İddiası

A Haber‘in 27 Ekim 2017 tarihli “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel danışmanı A Haber’e çarpıcı açıklamalarda bulundu” başlığıyla yaptığı haberde, Edgard Zapashny‘nin Putin’in danışmanı olduğu iddia edildi. Ancak bir devlet sanatçısı olan Zapashny’nin, Putin’in kültür danışmanı veya temsilcisi olduğu iddiası doğru değildir.


putin danışmanı a haber


Edgard Zapashny Kimdir?

Edgard Valterovich Zapashny, 11 Temmuz 1976 tarihinde Yalta‘da doğdu ve  sirke 1988 yılında Letonya, Riga’da başladı. Dördüncü nesil Zapashny hanedanının temsilcisidir. Mesleğini babası Walter Zapashny‘den devralan Edgard, kardeşi Askold Zapashny ile birlikte Kazakistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Moğolistan, Çin, Japonya ve daha birçok ülkede sirk gösterileri düzenledi. Edgard, sirk kariyerine ek olarak eğitime de devam etti. Girişimcilik ve Hukuk Enstitüsünden mezun olan Zapashny, yabancı dil olarak İngilizce ve Çince bilmektedir.

1999 yılında Rusya Federasyonu onur sanatçısı unvanını alan Zapashny, 2012 yılında Moskova Büyük Devlet Sirki direktörlüğüne getirildi. Aynı zamanda Dünya Sirk Sanatı Festivali‘nin genel yapımcısı ve sunucusu olmuştur.


Özel Temsilci Olarak Takdim Edildi Mi?

Sosyal medyada, Edgard Zapashny‘nin Putin’in danışmanı olduğuna dair çeşitli iddialar paylaşıldı. Bunlardan bir tanesi de Zapashny ile Putin‘in birlikte olan fotoğraflarıydı. Doverennielitsa‘da yer alan habere göre Moskova Kremlin Sarayında yapılan törende Putin, 2012‘de halk sanatçılığı unvanını kazanan Zapashny’e ödülünü ancak 2015 yılında verebildi. Söz konusu haberde, Zapashny’nin kültür sanat dalında Putin’in özel temsilcisi veya danışmanı olduğuna dair herhangi bir ifade yoktur.


putin edgard zapashny


putin kültür danışmanı


Kültür Danışmanı Tolstoy’dur

Putin’in Kültür Danışmanı Edgard Zapashny değil, Vladimir Tolstoy‘dur. Leo Tolstoy‘un büyük torunu olan Vladimir Tolstoy, 23 Mayıs 2012’den bu yana Putin’in kültürel danışmanlığını yapmaktadır.


vladimir tolstoy


Ayrıca Rus basınında yer alan Edgard Zapashny ile ilgili diğer haberlerin hiçbirinde, onun Putin’in danışmanı veya temsilcisi olduğuna dair bir ibare geçmemektedir. Kendisi için medyada, Büyük Moskova Devlet Sirki Direktörü ya da Genel Müdürü ifadeleri bulunmaktadır.% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-A Haber 2-Haber Rus 3-Doverennielitsa 4-Kremlin 5-Vokrug.Tv 6-доверенныелица.рф 7-москва центр

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?