Dünyanın En İlginç Yerleri

Dünyanın en ilginç yerleri başlıklı içeriğimizde, dünyadaki doğal ve aynı zamanda ilginç mekanları, merak uyandıran farklı ve içinizde gidip görme hissiyatı uyandıran çeşitli yerleri sunmaya çalışacağız. Şimdi küçük bir tura çıkalım:

1- Crooked Ormanı, Polonya

Çarpık orman olarak bilinen Crooked Ormanı, Polonya’nın kuzey batısındaki bir kasabada bulunan korudur. Buradaki ağaçlar, büyük bir çoğunluğu kuzeye doğru bükülmüş, tabanlarında 90 derecelik bir kıvrımla büyümüştür. Ağaçların 1930 yılında dikildiği bilinmekte ancak çarpık olmalarının nedeni ise henüz bilinmemektedir.

dünyanın en ilginç güzel mekanları 1


2- Eternal Flame Falls (Ebedi Alev Şelalesi), ABD

New York‘ta bulunan  Eternal Flame Falls, ateşle suyun birbirinden bağımsız hayatlarına devam ettiğini göstermektedir. Şelalenin ardındaki küçük mağarada bulunan ateş, doğal gazın yanmasıyla oluşmaktadır. Şelalenin üzerinden aktığı kayaç, 400 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Yüzyıllar boyunca burada biriken bitki ve hayvan fosilleri metan gazını meydana getirmekte ve bu metan gazı, doğal gaza dönüşerek ateşe ham madde olmaktadır.

dünyanın en ilginç mekanları


3- Richat Oluşumu (Sahra Gözü), Moritanya

Sahra Gözü olarak da bilinen Richat Oluşumu, Kuzey Afrika’nın batısındaki Moritanya’da yer almaktadır. Sahra Gözü, 40 kilometrelik bir çapa sahip olup, derinden aşınmış, hafif eliptik kubbeli dairesel bir oluşumdur. Sahra Gözü’nün kuzeybatısı, Moritanya’nın en yüksek zirvesi (yaklaşık 1000 metre) olan Kediet ej Jill Dağı’dır. Dağın büyük bir manyetit konsantrasyonun olması, ona mavi bir renk verir.

Önceden bu oluşumun, bir göktaşının yüzeye çarpması sonucunda oluştuğuna inanılırken, günümüzdeki bilim adamlarına göre, toprağın erozyonu oluştuğu belirtilmektedir.

dünyadaki en ilginç doğal mekanlar richat sahra gözü
Sahra Gözü (Richat Oluşumu)

4- Nasca Lines (Nazca Çizgileri), Peru

Nazca Çizgileri, Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı hayvan tasvirlerinden ya da çeşitli geometrik biçimlerin betimlemesinden oluşan çizgilerdir. Güney Amerika’nın İspanyollar tarafından işgal edilmesiyle fark edilmiş ve ilk Nazca çizgisi 1929’da keşfedilmiştir. Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, çizgilerin yapılma tarihi, MÖ 5. ile MS 6. yüzyıl arasında olarak bilinmektedir.

Ortaya atılan teorilere göre, bazılarının takvim ya da gök bilimle ilişkili olduğu, bazılarının ise doğa ayinlerinin bir parçası olarak yapıldığı düşünülmektedir. Ancak kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Son yıllarda uzaktan görüntüleme yöntemleriyle yapılan araştırmalar, Nazca çizgilerrinin sayısının 1500’den fazla olduğunu ortaya koymuştur.

dünyadaki en ilginç doğal mekanları nasca çizgileri


5- Blood Falls (Kan Şelalesi), Antarktika 

Kan Şelalesi, Antarktika’nın Taylor Buzulunda yer almaktadır. İlk olarak 1911 yılında keşfedilmiştir. Buzuldan akan kırmızı rengin, bilim adamları tarafından, suyun rengini bozan yosunlara bağlı olduğuna inanılmıştı. İsmini kana benzemesinden alan şelale, altındaki kaya yatağında demir olmasından kaynaklı olarak oksitlenme sonucu kırmızı rengini almaktadır.

