Ana sayfa Genel Araştırma Cuma Neden Kutsal Sayılır?

Cuma Neden Kutsal Sayılır?

29122
0
cuma

Cuma Neden Kutsal Gün Sayılır?

Cuma, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. İslam inancına göre, haftanın herhangi bir gününden daha değerli ve daha faydalıdır. Müslümanların bir araya toplanma ve cemaatle dua etme günüdür. Cuma günleri kılınan namazdan hemen önce, Allah ve İslam diniyle ilgili yararlı bilgiler vermek üzere tasarlanmış bir konuşma olan ‘hutbe’yi dinlerler.cuma

İslam inancına göre, dindar bir müslümanın hayatının tamamı ibadet etmektir; hatta kutlamalar ibadet olarak yapılır. Allah’a ibadet etmek için özel bir yer veya özel zaman yoktur; ancak O’nun daha üstün kıldığı anlar, günler veya zamanlar vardır; Cuma da o zamanlardan biridir.

Cemaatle kılınan Cuma namazı, (erkekler için zorunludur) İslam‘ın en güçlü vurgulanan görevlerinden biridir. Müslümanlar Allah’a ibadet etmek için bir araya geldikleri zaman omuz omuza dururlar ve inançlarını ve O’na olan bağlılıklarını teyit ederek güç ve rahatlık bulurlar.

Cuma İle İlgili Ayet ve Bazı Hadisler 

cami

Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (Cum’a suresi/9)

Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.”(Cum’a sûresi (62), 10 )

Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur. (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

‘İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür! Adem o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir.’ (Müslim 854/1717, Ebu Davud 1046, Tirmizi 491, İbni Hibban 2772)

‘Allah-u Teâlâ bizden önceki kimselere Cuma gününü kaybettirdi. Dolayısıyla Yahudilerin özel günü Cumartesi, Hristiyanların özel günü Pazar oldu. Derken bizi dünyaya getirdi ve Cuma gününü Allah bize hidayet etti, gösterdi. Böylece Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini ibadet günü kılmış oldu. İşte bunun gibi kıyamet gününde de onlar bize ittiba edecektir. Biz dünya ehlinin sonuncularıyız, kıyamet gününde ise herkesten önce lehine hüküm verilenlerin ilkleri biz olacağız.’ (Müslim 856/22, Nesei 1367, İbni Mace 1083)

cami

‘Büyük günahları işlemedikçe beş vakit namaz ve Cuma, öbür Cuma’ya kadar aralarında işlenen günahlara kefarettir.’ (Müslim 233/14, Tirmizi 214, İbni Mace 1086)

‘Bir takım insanlar Cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır!’ (Müslim 865/40, Nesei 3/88, İbni Hibban 2785)

‘Cuma namazı haktır ve her Müslümana cemaatle onu eda etmesi farzdır! Dört kişi müstesnadır:

Köleler, kadınlar, çocuklar, hastalar.’ (Ebu Davud 1067, Hâkim 1/288, Beyhaki 3/183)


KAYNAKLAR

islamreligion          sahihhadisler

[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*