E-Sigara iQOS ve Bilinmeyenleri

“E-Sigara iQos ve Bilinmeyenleri” başlıklı yazımızda, iQos (i quit ordinary smoking- sıradan sigara içmeyi bıraktım) adı verilen elektronik sigaranın akciğerleriniz için normal sigara kadar kötü olup olmadığı konusuna yer verdik.

IQOS, Amerikan tütün ürünü Philip Morris International’ın “yakılmayan” tütün ürününün bir markasıdır.

Bir araştırmaya göre, yeni bir elektronik sigara türü olan iQos’un, akciğer hücrelerine geleneksel sigaralar kadar zarar verdiği ortaya çıkmıştır.

Halk sağlığı uzmanları, geleneksel sigaraya karşı daha güvenli bir alternatif olarak tanıtılan ve “ısıyla yanmayan” e-sigara ürünlerinin, tütün endüstrisinin bir sonraki büyük aşaması olabileceğinden endişe ediyor.

Ancak bu cihazların yeni olmalarından ötürü, sigarayı bıraktırma konusundaki güvenilirlikleri veya yararları hakkında çok az bilimsel araştırma vardır.

Bununla beraber, yeni bir çalışmada araştırmacılar, iQos adlı ürünün geleneksel sigaralardan veya diğer e-sigaralardan daha iyi olmadığını söylemektedir.


Araştırmanın Bulguları

ERJ Open Research dergisinde yayımlanan bir makalede, IQOS cihazlarının ürettiği buharın akciğerlerde ve hava yollarında bulunan insan hücreleri üzerindeki in vitro etkilerine bakıldı.

Araştırmacılar, bronşiyal epitel hücreleri ve primer insan hava yolu düz kas hücrelerini IQOS buharına maruz bıraktılar ve gördüklerini sigara dumanının ve e-sigara buharının bu hücreler üzerindeki etkileri ile karşılaştırdılar.

Hepsinin akciğer hücrelerine toksik (zehirli) olduğu, IQOS cihazının buharının geleneksel sigara içimi ile karşılaştırılabilir bir toksisiteye sahip olduğu bulundu.

Bu çalışmada yer alan bilim insanlarından biri olan Sukhwinder Sohal, “İnsan akciğer hücrelerinde her türlü maruz kalmayı uygulayarak, farklı hücresel toksisite seviyelerini gözlemledik. Açıkça ortaya çıkan şey, yeni ürünlerin (iQos) hücrelere karşı geleneksel sigara veya e-sigara buharından daha az toksik olmadığıydı” dedi.

Çalışma, sigara ve e-sigara gibi IQOS cihazlarının, iltihaplanma, oksidatif stres ve akciğerler ve hava yolları üzerinde diğer zararlı etkilere yol açma potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır. Uzun vadede bu, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve akciğer kanseri dahil, sigara içenlerde görülen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yazarlar, çalışmalarının “yakılmayan ısı” tütün ürünlerinin olası zararlarını anlamada önemli bir ilk adım olduğunu söylüyorlar.


Yeni İsim, Aynı Tütün

Isıyla yakılmayan tütün ürünleri, elektronik sigaraların en yenisidir. Ancak, e-sigaraların ve buharlaştırıcıların aksine, nikotin içeren sıvıları kullanmazlar.

Bu ürünlerde gerçek tütün kullanılır. Cihazın içinde, tütünün yanma sıcaklığını yaklaşık 570 ° F (299 ° C) sıcaklığa yükselten ve solunabilir bir aerosol oluşturan, dikkatlice kalibre edilmiş bir ısıtma mekanizması bulunuyor.

Bu tür cihazların çekiciliğinin bir kısmı, bazen diğer buharlaştırıcılarda veya e-sigara modellerinde bulunmayan, sigara sigaralarının fiziksel hissinin bir bölümü olan “boğaz vurumu” (boğazda oluşan tokluk hissi) sunabilmeleridir.

Yanmaz ısı” ürünleri ABD’de henüz mevcut değil, ancak 2014’ten beri mevcut oldukları Avrupa ve Asya’daki test pazarlarında inanılmaz popüler olduklarını kanıtladılar.

Bir diğer bilim insanı John Ayers, Google aramaları gibi pratik yöntemler ile “yanmaz ısının” popülerliğini takip etmiştir.

Ayers, “Tütün ürünleri yeniden adlandırıldığında veya revize edildiğinde tütün kontrolünde karışıklığa neden oluyor gibi görünüyor. Bu, korktuğum şey, e-sigaralarda olduğu gibi, IQOS’ta da olacak ”diyor.

IQOS cihazları şu anda ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi tarafından “Modifiye Risk Tütün Ürünleri” (MRTP) kapsamında incelenmektedir. Bir ürünün MRTP kapsamında adlandırılması için, “ticari olarak pazarlanan tütün ürünleri ile bağlantılı olarak; tütünün zararını ya da tütün kaynaklı hastalık riskini azaltmak için kullanılmak üzere satılan veya dağıtılan tütün ürünü” olması gerekiyor.

Ürünün riskli olmadığını söylemek için, “tütün kaynaklı hastalıkları ve tütünün zararını önemli ölçüde azaltabildiği” kanıtlanmalıdır. Ayrıca, tütün ürünlerini kullanmayan bireyleri de hesaba katarak, nüfus düzeyinde genel sağlığa fayda sağlamalıdır.

Sohal yaptıkları araştırmalara dayanarak, IQOS’un bu tanımı karşılamadığını söylüyor.

Ayers de, “tütün endüstrisinin yapması gereken, IQOS gibi yeni ürünlerinin potansiyel olarak daha az zararlı olduğunu kanıtlamak. Kanıtlanana kadar, düzenleyici ortam onların bir başka tütün ürünü olduğunu varsayar” diyor.


Yardımcı mı Oluyor, Zarar mı Veriyor?

E-sigaraların ve buharlaştırıcıların özellikle sigara içen gençlerin sigarayı bırakmalarına gerçekten yardımcı olup olmadıklarına ilişkin federal seviyede devam eden bir tartışma da mevcut.

Aslında, her ikisi de mümkün.

Son istatistikler, 2017 ile 2018 arasında 1,5 milyon genç tütün kullanıcısında çarpıcı bir artış gösteriyor. Bunun sebebi, gençler arasında e-sigaraların popülaritesinin artması.

E-sigaraların tütün kullanımını başlatmasındaki rolü açıkken, tütünü bıraktırmadaki rolü çok daha az.

Halk sağlığı uzmanları, “yanmaz ısının” daha fazla insanı sigara içmeye teşvik etmek için başka bir girişim olduğunu söylüyor.

Amerikan Akciğer Birliği, hem IQOS kullanan bireylerin sağlığı hem de FDA tarafından IQOS’a yeşil ışık yakılmasından ötürü genel halk sağlığı konusunda endişe duyuyor.

Healthline’ye konuşan yetkili, “ürünün sağlık üzerindeki gerçek etkisiyle ilgili pek çok cevaplanmamış soru var ve bu son çalışma, Philip Morris International şirketinin savları hakkında şüpheler uyandırmaya devam ediyor. Akciğerler, genellikle tütün ürünlerinin sağlığa etkisi söz konusu olduğunda, kömür madeninin kanaryalarıdır ve IQOS kullanımıyla akciğerlere neler olabileceği konusunda büyük endişe duyuyoruz” diyor.


Editörün notu: Söz konusu araştırma yazısı, healthline.com web sitesinin makalesinden alınmıştır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?