Ana sayfa Genel Destek Yayınevi’nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası

Destek Yayınevi’nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası

729
0
Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 4

“Destek Yayınevi’nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada gündeme gelen ve tartışmalara sebep olan bir iddiayı inceledik. Bu iddiaya göre Destek Yayınevi, yayınladığı iş ilanında başörtülü personel çalıştırmayacağını belirtmiştir. Söz konusu iddia doğrudur.

Dün gece itibariyle sosyal medyada birçok hesap tarafından paylaşılan bir görselde, Destek Yayınevi’nin iş ilanında “TÜRBANLI BAYANLARIN CV’LERİ DİKKATE ALINMAYACAKTIR.ÖNEMLE BELİRTİRİZ” şeklinde bir ifadenin bulunduğu iddia edilmişti. Bunun üzerine konu hakkında tartışmalar başlamış ve birçok kişi ilanda yer alan başörtülülerin işe alınmayacağını belirten şartla ilgili tepkisini göstermiştir.

Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 1

Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 2

Sosyal medya paylaşımlarında yer alan başörtülülerin CV’lerinin değerlendirilmeyeceği ifadesinin geçtiği ilan iddiası doğrudur. Destek Yayınevi, eleman.net isimli online iş ilanı sitesinde muhasebe-finans personeli alımı için yayınladığı ilanında, gerçekten de başörtülü çalışanların CV’lerinin değerlendirilmeyeceğini belirtmiştir.

Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 3

Ancak sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine ilanın yayınlandığı eleman.net isimli site, ilanın yayın süresini durdurmuştur. Bu nedenle sosyal medyada konuya dair paylaşılan linklerden ilana ulaşılamamaktadır. Ancak sitenin Google önbellek tarafından kaydedilen son görüntülerinden ilanın doğru olduğu görülebilmektedir. Ancak bu önbellek kayıtları sınırlı süreyle kayıtlı tutulmaktadır. Bu nedenle sürekli ulaşım sağlanabilmesi için online arşivleme sitelerinden önbellek kaydının mevcut hali arşivlenmiştir. Aşağıdaki linkten önbellek kaydına ve içeriğimizin sonunda yer alan kaynaklar kısmından da arşivlenmiş önbellek kaydına ulaşabilirsiniz.

Önbellek Kaydı:

İlanın yayınlandığı eleman.net isimli online iş ilanı sitesi, Destek Yayınevi’nin söz konusu ilanını durdurduktan sonra Twitter hesabından konuyla ilgili tepkilerini gösteren kullanıcılara şu açıklamayı yapmıştır:

İlgili ilan otomatik olarak yayına girdiği için içerik kontrolü yapılmamıştır. İlan metnindeki uygunsuzluk sizlerin de hassasiyeti ile dikkatimizi çektiği için derhal yayından kaldırılmıştır. Teşekkürler.

Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 5

Eleman.net sitesinde benzer şekilde “TESETTÜRLÜ OLMAYAN BAYANLAR TERCİHİMİZDİR” şeklinde şartı olan bir başka ilan daha yer almaktadır. Henüz yayından kaldırılmayan ilan şöyle:

Destek Yayınevi'nin Başörtülü Çalışan Almadığı İddiası iş ilanı türban 6

Benzer tepkiler sonucu bu ilanın sahibi olan Mks Kağıtçılık, ilandan “TESETTÜRLÜ OLMAYAN BAYANLAR TERCİHİMİZDİR” cümlesini çıkartmıştır. İlanın arşivlenmiş orijinal haline kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: archive.org, webcache.googleusercontent, eleman.net, eleman.net 2, Twitter, archive.org 2

[Toplam: 5   Ortalama: 4.6/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*