Diyabet Nedir? Diyabette Sahte Tedavi Yöntemleri

Diyabet Nedir? Diyabette sahte tedavi yöntemlerini dogrula.org olarak inceledik. Şeker hastalığı (diyabet) tedavisi için piyasada çok fazla ürün bulunmaktadır. Ürünlerden bahsetmeden önce diyabetin ne olduğuna ve tedavi biçimlerine bir göz atalım.

Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet ya da bilinen diğer adıyla şeker hastalığı, vücuttaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin hormonu ise vücutta kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan hormonların en önemlisidir. Bu hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda enerjiye dönüşmesi gereken glukoz, kanda birikerek kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Diyabetin iki tipi vardır:

I. Tip Diyabet: Vücudun insülin üreten hücrelere saldırdığı ve tahrip ettiği, dolayısıyla insülin üretilmediği durumlardır. Kandaki glikozun hızla yükselmesine neden olmaktadır. Birinci tip diyabette mutlaka insülin kullanılmalıdır. Genellikle 30 yaşından önce başlar ve hastalar normal kiloda veya zayıftır. Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 10’u birinci tip diyabete sahiptir.

II. Tip Diyabet: Vücut yeterli insülin yapmaz ya da yaptığı insülin düzgün çalışmaz, yani kan şekeri artar. Genelikle genetik ve çevresel faktörler nedeniyle oluşur. Genellikle 40 yaşından sonra başlar. Diyabetli olan kişilerin %90’ı ikinci tip diyabet hastasıdır.

Her iki tipte de diyabet, zamanla kalp hastalığı, inme, böbrek hastalığı, göz problemleri, diş hastalığı,  ayak sorunları ve sinir hasarı gibi sorunlara yol açar.

Diyabetin Tedavisi Nasıldır?

Diyabet, kan şekerini istenilen sınırın altına indirmek için farklı şekillerde tedavi edilebilir. Ancak kesin çözüm olarak kullanılan bir tedavi biçimi yoktur. Diyabette başlıca tedaviler şunlardır:

  • Tıbbi beslenme tedavisi
  • Egzersiz – Fiziksel aktivite
  • Kan şekerini düşüren ilaçlar (Haplar ve insülin)
  • Eğitim
  • Diyabet hastasının kendini izlemesi

Sahte Tedavi Yöntemleri 

Diyabet hastalığı için araştırılmış birçok tedavi çeşidi vardır. Diyet planlamaları, çeşitli egzersizler ve doktor gözetiminde verilen ilaçlar gibi. Ancak diyabeti önleme, tedavi etme ve hatta iyileştirme konusunda vaat edilen yasa dışı pazarlanan ürünler piyasada çokça bulunmaktadır. Normal tedavilerin dışında satılan bu tarz ürünler ciddi risk taşımaktadır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tüketicilere bu tür ürünleri kullanmamaları için yasa dışı pazarlanmış ürünler pazarını ve tüketici şikayetlerini araştırmaktadır. Örneğin, zararlı içerikler içerebilir veya reçetesiz ürünler olarak pazarlanmaları gerektiğinde tezgah üstü ürünler olarak yanlış pazarlanabilir. Yasa dışı pazarlanan bu ürünler, kişilerin diyabet için etkili tedavileri ertelemelerine veya kesmelerine neden olursa ek bir risk taşır.

diyabet nedir tedavisi sahte ilaç


Yanıltıcı Diyabet İlaçları

Yasa dışı olan diyabet ilaçlarının, İnternet üzerinden reklamı ve satışı yapılmaktadır. Ancak bazı ürünler reklam konusunda yasal olmayan yollara da başvurmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi de Diasin isimli ilaçtır.

Diasin Nedir?

Damla şeklinde satılan bir ürün olan Diasin, şeker hastalığına kesin çözüm sloganıyla İnternet üzerinden satışı yapılan bir üründür.

Aşağıdaki videoda görebileceğiniz bu ürün, sanki NTV’de yayınlanmış ve bazı ünlü isimler tarafından ürün hakkında yorum yapılmış gibi yansıtılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=GlsQs_FqE4s

Ancak videonun orijinal halinin İnternet üzerinden pazarlanan Diasin isimli bir ürünle alakası yoktur. NTV’nin “Diyabet artık kader değil” başlıklı haberinden alınan video, montajlanarak reklam haline getirilmiştir. İnsanları yanıltmak ve ürünün satışını arttırmak için yapılan sahte videonun gerçek hali aşağıdaki gibidir:


Yine aynı ürünle ilgili, ürünün kendi internet sitesinde farklı bir yanıltıcı reklam yapılmıştır. Aşağıdaki görselde, söz konusu ürünü önerdiği iddia edilen Hikmet Pamir Alptekin isimli bir doktora rastlanmamıştır. Bir hayal ürünü olan Hikmet Pamir Alptekin ismiyle kullanılan görseldeki kişi aslıda Dr. Nowzaradan‘dır.

Dr. Nowzaradan, TLC ekranlarında Ağır Yaşamlar isimli bir program düzenlemektedir. 70 yaşında olan Dr. Nowzaradan bu programda, aşırı kilolu kişileri tedavi ederek yaşamlarını değiştirmeyi amaçlamaktadır.

diyabet nedir sahte ilaç diasin 2


Diasin Kullanıcı Yorumları

Diasin hakkında bazı kullanıcılar tarafından da olumsuz yorumlar yapılmıştır. Söz konusu ürünün, yanıltıcı bir ilaç olduğu ve etik olmayan reklam yöntemleriyle piyasaya sürüldüğü anlaşılmaktadır.

diasin nedir yorum


diasin nedir kullanıcı yorumları 2


Sağlık Bakanlığı Onaylı İlaçlar Ne Anlama Geliyor?

İnternet üzerinden pazarlanan ürünlerin üzerinden genelikle “Bakanlık onaylı” tabiri vardır. Ancak ürünlerin üzerinde bahsedilen bakanlık Sağlık Bakanlığı değil, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan 5996 sayı ve 11.06.2010 tarihli ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında;

“Takviye Edici Gıdalarnormal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre ve ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı ve toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler olarak tanımlanmıştır.”

Kanunda belirtilen takviye gıda, kilo vermeye yardımcı gıda olarak standartlara uygun belgesi alınan bu ürünler Bakanlık onaylı olarak satışa sunulmaktadır. Ancak riskli ve sahte olan ürünleri pazarlayan firmalar, ürüne sonradan endikasyonlar eklemektedir.

Buradaki en önemli husus, tedavi amaçla satın alınan ve insan sağlığına önemli düzeyde etki edecek bu tarz ilaçlar satın alınırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayının yanı sıra Sağlık Bakanlığının izni ve onayının da olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


Kaynaklar: Diyabetevi, ResmiGazete, Medikal Akademi, Diabetes, Kullanıcı Yorumları


[Toplam: 18   Ortalama: 3.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?