Deodorantlar Gece Sıkıldığında Terlemeyi Önlemede Daha Etkili Olur İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bu iddia, son yıllarda sosyal medya ve Internet ortamlarında sıkça gündeme gelmektedir.

Deodorantların gece sıkıldığında, ya da antiperspiranların (ter önleyici) gece kullanıldığında terlemeye karşı daha etkili oldukları iddiası doğrudur.


 

Terlemeyi önleyici deodorantlar çoğunlukla sabahları kullanılır. Ancak gece yatmadan önce uygulanması çok daha etkilidir.

Terlemeyi önleyici deodorantları (ya da roll-on) sabahları, özellikle duştan hemen sonra uygulamak, aktif bileşenlerin ter kanallarınıza girmesini ve tıkanmasını zorlaştırır. Sabahları, ter hacminiz tipik olarak gece olduğundan daha yüksektir ve terlemeyi önlemek için kullandığınız deodorant bu şekilde terle birlikte yok olur.

Gece, deodorant kullanmak için en uygun zamandır çünkü ter bezleriniz daha az aktif olur ve cildiniz daha kuru olur. Deodorantın içindeki maddelerin etkisi genellikle yaklaşık 24 saat sürer ve sabahları duş alırken bu maddeler aktif kalır; çünkü gözenekler tıkalı durumdadır.

 

Dermatolog dergisinde 18 ve 65 yaş arası kadınların üzerinde yapılan bir çalışmada, geceleri terlemeyi önleyici madde kullanan kişilerin, sabahları ürünleri kullanan kadınlardan üç, yedi ve on gün sonra ter oranlarında çok daha fazla azalma olduğu görülmüştür.

Konuyu çevreleyen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak araştırmaya göre, deodorantın kişi uyurken gözeneklerde “durması” için gecenin uygun bir zaman sağladığı düşünülmektedir.

Mail Online’ye konuşan danışman dermatolog Dr Nick Low, bunun “yeterince mantıklı” olduğunu ifade etmiştir.

“Sabah terlemeyi önleyici uygularsanız, stres gibi duygusal tetikleyicilerin bir sonucu olarak terleme olasılığınız daha yüksekse, ürün hemen yok olur.”

Amerikan Dermatoloji Akademisi Başkanı David Pariser de, yatmadan önce deodorant kullanmanın “terlemeyi gerçekten önlemenin en iyi yolu” olduğunu söylemiştir.

 

TV doktoru Dawn Harper de, insanların deodorantı yanlış şekilde uyguladığını iddia etmektedir. Harper, uygulamayı geceleri yaparak, koltuk altları üzerinde deodorantın daha etkili olmasının sağlanacağını ifade etmiştir.

Geceleri vücut ısısı düşer, yani daha az terleriz. Ter bezleri daha az aktif olduğunda ter kanalları terlemeyi önleyici olarak aliminyum bazlı aktif maddeyi daha fazla emebilir. Gecede, ürünün bu ter kanallarını batırma ve etkili bir şekilde engelleme imkanı vardır. Sabahları ter bezleri daha aktiftir ve aktif bileşenlerin cilde nüfuz etmesi ve olması gereken yere inmesi daha zordur.

Duştan hemen sonra deodorant uygulamak hatalı bir işlemdir. Antiperspiranlar çok kuru ciltlere uygulandığında en etkilidir. Cildin yüzeyi ıslaksa, alüminyuma karşı kimyasal reaksiyon terleme engelleme işleminin gerçekleşmesi için olması gereken gözeneklerin içinde değil, cildin dış katmanlarında gerçekleşir. Sabahları duş aldığınızda, önceki gece uyguladığınız deodorant akıp gitmez. Bileşenlerin etkisi, duş alma sırasında bile yaklaşık 24 saat boyunca aktif kalır.

 

Hayatı kolaylaştıran yararına rağmen, antiperspiranlar proteinleri ter kanallarında pıhtılaştırır, bu yüzden mümkün olduğunca seyrek kullanılmalıdırlar.

Kaynaklarkaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler