Diş Macunu Renk Kodlarının Kimyasal Olduğu İddiası

Diş macunu ve kozmetiklerde bulunan renk kodlarının kimyasal oranını gösterdiği iddiası sosyal medyada ve çeşitli blog sitelerinde uzun yıllardır konuşulmuş hatta bazı yayın organları ve diş hekimleri tarafından doğru olduğu düşünülerek haber yapılmıştır. Ancak kozmetik ürünlerin arkasındaki karelerin, ürünün içindeki kimyasal oranını gösterdiği iddiası doğru değildir.  

İddiaya göre diş macunları ve kozmetik ürünlerinin tüplerinde bulunan siyah, mavi ve kırmızı renkli şeritler, ürünün organik veya kimyasal olup olmadığını simgelemektedir. Buna göre tüpteki şerit veya karenin siyah olması %100, kırmızı olması %70 ve mavi olması ürünün %50 kimyasal ya da içinde ilaç bileşimi olduğu anlamına gelmektedir. Yeşil olduğunda ise, hiç kimyasal madde içermemekte yani ürünün doğal olduğu iddia edilmektedir.

diş macunu renk kodları anlamı 2


Diş Macunu Renk Kodları Ne Anlama Geliyor?

Aslında bu renkli şeritler, üretim sürecinin bir parçası. Bu karelere, renk işareti sensörleri ya da göz işaretleri denmektedir. Kareler, dolum ve sızdırmazlık işlemi sırasında, tüplerin nereye yerleştirileceğini otomatik ekipmanlarca belirlenmesine imkan tanır. Dahası bu renkli kareler, ışınlı sensörler tarafından okunmakta ve yüksek hızlı makinelere, ambalajın nereden kesilmesi ve katlanması gerektiğini söyler.

Videoda görüldüğü üzere, kesme işlemi yapan makineler, bu renkli kodlara göre işlem yapmaktadır. Diş macunlarında ve kremlerin ambalajında kullanılan bir malzeme olan lamine alüminyum tüpler, bu renkli şeritlerin işaretlediği yerden otomatik olarak kesilmektedir.


Ayrıca,bu renkli şeritler, paketleme sırasında baskının başlangıç noktasını ayırmak ve renk işaretlerini izlemek için kullanılmaktadır.

Baskıların kalite standartlarına uygun olması açısından bir referans karesi olarak da kullanılan şeritlere, sadece kozmetik ürünlerde değil, temizlik ve gıda sektörü ambalajlarında da rastlanmaktadır.


Gıda Paketlerindeki Yuvarlak İşaretler

Kozmetik sektörü gibi gıda sektöründeki ambalajlarda da renkli kare şeritlere benzer işaretler kullanılmaktadır. İşaretlerin diş macunlarındaki kimyasal oranını gösterdiğine inanıldığı gibi, gıda paketlerindeki yuvarlak renklerin de besin değerini gösterdiği ve ne kadar organik olduğu hakkındaki iddiaları görmek mümkün.

Ancak yine aynı şekilde gıda ambalajlarındaki renkli yuvarlak işaretler ürünle alakalı hiçbir değeri yansıtmamaktadır. Aslında bu çoklu renkler, ambalajın baskısında hangi mürekkep renginin kullanıldığını ya da baskının renklere göre kalitesini göstermektedir.

Hatta aynı yuvarlak işaretler, gazetelerde ve dergilerde de bulunmaktadır.

Nedeni ise yine aynı şekilde, baskıdaki renklerin kontrolünü sağlamak içindir.

 Kaynaklar: snopes, hoax, the sunhealthyfoodhouse, yalansavar, techworm

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler