Doğalgaz Fiyatlarında En Ucuz Türkiye İddiası

Berat Albayrak’ın Açıklaması

Doğalgaz fiyatları genellikle merak edilen ve tartışılan bir husus olmuştur. Geçtiğimiz hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya dair bir açıklama yapmış ve Türkiye’de doğalgaz fiyatlarının Avrupa’nın en ucuzu olduğunu ve kendisine en yakın ülkeden yüzde 20 daha ucuz olduğunu söylemiştir. Türkiye’nin sanayi doğalgaz fiyatlarında Avrupa’da en ucuz ülke olduğu iddiası doğrudur. Konut bazlı doğalgaz fiyatlarında ise en ucuz 2. ülkedir.

doğalgaz fiyatları berat albayrak

Bakan Albayrak’ın açıklamasında ilgili kısmın tamamı şöyle;

“Konutlarda ise 28 AB ülkesi ortalamasının yarısından daha uygun rakamlar. Sanayide yüzde 27 daha ucuz doğalgaz temin ediyoruz. Bugün Türkiye sanayideki doğalgazda en ucuz ülkedir, en yakın rakibinden yüzde 20-25 daha ucuzdur. Bugün Türkiye konutlardaki elektrik fiyatında en ucuz ikinci ülkedir,
Bulgaristan’dan sonra. Sanayide elektrikte en ucuz ülkedir. Kendisine bu konuda en yakın olan İsveç’ten yüzde 15 daha ucuzdur.”

Eurostat Verileri

doğalgaz fiyatları eurostat

Avrupa Birliği’ne bağlı çalışan Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Komisyonu’nun bünyesinde yer alan ve merkezi Lüksemburg’da bulunan bir genel müdürlüktür ve Avrupa bölgesinde istatistik araştırmaları yapmakta ve raporlamaktadır.  Kurumun temel amacı, Avrupa çapında araştırmalar yapmak ve  Avrupa Birliğine istatistiki veriler sağlamaktır. Kurum, Eurobarometre aracılığıyla Avrupa Birliği üyesi ülkeler, birliğe aday ülkeler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkelerde elde ettiği istatistiki verileri, Avrupa Birliği kurumlarına, ulusal yönetimlere ve kamuoyuna iletmektedir.

Eurostat’ın doğalgaz fiyatları ile ilgili hazırladığı raporlara göre, Türkiye’de 2017’nin ilk çeyreği itibariyle sanayide doğalgaz için, birim başına 0,019 euro ücretlendirme yapılmaktadır. Bu ücretlendirme ile Avrupa ülkeleri arasında sanayi için doğalgaz fiyatlarında en ucuz ülke gerçekten de Türkiye‘dir.

Eurostat’ın ilgili istatistiğine göre sanayi için doğalgaz ücretlendirmesinde en ucuz ilk 10 ülke sıralaması şöyle;

doğalgaz fiyatları sanayi 2017

Aynı rapora göre konut için doğalgaz ücretlendirmelerinde ise Türkiye en ucuz 2. ülkedir. 2017’nin ilk çeyreği itibariyle Türkiye’de konut için doğalgazda birim başına 0,026 euro ücretlendirme yapılmaktadır.

Eurostat’ın ilgili istatistiğine göre konut için doğalgaz ücretlendirmesinde en ucuz ilk 10 ülke sıralaması şöyle;

doğalgaz fiyatları konut 2017


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1. Eurostat, 2. Eurostat doğalgaz raporu, 3. Eurostat 2, 4. ab.gov.tr, 5. wikizero

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?