Dünyada Çalışma Saatleri

Çalışma süresi, bir kişinin ücret karşılığı emek harcadığı süreyi ifade eder.

Bir bireyin ücretli emek harcadığı zaman miktarı, çalışma zamanı olarak adlandırılır.

Her ülke, vatandaşlarının maksimum çalışma saatlerini ve asgari dinlenme süresini belirleyen yasalar koyarak düzenler. Ülkeler, çalışanların çalışma saatlerini gün, hafta, ay veya yıl başına sınırlandıran standart çalışma saatleri belirlemiştir. Dünyadaki çoğu ülkede ortalama çalışma saatleri haftada 40 ila 44 saat arasındadır.

Bununla birlikte, bazı ülkeler ortalamadan daha uzun çalışma saatlerine sahiptir. Bu ülkeler aşağıda incelenecektir.

En Yüksek Çalışma Saatlerine Sahip Ülkeler

Meksika — Yılda 2246 Saat

dünyada çalışma saatleri

Meksika’da, maksimum çalışma saatlerinin haftada 48 saat olması yasa tarafından zorunlu kılınmıştır. Yaygın olarak uygulanan çalışma yasaları, özel sektör çalışanlarının fazladan ücret ödemeden fazladan saatlerce çalışabileceği anlamına gelir. Meksika’da işsizlik korkusu ve işverenlerin çalışanlara kötü muamelesi vardır. Bu, birçok kişinin neden 48 saatlik çalışma haftasını göz ardı ettiğini ve kendilerini daha da zorladığını açıklamaktadır.

Güney Kore — Yılda 2113 Saat

Güney Kore hükümeti çalışma saatlerini kısaltmak; dinlenme ve boş zamanlarını artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Haftada ortalama çalışma saatleri, beş iş günü içinde dağıtılan 40 saattir. Hükümet ayrıca şirketlerin haftada 12 saatten fazla ve hafta sonları 16 saatten fazla talep etmelerini yasaklamıştır. Yine 2013 yılında hükümet, resmi tatil günlerinin sayısını 16’ya çıkarmıştır. Ancak, bu yasaların hayata geçirilmiş olmasına rağmen, ortalama çalışma saatleri yüksektir.

Yunanistan — Yılda 2042 Saat

Yunanistan, OECD’ye göre Avrupa’nın en yüksek çalışma saatlerine sahiptir. Yunanistan’da günlük ortalama çalışma saatleri, beş günlük bir haftada 8 saattir. Eurostat’a göre, Yunanistan’daki çalışanlar, işyerinde haftada ortalama 42 saat geçirmektedir. Bu, yılda ortalama 2042 saattir. Yunanistan’daki mevcut ekonomik durum, fazla mesai saatleri için artan talebe katkıda bulunmaktadır. Ancak, Yunanistan’ın gözlemlenen 12 resmi tatil günü vardır ve çalışma saatlerini bir ölçüde düşürmektedir. Bununla birlikte, Yunanistan çalışma saatleri bakımından hala üçüncü en yüksek ülkekonumundadır.

Şili — Yılda 1988 Saat

Şili’deki çalışma yasaları, çalışma saatlerini altı günlük bir haftada dağıtılmak üzere 45 saat olarak şart koşmaktadır. Günde en fazla 10 saat çalışmak normaldir (normal 8 saatlik ve 2 saatlik fazla mesai). Çalışanlarını 10 saatten daha uzun süre çalışmak zorunda bırakan işverenler, yasaya göre cezalandırılır. Hükümet bu kuralların uygulanmasını sağlamak için çalışmaktadır. Bu kural yerli hizmetçiler ve bakıcılar için geçerli değildir. Tüm hükümet çabalarına rağmen, Şili hala OECD yıllık çalışma süresi bakımından yüksektedir.

Dünyada Çalışma Saati İstatistikleri

Yıllara göre değişiklik gösteren verilerde, çalışma saatlerinin en fazla olduğu ülkelerin arasında Türkiye’yi görmek mümkün.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, işçi başına çalışma saati yıllık 1,779 saat iken, komşusu Kanada’da toplam 1,691 saate ulaşmaktadır. Fransa’daki insanlar yılda ortalama 1,482 saat çalışırken, Almanya’da bu rakam toplamda sadece 1,371 saattir.


 

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Not: İstatistiklerin kaynağı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüdür (OECD).

KaynaklarKaynak1, kaynak2kaynak3kaynak4

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler