Cumhurbaşkanlığı’ndan MİT’e Gönderildiği İddia Edilen Belge

Cumhurbaşkanlığı’ndan MİT’e gönderildiği iddia edilen belge başlıklı içeriğimizde WhatsApp sohbetlerinde ve sosyal medyada paylaşılan bir görselin Cumhurbaşkanlığı tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı’na gönderildiği iddiasını inceledik.

Söz konusu iddia doğru değildir. Maddeler halinde ilgili görsele dair açıklamalar şöyle:

İddia konusu belgede verilen isimlerin rütbelerinde hatalar bulunmaktadır.

 • Gökhan Şahin Sönmezateş’in rütbesi belgede tümgeneral olarak belirtilmiştir, ancak gerçekte eski tuğgeneraldir.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 1

 

 • Kubilay Selçuk’un rütbesi belgede tuğgeneral olarak belirtilmiştir, ancak gerçekte eski tümgeneraldir.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 2

 

 • Eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın rütbe kısaltması “Tuğal.” Olarak yazılmıştır, ancak tuğamiral kısaltmasının doğrusu TDK’ya göre “Tuğa.” şeklinde yazılmaktadır.

 

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 3

 • Ahmet Tosun’un rütbesi belgede albay olarak belirtilmiştir, ancak gerçekte eski kurmay yüzbaşıdır.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 4

 

 • Belgede Hüseyin Türk’ün rütbesi “Pilot” olarak belirtilmiştir, ancak hava kuvvetlerinde “pilotluk” tek başına bir rütbe olarak kabul edilmemektedir. Hüseyin Türk, gerçekte eski pilot yüzbaşıdır.

 

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 9

 • Belgede Müslim Macit’in rütbesi “Pilot” olarak belirtilmiştir, ancak hava kuvvetlerinde “pilotluk” tek başına bir rütbe olarak kabul edilmemektedir. Müslim Macit, gerçekte eski üsteğmendir.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 10

 

 1. AK Parti’nin eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin soyadı, iddia konusu belgede “Temirci” olarak yanlış şekilde yazılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 5

 

 1. Gizli belgelerde uygulanan usul ve esaslara göre, bir yazı gizlilik derecesi taşıyorsa, gizlilik derecesi belgenin üst ve alt ortasına büyük harflerle kırmızı renkli olarak belirtilir. İddia konusu belgede üst ve alt ortada kırmızı “ÇOK GİZLİ” yazısı yer almasına rağmen, belgenin sol alt köşesinde siyah renkle altı çizili “ÇOK GİZLİ” yazısı yazılmıştır. Resmi yazışmalarda ve özellikle gizlilik derecesi olan yazılarda usul, belgelerin geçerliliğini gösteren bir işarettir. Dolayısıyla çok az dahi olsa şekil ihlalleri, belgenin geçerli olmadığını gösterir.

 

 1. Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik düzenlemelerine göre, resmi yazışmalarda “birim evrak bölümü kayıt numarası” ile “genel evrak bölümü kayıt numarası” ayırılırken “/” işareti kullanılır. Ancak iddia konusu belgede bu bölümde “-“ işareti kullanılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 12

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 13

 1. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın çalışmalarında gizlilik ilkesi esastır. Görevlilerin neredeyse tüm bilgileri gizliliğe tabidir. Resmi yazışmalar da dâhil bu bilgiler açıkça belirtilmez. Dolayısıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı adına bu belgeyi yazdığı varsayılan kişiler bu bilgileri bilemez.

 

 1. Belgede, MİT görevlisi olduğu iddia edilen isimlerin, yurt dışında ihtiyaç duyacakları tüm gereksinimlerinin MİT müsteşarlığı tarafından karşılanması, yeterli gelmeyen tutarın T.C. Cumhurbaşkanlığı örtülü ödene fonundan karşılanması gerektiği yazılmıştır. MİT Müsteşarlığı’nın 2017 yılındaki yıl içerisinde gerçekleşen işlemler neticesinde ödenek toplamı 2.255.737.591.-TL’dir. İddia konusu görselde askeri olarak 30 kişinin ismi belirtilmiştir. MİT Müsteşarlığı’nın her yıl kendi bütçesinden 30 kişinin tüm gereksinimlerini karşıladığı ihtimalde dahi, bu bütçenin yeterli olmaması ve Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden destek alınması makul bir ihtimal değildir.

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 14

 1. İddia konusu belgede “örtülü ödenek fonu” ifadesindeki kelimelerin baş harfleri büyük yazılmıştır, ancak örtülü ödeneğin düzenlendiği kanun ve Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgeler de dâhil olmak üzere hiçbir resmi belgede “örtülü ödenek” ifadesi özel isim kabul edilmemiştir. Olağan tümce düzeni dışında “örtülü ödenek” ifadesi büyük harflerle yazılmamaktadır. Ayrıca Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerde “örtülü ödenek” yerine “gizli hizmet giderleri” ifadesi kullanılmaktadır.Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 15
 2. İddia konusu belgede askeri görevli olarak belirtilen 30 kişi dışında, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve darbede üst düzey görevli olduğu ortaya çıkmış birçok kişinin ismi bulunmamaktadır. İddia konusu belgenin doğru olduğu varsayımda söz konusu 30 kişinin diğerlerinden farklı olarak belgede adının geçmesini sağlayan nedenler belirtilmemiştir. Ayrıca yine bu varsayımda belgede adı olmayan kişilerin de böyle bir kalkışmanın içine dahil olmasının nedeni de belirsizleşmektedir.

Süleyman Soylu Açıklama Yaptı

Sahte görseli hazırlayan kişinin İzzet Aşkar isimli bir şahıs olduğu tespit edildikten sonra, durum hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu açıklamayı yapmıştır:

Cumhurbaşkanlığı'ndan MİT'e gönderildiği iddia edilen belge 6

BTK sosyal medyada sahteciliğe karşı harekete geçti

24 Haziran seçimleri öncesi özellikle terör örgütleri ile irtibatlı sosyal medya hesapları üzerinden seçime gölge düşürülmeye çalışılacağı ihbarları üzerine emniyet ve BTK harekete geçti. Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve BTK yaptıkları çalışmalarda son dönemlerde Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya kanalları üzerinde sahte hesaplarda artış tespit ederken, bu hesapların tamamı gözetim altına alındı. Manipülasyon ve sahte haberlerin artması sebebiyle, bunların kontrolünün sağlanması için çalışmalar yapılmaya başlandı.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda özellikle Facebook, Twitter, YouTube üzerinden manipüle edilmiş fotoğraf ve haber içeriği paylaşanlar, seçimlerle alakalı sahte bilgi paylaşanlar, vatandaşı sandık sonucuna karşı kışkırtanlar ve toplumun belli kesimine karşı kin ve nefret içerikli paylaşımlarda bulunanlar tespit edilip haklarında işlem başlatılacak. Facebook, Google, YouTube ve Twitter’ın yöneticileri ile irtibata geçilerek, seçim süresince Türkiye ile dayanışma içinde bulunmaları ve karar alma mekanizmasını hızlı işletmeleri talep edilecek. BTK’da kriz merkezi de kurulacak.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: mevzuat.govtdksputnik, haberturk, sozcu, milliyet, sputnik 2, yenisafak, milliyet 2, haberturk 2, cumhuriyet, aa, ahaber, cumhuriyet 2, sabah, odatv, haberturk 3, habertürk 4, hürriyet, aa 2, odatv 2, twitter, twitter 2, mit.gov, bumko, mevzuat.gov 2

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?