dünyanın en ilginç gizemli yerleri kan şelalesi


6- Death Valley (Ölüm Vadisi), ABD

Kaliforniya‘da bulunan Ölüm Vadisindeki, yaklaşık 300 kg ağırlığındaki kayalar bile, hiçbir kuvvet almadan kendi kendilerine hareket etmektedir. Hakkında birçok teori geliştirilmiş olup sebebi uzun yıllar boyunca bilinmemekteydi. En ilginç yanı ise, kayaların hareket halindeyken hiç izlenememesidir. Ancak 2014 yılında PLOS One dergisinde yayınlanan bir makalede sırrı açıklandı.

Yedi senelik araştırma ve analizin sonunda, geceleri oluşan aşırı düşük sıcaklıklarda kayaların etrafında oluşan buzul parçacıklarının, rüzgarın hareketiyle birleşince harekete neden olabileceği gösterilmiş oldu. Gözlem süresince kayalardan bazıları 7 yıl içerisinde sadece birkaç santimetre, bazıları ise 65 metre kadar hareket ettiler.

dünyanın en ilginç mekanları ölüm vadisi


7- Old Faithful, ABD

Yellowstone Milli Parkında 1870 yılında keşfedilen dünyanın en büyük greyzeri bulunmaktadır. Dünyadaki greyzerlerin yarısı, Yellowstone Milli Parkında yer almakta olup bunlardan en önemlileri de Old Faithful greyzeridir. Old Faithful, 32 ile 56 metre arasında patlamaların olduğu sıcak su ve buhar fışkırtan bir greyzerdir.


8- Lake Natron- Petrifying Lake, Tanzanya

Tanzanya’da bulunan Natron Gölünde, dokunanların taşa çevrildiğine yönelik iddialar bulunmaktadır. Ancak, Natron Gölü yüksek alkalik değere sahip bir göldür. Alkalik göl suyunun pH değeri 10,5’i aşabilmektedir. Bu nedenle sudaki sodyum karbonat oranı epey yüksektir. Sodyum karbonat da, gölde yaşayan canlılar öldüğünde, vücutları çürümeden korunmaktadır. Eski Mısır‘da da mumyalama yapmak için sodyum karbonattan yararlanılmaktaydı.

Bu yüzden, canlılar adeta birer taşa çevrilmiş gibi görünmektedir.

dünyanın en ilginç mekanları natron gölü


9- Slope Point (Eğim Noktası), Yeni Zelanda

Yeni Zelanda‘da bulunan bu noktada ağaçlar yana doğru uzanmış bir görüntü vermekte ve görenleri hayrete düşürmektedir. Bunun nedeni ise, bölgede oluşan soğuk rüzgar kuvvetine maruz kalmalarıdır. Güney okyanuslardan gelen bu rüzgarlar, ağaçları yatık bir şekilde büyümeye zorlamıştır. Şiddetli rüzgarlardan dolayı, bazı dönemlerde ziyaretçilere kapalıdır.

dünyanın en ilginç yerleri slope point eğim noktası


10- Giant Crystal Cave (Kristal Mağarası), Meksika

2000 yılında Meksika’nın Naica kentinde bir maden şirketinin tünel kazmasıyla keşfedilmiştir. Mağaranın zemini dev kristal bloklarla kaplıdır. Mağara içindeki sıcaklık artı 50 dereceye ulaşmaktadır.

Mağarada inceleme yapan Profesör Stewart mağara içerisini, “Mağaranın içinde nefes aldığınızda, aldığınız nefes ciğerlerinizden daha sıcak oluyor. Bu çok iyi bir haber değil. Çünkü bunun sonucunda ciğerleriniz su toplamaya başlıyor.” ifade etmektedir. 

dünyanın en ilginç mekanları kristal mağarası


Kaynaklar: National Geographic, Gizmodo, natgeo.tv, Forbes, natgeo.tv 2


[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?