Ana sayfa Genel Araştırma Cumhurbaşkanlığında 1804 Personel Çalışıyor İddiası

Cumhurbaşkanlığında 1804 Personel Çalışıyor İddiası

2527
0
cumhurbaşkanlığı çalışan sayısı

Cumhurbaşkanlığında 1804 personel çalışıyor iddiası, doğru olmakla birlikte, beraberinde yayılan haberler ve geçmiş dönem Cumhurbaşkanlığı personel sayılarında iddia edilen rakamlar yanlıştır.

Twitter @SunaVarol_ hesabında yapılan bir paylaşımda, Recep Tayyip Erdoğan dönemi Cumhurbaşkanlığı hizmetinde çalışan resmi personel sayısının 1804 olduğu; Abdullah Gül döneminde bu sayının 31, Ahmet Necdet Sezer döneminde ise 13 olduğu iddia edilmişti. 

2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga‘nın yaptığı açıklamayı esas aldığını söyleyen kişinin iddiası doğru değil. İddia edildiği gibi Sezer dönemi 13, Gül dönemi 31 değil. Ahmet Necdet Sezer dönemi çalışan sayısı 449, Abdullah Gül dönemi çalışan sayısı ise 679. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde ise bu sayı 1200 idi.

külliye personel sayısı

Cumhurbaşkanlığında kaç kişi çalışıyor?

Fahri Kasırga’nın 2016 yılı TBMM bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamalar şöyle:

Bütün Cumhurbaşkanlığı birimleri, İstanbul’daki birimlerimiz dahil, bize bağlı müzeler, kütüphaneler, bize bağlı birimler dahil olmak üzere çalışan memur statüsündeki kişi sayısı 702.”

“246 sözleşmeli personelimiz var, toplam 948 kişi hizmet etmektedir, çalışmaktadır. Bu önceki dönemlere göre kaç kat artış ifade ediyor? Sayın Gül, 449 kişiyle devralmış 679 kişiyle teslim etmiş. Sayın Sezer döneminde çalışan sayısı 449 kişiydi. Bugün gelişen koşullara göre sayı… Biz 679 kişiyle devraldık, şu anda memur statüsünde 702 kişi çalışıyor, 246 sözleşmeli personelimiz var. Bu sayıya diğer kurumlardan geçici olarak aldıklarımız da dahildir. Ama bu sayıya güvenlik mensupları dahil değil. Gerek asker gerek polis olarak çalışanlar dahil değil, danışmanlar dahil.”

Külliyede bulunan kongre merkezi, cami gibi yapıların hepsinin Başbakanlık bütçesinden yapıldığını, bütün harcamalara ilişkin kayıtların Başbakanlıkta mevcut olduğunu söyleyen Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin büyüklüğü ve maliyetiyle ilgili şu açıklamaları da yapmıştı:

İfade edildiği gibi 5,1 milyar dolar, böyle bir külliyenin tam 10 tanesine tekabül eder. Bağlayıcı olmamakla birlikte 5,1 milyar dolar değil.”


yüzde 70 dogrula.org doğruluk yüzdesi %70

Kaynaklar: Kaynak1  Kaynak2  Kaynak3

[Toplam: 7   Ortalama: 4.6/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*