Dünyanın en hızlı trenleri nelerdir, Türkiye hızlı trende kaçıncı sıradadır gibi soruların yanıtı için buyurun yazıyı okuyalım. İnternet üzerinde önde gelen bir istatistik şirketi olan Statista, geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünyadaki en hızlı trenleri gösteren bir grafik yayınladı.

dünyanın en hızlı trenleri


2017 yılı verileriyle, Avrupa Birliği direktiflerine ve ilgili demiryolu şirketlerinin güncel verilerine bakılarak hazırlanan istatistikte Türkiye, hızlı trenlerin azami çalışma hızı ve hız rekoru bakımından dünyadaki ilk 10 ülke arasında 9. sırada yer alıyor.

En Hızlı Trenler

Goeuro’nun verileriyle derlenen ve Statista tarafından hazırlanan grafiğe göre, Dünya’nın en yüksek hıza ulaşan tren, Fransa’daki TGV ve Çin’deki Shangai Maglev hızlı trenlerini geçerek Japonya’daki SCMaglev oldu.


dünyanın en hızlı trenleri 1

 

dünyanın en hızlı trenleri 2


Türkiye ise dünyadaki en hızlı tren sıralamasında YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile dokuzuncu sırada yer aldı. En yüksek hız sınırı saatte 303 km/sa olan YHT, çalışma hızı bakımından ise hızı saatte 250 km/sa’dir. Türkiye, YHT ile İsveç, Hollanda, Rusya ve Polonya’yı geçerek ilk 10 ülke arasına girmiştir.

Hızlı trenlerin kayıt hızları ve çalışma hızları birbirinden farklıdır. Kayıt hızlarına ilişkin veriler trenlerin kayıtlı oldukları herhangi bir hız rekoruna aittir. Ayrıca bu kayıtların çoğuna yolcular olmadan yapılan özel hat denemeleriyle ulaşılmıştır. Çalışma hızının düşük olmasının sebebi de budur.

dünyanın en hızlı trenleri 3Çalışma hızı söz konusu olduğunda Almanya, İspanya ve Fransa, Çin’in hemen arkasında, ancak Güney Kore‘nin üstünde Japonya ile aynı hız doğrultusundadır. Avusturya ve İspanya’nın nüfusunun %20’sinden fazlası hızlı hatlara doğrudan erişime sahiptir ve bunu %18 ile İtalya ve Almanya izlemektedir.


Dünyadaki Trenlerin Özellikleri

Dünyanın en hızlı treni olarak kayıtlara geçen Japonya’daki SCMaglev, şehir merkezine gitmediği için saatte 431 km/saat hız yapmaktadır.

Avrupa’daki en hızlı trenlerin güzergahları ve maksimum hızları:


dünyanın en hızlı trenleri frecciarossa
İtalya, Frecciarossa

 

İtalya’da “kırmızı ok” olarak adlandırılan Frecciarossa 1000, Expo 2015 Fuarı sırasında açılmış olup, hız açısından dikkat çekici olduğu kadar parçalarının %98’i yenilenebilir ve sürdürebilir bileşenlere sahip bir trendir.


dünyanın en hızlı trenleri tgv
Fransa, TGV

 

Dünyanın en hızlı ikinci treni olan Fransa’daki TGV, 1981’de Paris ve Lyon arasında halka açıldı. TGV, 1981 yılından bu yana ölümcül bir kazaya neden olmamakla birlikte güvenli yolculuk imkanı sunmasıyla dikkat çekmektedir.

 


dünyanın en hızlı trenleri sj
İsveç, SJ

 

Türkiye’nin gerisinde kalan İsveç’in hızlı treni Sj ise maksimum olarak 200 km/sa hıza sahiptir. Dağlık ve engebeli alanların fazla olması nedeniyle ulaşılabilen maksimum hız sınırı diğer trenlere göre daha düşüktür.

 


Türkiye’nin Hızlı Treni YHT

Yüksek Hızlı Tren, TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları) tarafından verilen hızlı tren hizmetinin adıdır. TCDD, hızlı tren adını belirlemek için anket yapmış ve Türk Yıldızı, Turkuaz, Kardelen, Yüksek Hızlı Tren, Çelik Kanat, Yıldırım gibi isimler arasından Yüksek Hızlı Tren ismi seçilmiştir.

dünyanın en hızlı trenleri yht
Türkiye, YHT

YHT ilk olarak 2009 yılında, Ankara- Eskişehir arasında hizmet vermiştir. Günümüzde ise Konya, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul’a hizmet vermektedir.

Yapım aşamasında olan hatlar ise aşağıdaki haritada gösterildiği üzere, İzmir, Bursa, Sivas ve Karaman‘dadır.

dünyanın en hızlı trenleri yhtHızlı trenin gelişmesi için yer şekillerinin engebesiz olması ve şehir içi güzergahlarının az olması önemli bir etkendir. YHT’nin ulaşım hızı, şehirlere göre farklılık göstermektedir. Türkiye’nin coğrafi şekillerinin engebeli olması nedeniyle YHT’nin çalışma hızı, kayıt hızına her zaman ulaşamamaktadır.

Örneğin Konya, diğer şehirlere göre düz bir araziye sahip olması sebebiyle, Ankara-Konya arası azami hız 300 km/sa olurken, Ankara-Eskişehir hattı daha engebeli olduğu için azami hız 250 km/sa’dir.

dünyanın en hızlı trenleri iç anadolu harita


Kaynaklar: 1-Statista 2-Goeuro 3-Traveler 4-Smart Rail World 5-SCMaglev 6-TGV 7-Shangai Maglev 8-KTX 9-AVE 10-Frecciarossa 1000 11-ICE 12-Italo 13-YHT 14-SJ