Devlet Tiyatroları Kapatıldı İddiası

“Devlet Tiyatroları Kapatıldı İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada gündeme gelen ve bazı İnternet gazetelerinde de yer alan 703 sayılı KHK ile Devlet Tiyatrolarının kapatıldığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 1

703 sayılı KHK ile birlikte bakanlıklara bağlı ve ilgili birçok kamu kurumunun teşkilatına dair hükümler yeniden düzenlenmektedir, kurumlar kapatılmamaktadır. Cumhuriyet gazetesinin Twitter hesabından paylaştığı iddiaya dair Devlet Tiyatrolarının resmi sitesinden basın açıklaması yapılmış ve söz konusu iddiaların doğru olmadığı ifade edilmiştir. İlgili açıklama şöyle:

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 2

BASIN AÇIKLAMASI

“İlk Kararname ile Sanata Darbe: Devlet Tiyatroları Kapatıldı” yönünde yazılı ve görsel medyada bazı haberler yer almaktadır. Süreç hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek için Devlet Tiyatroları olarak bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte sadece Devlet Tiyatrolarının değil; Bakanlığımıza bağlı ve ilgili birçok kamu kurumunun teşkilatına dair hükümleri yeniden düzenlenmektedir. 

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameden sonra çıkarılan Cumhurbaşkanlığı 1’inci Kararnamesinin Geçici 1’inci Maddesinde ise “2/7/2018 tarihli ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile teşkilatlarına ilişkin kanun veya kanun hükmünde kararnameleri yürürlükten kaldırılan kamu kurum ve kuruluşlarından münhasıran devir ve geçiş hükümleri düzenlenenler dışında kalanlar hakkında ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleme yapılıncaya kadar yürürlükten kaldırılan hükümlerin uygulanmasına devam olunur” ifadesi yer almaktadır. 

Yani anlaşılacağı üzere Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün kapatılması söz konusu değildir. Yapılan düzenlemelerin kurumların kapatılmasıyla ilgili gibi gösterilerek haberleştirilmesi ve kamuoyunda ‘Devlet Tiyatroları artık yok’ algısı oluşturmaya çalışmak tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür. Devlet Tiyatroları üzerinde sistematik bir şekilde yanlış algı oluşturmaya çalışan bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları şiddetle kınıyoruz ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

703 sayılı KHK’nın 68. maddesinde 5441 sayılı Devlet Tiyatrosu Kuruluşu Hakkında Kanuna dair düzenlemeler söz konusudur. Ancak bunlar Devlet Tiyatrolarının kapatılmasına ilişkin düzenlemeler olmayıp, kurumların teşkilatlanmasına ilişkin düzenlemelerdir.

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 6

Devlet Tiyatroları tarafından yapılan açıklamada da ifade edilen 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin geçici 1. maddesinde şu hükümler söz konusu:

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 7


Devlet Opera ve Balesi Kapatılıyor İddiası

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 4

Sosyal medyada benzer şekilde Devlet Opera ve Balesi için de “kapatılıyor” iddiaları gündeme gelmiş ve etkileşim almıştır. Ancak bu iddia da doğru değildir.

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 5

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün resmi İnternet sitesinde, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan tarafından açıklama yapılmış ve iddiaların doğru olmadığı belirtilmiştir.Söz konusu açıklama şöyle:

devlet tiyatroları kapatıldı iddiası 3

Değerli Kamuoyumuza Duyuru,

Bazı basın organları ve sosyal medyada dile getirilen “Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları kapatılıyor” şeklinde yapılan haberler asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Yeni sisteme geçiş sürecinde Devlet Opera ve Balesi “Bağlı Kuruluş” olması sebebi ile, aynı statüdeki diğer kuruluşlar gibi önümüzdeki dönemde yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile sistemdeki yeni statüleri ile faaliyetlerine aynı şekilde devam edecektir.

Dünya’da çok az ülkeye nasip olan köklü bir Opera ve Bale geleneğine sahip ülkemizde bu güzide kurumlarımızın faaliyetleri hiçbir aksamaya uğramadan aynı şevk, heyecan ve başarı ile devam etmektedir.

Saygılarımla
Murat Karahan 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni


yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi


Kaynaklar: devtiyatro.govoperabale.govtwittertwitter 2twitter 3resmigazete.gov

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?