Doğu Guta’da Alevi Çocukların Kafese Kilitlendiği İddiası

Doğu Guta’da Alevi Çocukların Kafese Kilitlendiği İddiası başlıklı içeriğimizde, sosyal medyada bir süre önce gündeme gelen Doğu Guta’da Alevi çocukların kafese kilitlenip sokaklarda dolaştırıldığı iddiasını ele aldık. Söz konusu iddia doğru değildir.

Kaynak olarak Gazeteci Hüsnü Mahalli‘den aldığını belirten Avukat Hüseyin Aygün, iddiayı Twitter hesabından paylaşmıştır:Söz konusu fotoğraf, 2015 yılının Şubat ayında Esed rejimine karşı gerçekleştirilen bir protestoya aittir. IŞİD rehineleri gibi turuncu tulumlar giyerek kafesin içine giren çocuklar, Ürdünlü pilot Muath el-Kasasbeh‘in yakılarak infaz edilmesinin üzerine olayı protesto etmişlerdir.

Suriye’nin bir şehri olan Duma‘da yapılan protesto, Rakka sessizce katlediliyor sloganlarıyla, Esed rejiminin hava saldırılarıyla yüzlerce çocuğun canlı olarak yakılmasına da dikkat çekmek için gerçekleştirilmiştir.

doğu guta alevi çocukların kafese kilitlendiği iddiası


doğu guta alevi çocukların kafese kilitlendiği iddiası 2


Alevi çocukların yakıldığı iddia edilen görselin, aslında bir protesto amaçlı olduğu ve savaş karşıtı pankartların tutulduğu da açıkça görülmektedir.


Fotoğrafla İlgili Bir Başka İddia

Snopes.com‘da, aynı görsel üzerinden ele alınan bir başka iddia ise, Hristiyan çocukların kafesin içine koyularak yakıldığı iddiasıdır. IŞİD tarafından turuncu tulum giydirilerek diri diri yakıldığı iddia edilen çocukların fotoğrafı, yine 2015 yılında Duma‘da yapılan protestodaki görsellerden alınmıştır.


Hristiyan çocukların yakıldığını iddia eden görsel

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Worldbulletin, Independent, Snopes.com, Shoebat.com, Twitter


[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?